GeoZoo » Pies » Bichon frise
Bichon frise

Bichon frise

Bichon frise to mały piesek. Jest to także rasa franko-belgijska. Rasa ta jest współcześnie rzadko spotykana. Dawniej był często hodowany w Polsce, o czym świadczą stare rysunki czy rodzinne albumy. W dzisiejszych czasach jest to typowy pies do towarzystwa. Bichon frise pochodzi z czasów starożytnych.

Bichon frise jest wzorcem wpisanym do rejestru FCI. Według oryginalnego przeznaczenia jest psem ozdobnym, cyrkowym i rozrywkowym. Polecany jest przede wszystkim średnio aktywnym rodzinom ze starszymi dziećmi oraz osobom starszym. Natomiast nie nadaje się dla osób zapracowanych i często przebywających poza domem. Nie są to psy trudne w wychowaniu, ponieważ nie sprawiają problemów.

Krótka historia rasy

Bichon frise prawdopodobnie pochodzi z okolic basenu Morza Śródziemnego. Rasa ta narodziła się przez skrzyżowanie francuskiego psa dowodnego  z małym pieskiem ozdobnym. Uważa się, że był to pudel.

Zostały one podzielone na cztery typy:

  • maltański,
  • boloński,
  • hawański,
  • bichon z teneryfy, którego późniejsza nazwa brzmi bichon frise czyli bichon kędzierzawy.

Początkowo rasa ta żyła na kanaryjskiej wyspie Teneryfie. W XIV wieku psy te z żeglarzami zostały przywiezione do Włoch, a następnie trafiły do Francji. W niedługim czasie stały się pieskami do towarzystwa wyższych sfer. Podczas I i II wonie światowej rasa prawie wyginęła. Dzięki francuskim hodowcom została odratowana.

Bichon frise

Wygląd

Bichon frise jest ślicznym niedużym pieskiem o sylwetce trochę dłuższej niż wyższej. Odznacza się krępą budową ciała. Posiada płaską głowę z ciemnymi i okrągłymi oczami. Jego zwisające uszy są obficie owłosione. Posiada wysoko noszony ogon, nieco zagięty i osadzony poniżej linii grzbietu. Ma krótkie łapki. Wysokość jego mieści się w przedziale 23-30 cm. Masa ciała suki wynosi w granicach 4-7 kg, a samca 5-7,5 kg.

Bichon frise charakteryzuje się śnieżnobiałym umaszczeniem i podwójną szatą. Złożona jest ona z gęstego, kręconego i jedwabistego włosa okrywowego oraz z miękkiego podszerstka. Po strzyżeniu bichon  wyglądem przypomina przytulankę. Jest to pies zdrowy i długowieczny, żyje w granicach 12-20 lat.

Psi charakter

Bichon frise to dumny pies, noszący wysoko głowę. Jest psem radosnym o łagodnym usposobieniu. Nastawiony jest przyjaźnie do ludzi, innych psów i pozostałych zwierząt. Jest dla dzieci cierpliwy i delikatny. Natomiast w domu to typowy kanapowiec. Jest pełen energii i ma dobrą kondycję. Kocha ludzi i przepada za pieszczotami. Porusza się zwinnie i lekko, bez specjalnego wysiłku.

Bichon frise to pies o średniej  aktywności. Dzienną dawkę ruchu można mu zapewnić poprzez niewiele ćwiczeń, bądź umiarkowanej długości spacer. Jest czworonogiem raczej hałaśliwym, który głośno szczeka. Średnio toleruje upały i mrozy. Nierzadko domaga się zwrócenia na siebie uwagi. Jest bystrym i inteligentnym czworonogiem, który uczy się szybko.

Uwielbia popisywać się wyuczonymi sztuczkami.

Bichon frise

Zdrowie i pielęgnacja

Bichon frise raczej rzadko choruje. Niekiedy może cierpieć na zwichnięcie rzepki, zaćmę, utratę zębów, chorobę wątroby i alergię. Mogą występować przypadki małopłytkowości układu immunologicznego, gdzie niszczone są płytki krwi. Zdarza się też autoimmunologiczna niedokrwistość hemolityczna, gdzie następuje szybki rozpad czerwonych krwinek. Weterynarza zalecają badania oczu i kolan.

Bichon frise jest psem, który nie linieje. Jednak jego pielęgnacja jest czasochłonna i wymaga dużego nakładu pracy. Jego włosy podobnie jak u człowieka nieustannie rosną. Ze względu na gęste futro powinien być czesany codziennie, a strzyżony co 6-8 tygodni. Ma tendencję do brunatnych przebarwień w okolicach oczu i pyszczka. Z tego powodu najlepiej używać szamponów wybielających dla psów.

Bichon frise to wspaniały pies ozdobny o nietuzinkowym wyglądzie, który przyciąga ludzki wzrok. Jest czworonogiem pogodnym, pozytywnie nastawionym do świata. Jego wygląd i zachowanie pomaga mu w zabawianiu gości. Jest dosyć kosztownym czworonogiem. Jego cena z hodowli z rodowodem nie schodzi poniżej kwoty 6000 zł. Pies ten polecany jest alergikom. Podobno bardzo przywiązany do niego był Henryk III.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]