GeoZoo » Pies » Bichon frise
Bichon frise

Bichon frise

Bichon frise to mały piesek. Jest to także rasa franko-belgijska. Rasa ta jest współcześnie rzadko spotykana. Dawniej był często hodowany w Polsce, o czym świadczą stare rysunki czy rodzinne albumy. W dzisiejszych czasach jest to typowy pies do towarzystwa. Bichon frise pochodzi z czasów starożytnych.

Bichon frise jest wzorcem wpisanym do rejestru FCI. Według oryginalnego przeznaczenia jest psem ozdobnym, cyrkowym i rozrywkowym. Polecany jest przede wszystkim średnio aktywnym rodzinom ze starszymi dziećmi oraz osobom starszym. Natomiast nie nadaje się dla osób zapracowanych i często przebywających poza domem. Nie są to psy trudne w wychowaniu, ponieważ nie sprawiają problemów.

Krótka historia rasy

Bichon frise prawdopodobnie pochodzi z okolic basenu Morza Śródziemnego. Rasa ta narodziła się przez skrzyżowanie francuskiego psa dowodnego  z małym pieskiem ozdobnym. Uważa się, że był to pudel.

Zostały one podzielone na cztery typy:

  • maltański,
  • boloński,
  • hawański,
  • bichon z teneryfy, którego późniejsza nazwa brzmi bichon frise czyli bichon kędzierzawy.

Początkowo rasa ta żyła na kanaryjskiej wyspie Teneryfie. W XIV wieku psy te z żeglarzami zostały przywiezione do Włoch, a następnie trafiły do Francji. W niedługim czasie stały się pieskami do towarzystwa wyższych sfer. Podczas I i II wonie światowej rasa prawie wyginęła. Dzięki francuskim hodowcom została odratowana.

Bichon frise

Wygląd

Bichon frise jest ślicznym niedużym pieskiem o sylwetce trochę dłuższej niż wyższej. Odznacza się krępą budową ciała. Posiada płaską głowę z ciemnymi i okrągłymi oczami. Jego zwisające uszy są obficie owłosione. Posiada wysoko noszony ogon, nieco zagięty i osadzony poniżej linii grzbietu. Ma krótkie łapki. Wysokość jego mieści się w przedziale 23-30 cm. Masa ciała suki wynosi w granicach 4-7 kg, a samca 5-7,5 kg.

Bichon frise charakteryzuje się śnieżnobiałym umaszczeniem i podwójną szatą. Złożona jest ona z gęstego, kręconego i jedwabistego włosa okrywowego oraz z miękkiego podszerstka. Po strzyżeniu bichon  wyglądem przypomina przytulankę. Jest to pies zdrowy i długowieczny, żyje w granicach 12-20 lat.

Psi charakter

Bichon frise to dumny pies, noszący wysoko głowę. Jest psem radosnym o łagodnym usposobieniu. Nastawiony jest przyjaźnie do ludzi, innych psów i pozostałych zwierząt. Jest dla dzieci cierpliwy i delikatny. Natomiast w domu to typowy kanapowiec. Jest pełen energii i ma dobrą kondycję. Kocha ludzi i przepada za pieszczotami. Porusza się zwinnie i lekko, bez specjalnego wysiłku.

Bichon frise to pies o średniej  aktywności. Dzienną dawkę ruchu można mu zapewnić poprzez niewiele ćwiczeń, bądź umiarkowanej długości spacer. Jest czworonogiem raczej hałaśliwym, który głośno szczeka. Średnio toleruje upały i mrozy. Nierzadko domaga się zwrócenia na siebie uwagi. Jest bystrym i inteligentnym czworonogiem, który uczy się szybko.

Uwielbia popisywać się wyuczonymi sztuczkami.

Bichon frise

Zdrowie i pielęgnacja

Bichon frise raczej rzadko choruje. Niekiedy może cierpieć na zwichnięcie rzepki, zaćmę, utratę zębów, chorobę wątroby i alergię. Mogą występować przypadki małopłytkowości układu immunologicznego, gdzie niszczone są płytki krwi. Zdarza się też autoimmunologiczna niedokrwistość hemolityczna, gdzie następuje szybki rozpad czerwonych krwinek. Weterynarza zalecają badania oczu i kolan.

Bichon frise jest psem, który nie linieje. Jednak jego pielęgnacja jest czasochłonna i wymaga dużego nakładu pracy. Jego włosy podobnie jak u człowieka nieustannie rosną. Ze względu na gęste futro powinien być czesany codziennie, a strzyżony co 6-8 tygodni. Ma tendencję do brunatnych przebarwień w okolicach oczu i pyszczka. Z tego powodu najlepiej używać szamponów wybielających dla psów.

Bichon frise to wspaniały pies ozdobny o nietuzinkowym wyglądzie, który przyciąga ludzki wzrok. Jest czworonogiem pogodnym, pozytywnie nastawionym do świata. Jego wygląd i zachowanie pomaga mu w zabawianiu gości. Jest dosyć kosztownym czworonogiem. Jego cena z hodowli z rodowodem nie schodzi poniżej kwoty 6000 zł. Pies ten polecany jest alergikom. Podobno bardzo przywiązany do niego był Henryk III.


ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...