GeoZoo » Pies » PIES TERAPEUTA
Pies terapeuta

PIES TERAPEUTA

Pies terapeuta wraz ze swoim doświadczonym opiekunem tworzy zgrany zespół terapeutyczny, który wspiera ludzi z neurologicznymi czy intelektualnymi niepełnosprawnościami. Pies służy człowiekowi pomocą uzupełniając jego działania w wielu dziedzinach życia. Jest stworzeniem, które daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a także minimalizuje stres.

Pies terapeuta należy do zwierząt pracujących. Jest on bezcennym wsparciem człowieka, działa relaksacyjnie, pozwalając zapomnieć o wielu schorzeniach. Odpowiednio wyszkolony pies posiada umiejętności niejednokrotnie przewyższające ludzkie możliwości. Potrafi on wywierać pozytywny wpływ na człowieka, co wpływa korzystnie w różnego rodzaju zajęciach terapeutycznych.

Miejsca pracy psa terapeuty

Pies terapeuta służy pomocom wykwalifikowanemu terapeucie w różnych chorobach i dolegliwościach. Psa wyszkolonego w dziedzinie terapeutycznej można spotkać w: szpitalach, szkołach, placówka leczniczo – opiekuńczych, klinikach dziennych czy w domach seniorów.  Czworonogi te wspierają efekty terapii.

Psy te często wykorzystywane są w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości. Na przykład wykorzystywane są w leczeniu zaburzeń lękowych, problemów z uczeniem się, depresji czy zaburzeń mowy. Pomagają dzieciom, młodzieży, ludziom dorosłym i seniorom w powrocie do zdrowia, niwelują stres i odpowiadają na indywidualne potrzeby pacjentów.

Pies terapeuta

Oddziaływanie psa terapeuty na człowieka

Pies terapeuta oddziałuje na ludzi w obszarach psychologicznych, fizjologicznych, a także społecznych. Potrafi on polepszyć pacjentowi samopoczucie, jak również obniżyć stres czy niepokój. Odpowiednio wyszkolone stworzenie pod nadzorem człowieka wykonuje jego polecenia.

Najważniejsze czynności psa terapeutycznego skierowane w stronę pacjenta to:

 • obniżenie ciśnienia krwi i tętna,
 • redukowanie niepokoju i niwelowanie stresu,
 • rozluźnienie mięśni,
 • łagodzenie zaburzeń równowagi,
 • wspomaganie funkcji poznawczych i mowy,
 • poprawienie koncentracji,
 • niwelowanie bóli oczu, głowy czy stawów,
 • rozwijanie podstawowych umiejętności emocjonalnych i społecznych,
 • pomaganie w nauce chodzenia i koordynacji ruchowej.

Pies, jako zwierzę empatyczne roztacza poczucie ciepła i bezpieczeństwa motywując pacjenta do działania. Pies terapeuta wykonuje komendy specjalisty medycznego w zależności od stopnia niepełnosprawności i zaleceń lekarzy. Podczas kontaktu chorego człowieka z psem stymulowane są  zmysły: wzroku, słuchu i dotyku.

Kynoterapia (dogoterapia)

Pies terapeuta doskonale sprawdza się między innymi w kynoterapii czyli dogoterapii, która należy do metod wzmacniających efektywność rehabilitacji. Obie nazwy stosowane są naprzemiennie. Nazwa dogoterapia wywodzi się  z krajów anglojęzycznych. W tej metodzie wykorzystany jest wyszkolony pies, którego prowadzi człowiek posiadający zawód terapeuty.

Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne podaje na swojej stronie internetowej wytyczne dotyczące umiejętności i cech psa terapeuty. Pies taki musi wykonać zestaw kilkunastu testów sprawdzających, podczas których sprawdzane są predyspozycje psychiczne czworonoga, a także jego wyszkolenie i współpraca z przewodnikiem.

Psi terapeuci pomagają osobom cierpiącym na: autyzm, nerwice, stany depresyjne, ADHD czy mózgowe porażenie dziecięce. Kontakt z wyszkolonym psem podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych zachęca dzieci do pracy, co jest niezwykłym źródłem motywacji. Obecność psa terapeutycznego może wspomagać rozwój funkcji poznawczych i mowy, a także stymulować zmysły czy pomagać w nauce chodzenia. 

Pies terapeuta

Predyspozycje psa terapeutycznego

Pies terapeuta musi odznaczać się odpowiednimi cechami i spełniać określone warunki w swojej psiej specjalizacji. Nie każdy psi przyjaciel nadaje się do pracy terapeutycznej. Wykluczone jest, żeby przejawiał zachowanie agresywne, był uparty czy nie wykonywał poleceń opiekuna. Szkolenie i socjalizacja czworonoga powinno być rozpoczęte w wieku szczenięcym, ponieważ przynosi wówczas największe efekty.

Pies pracujący w tym zawodzie powinien kochać ludzi, być niesamowicie przyjazny i odporny na stres.

Wybór takiego osobnika zwykle zaczyna się od urodzenia.  Powinien pochodzić z odpowiedniej hodowli, po zdrowych rodzicach. Po ukończeniu roku może zdać egzamin psa terapeutycznego.

Najbardziej pożądanymi cechami psa terapeuty to:

 • silna i nierozerwalna więź z opiekunem,
 • brak agresywnych zachowań,
 • przyjacielski i spokojny stosunek do ludzi,
 • odporność na stres,
 • łatwość w przyswajaniu wiedzy,
 • posłuszeństwo, bez niepożądanych zachowań wobec podopiecznych,
 • odwaga i poprawne zachowanie społeczne,
 • brak tendencji obronnych i zachowań terytorialnych.

Ważne są zarówno cechy rasowe, jak również osobnicze. Zazwyczaj są to czworonogi towarzyskie, które kochają ludzi. Do takich psów można zaliczyć: labradory, collie, husky, owczarki niemieckie i australijskie, nowofundlandy, beagle, pudle, retrievery, cavaliery czy bernardyny. Nie nadają się przede wszystkim psy z ras: obronnych, bojowych czy stróżujących. 

Pies terapeuta dzięki doskonałym zmysłom i chęci współpracy z człowiekiem doskonale nadaje się do wykonywania zadań terapeutycznych.Jest on nie tylko wiernym towarzyszem zabaw, ale także zwierzęciem pracującym w ośrodkach pedagogicznych lub medycznych. Ma on pozytywny wpływ na przebieg rehabilitacji i wspiera efekty zabiegów terapeutycznych.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...