GeoZoo » Pies » Pies czy suka, co wybrać?
Pies czy suka, co wybrać?

Pies czy suka, co wybrać?

Pies czy suka, co wybrać? Należy podjąć decyzję czy wolimi pieska czy może lepiej suczkę. Samce są przeważnie trochę większe od suk, które są łagodniejsze i łatwiejsze do wyszkolenia. Suczki raz na pół roku przechodzą ruję, o czym należy pamiętać. Natomiast psy mają skłonności do włóczęgostwa.

Pies czy suka, co wybrać? Wybór ten nie jest łatwy. Nie można jednoznacznie wskazać, która płeć psa jest lepsza. Zarówno samice, jak i samce posiadają skłonności do określonych zachowań, które związane są z ich naturą. Przed podjęciem decyzji trzeba rozważyć swoje oczekiwania i tryb życia. Poza tym posiadanie zwierzęcia należy uzgodnić ze wszystkimi domownikami.

Wybór suczki

Pies czy suka, co wybrać? W przypadku wybrania suczki za swojego członka rodziny należy rozważyć charakter danej rasy. Samiczki są najczęściej mniejsze i drobniejsze oraz łagodniejsze od samców. Z tego względu są ostrożniejsze wobec nowych i nieznanych sytuacji. Raczej będą gorszymi stróżami podwórka od samców.

Należy pamiętać o cieczce, którą suczki mają przeważnie dwa razy w roku, niekiedy częściej. Jest to związane nie tylko z plamieniem, ale także ze zmianą zachowania samiczki. Chce wówczas przebywać często na dworze i należy w tym czasie szczególnie jej pilnować.

Spacer z suką, która ma cieczkę jest trochę kłopotliwy, ponieważ intensywny zapach przyciąga psy.

Pies czy suka, co wybrać? Nie zawsze wybór suczki gwarantuje lepsze relacje pomiędzy czworonogiem a dzieckiem. Reakcja psa na dziecka zależna jest od jego cech osobniczych oraz od wczesnej socjalizacji. Ważne jest także wychowanie zarówna czworonoga, jak i dziecka. Od socjalizacji zależy też reakcja psa na inne zwierzęta i widok obcych mu ludzi, miejsc czy przedmiotów.

Wybór psa

Pies czy suka, co wybrać? W przypadku podjęcia decyzji o wyborze psa za swojego przyjaciela, należy wziąć pod uwagę osobniczy charakter i wymagania. Istnieją rasy, które źle znoszą samotność. Niektóre czworonogi są kanapowcami, natomiast inne wymagają dużo ruchu czy kochają wodne kąpiele.

Pies czy suka, co wybrać? Wybierając psa należy wziąć pod uwagę, że posiada on skłonności do ucieczek, zwłaszcza gdy wyczuje zapach suki w cieczce. W takim przypadku często naturalne potrzeby biorą zwycięstwo nad wyszkoleniem. Spacer z czworonogiem przysparza kłopotów, gdy samiec zacznie kierować się wyłącznie instynktem. W takiej sytuacji pies będzie także bardziej intensywniej obwąchiwał i zaznaczał teren.

Pies oceniany jest jako lepszy stróż niż suka ze względu na swoją posturę i odwagę.

Psy są mniej lękliwe przed nieznanym i gotowe do konfrontacji z zagrożeniem. Bardzo ważna w życiu psa jest wczesna socjalizacja. Należy zapoznać go ze wszystkimi możliwymi zjawiskami i sytuacjami, z którymi może się spotkać w dorosłym życiu. Powinien mieć pozytywne skojarzenia z różnymi bodźcami do drugiego miesiąca życia.

Pies czy suka, co wybrać? Bez względu na to jaką płeć wybierzemy, należy wziąć odpowiedzialność za wychowanie zwierzęcia i stworzenia mu odpowiednich warunków bytowania. Trzeba pamiętać o jakości życia czworonoga w domu, zapewniając psu dzienną dawkę ruchu. Należy również nie zapominać o stymulacji umysłowej i fizycznej, jaka niezbędna jest w życiu czworonoga.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top