GeoZoo » Zoologia » Opieka nad dżdżownicami
Opieka nad dżdżownicami

Opieka nad dżdżownicami

Opieka nad dżdżownicami to urozmaicona i pełnowartościowa dieta oraz odpowiednie warunki bytowania. Hodowla dżdżownic nie jest trudna, ale wymaga pewnego zasobu wiedzy na ich temat. W naturze zwierzęta te potrafią same zadbać o swój pokarm, szukając wilgotnej gleby.

Opieka nad dżdżownicami dotyczy przede wszystkim odmiany kalifornijskiej, która jest w Polsce najczęściej hodowana. Założenie takiej domowej hodowli to koszt w granicach 100-600 zł. Dżdżownice można kupić w cenie około 60 zł za 0,5 kg. Dbanie o prawidłowy rozwój dżdżownic przynosi niesamowite efekty w liczebności ich populacji.

Kompostownik domowy

Opieka nad dżdżownicami polega na kupieniu gotowego kompostownika lub zaprojektowania go samodzielnie. Wszystko zależy od naszej pomysłowości. Kompostownik to pojemnik odpowiedniej wielkości na ziemię, pokarm i dżdżownice. Do kompostownika wystarczy zwykła ziemia doniczkowa.  

Kompostownik może być plastikowy, drewniany czy metalowy o różnej pojemności. Najczęściej w sprzedaży dostępne są gotowe pojemniki wykonane z plastiku. Dobrym rozwiązaniem jest piętrowy pojemnik ekologiczny z kranikiem na tzw. „herbatkę kompostową”. Składa się on zwykle z kilku poziomów z podkładem dla dżdżownic czyli czarna ziemią.

Na dno pojemnika wsypuje się ziemię, odpadki organiczne i wkłada tam dżdżownice. Tam pierścienice będą przetwarzać pokarm. Gdy dolna taca jest już zapełniona to dokłada się następną. Zwierzęta te będą przemieszczać się w kierunku źródła pokarmowego. Dobrze odżywiane są bardzo żywotne i szybko rosną.

Niżej pozostawiają pojemnik bogaty w odżywczy kompost. Podczas rozkładu nawóz w płynnej formie jest filtrowany. W rezultacie mamy gotowy nawóz ekologiczny ze wszystkimi niezbędnymi składnikami odżywczymi. Z kraniku będzie leciała „herbatka kompostowa”, którą warto jest wykorzystać do podlewania roślin doniczkowych i balkonowych.

Optymalna temperatura dla dżdżownic to około 20oC i właściwa wilgotność. Dżdżownice lubią rozmnażać się w pojemnikach po jajkach. Przerobienie kompostownika przez dżdżownice kalifornijskie trwać może nawet 3 lata. Dobrze odżywione zwierzęta będą rozmnażać się szybciej.

W przypadku licznej populacji tych zwierząt  prędzej nastąpi przerobienie materii organicznej. Z domu dżdżownice mogą być przeniesione do piwnicy bądź dużego kompostownika na działce. Odpowiednio pielęgnowane nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów.  

Opieka nad dżdżownicami nie jest skomplikowana ani pracochłonna, ale wymaga określonego zasobu wiedzy. Podczas przerabiania kompostu wytwarza się ciepło, a tym samym wzrasta temperatura, która nie może przekraczać 30oC.

Pojemnik nie może być szczelnie zamknięty, ponieważ można stracić całą hodowlę.  

Opieka nad dżdżownicami

Ogrodowa hodowla dżdżownic

Opieka nad dżdżownicami dobrze sprawdza się w dużych kompostownikach ogrodowych. Zwykle są to pokaźnych rozmiarów skrzynie, wyłożone ziemią, wilgotną tekturą i różnymi obierkami z owoców i warzyw. W każdym kompostowniku ważna jest temperatura i odpowiednia wilgotność.

Taki ogrodowy pojemnik może być rozmaitej wielkości w zależności od naszych potrzeb. Nieduży i odpowiednio urządzony kompostownik będzie przydatny w pielęgnacji roślin. Po przerobieniu materii organicznej przez dżdżownice otrzymujemy naturalny nawóz do podlewania roślin.

Niektórzy mogą wykorzystywać hodowane dżdżownice, jako pokarm dla rybich okazów. Natomiast w wędkarstwie często dżdżownice wykorzystywane są, jako przynęta na ryby. Dżdżownice w przyrodzie są bardzo pożytecznymi zwierzętami.

Dobrym rozwiązaniem i całkowicie naturalnym oraz zgodnym z potrzebami dżdżownicowatych, jest wykopanie w ogrodzie dołu na głębokość 0,5 metra. Tam należy wrzucać urozmaicony pokarm, taki jak obierki z warzyw i owoców, kawałki pokrojonych jabłek, pokruszone kartony i skorupki z jaj. Pokarm powinien być podawany w dużych ilościach.

Miejsce dla dżdżownic powinno być zacienione. Nie można wystawiać te zwierzęta na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Niezastąpionym składnikiem żywieniowym jest celuloza, konieczna do rozwoju i rozmnażania dżdżownic. Zawarta jest ona w tekturze i rozmaitych papierowych opakowaniach.

Podsumowując opieka nad dżdżownicami wymaga wiedzy. Warto również skorzystać z doświadczenia innych hodowców. Kompostownik może być różnej wielkości. Można go trzymać w domu, piwnicy, na działce czy w ogrodzie, w zależności od potrzeb i możliwości. Dżdżownice są czystymi i fajnymi stworzeniami, których zachowanie można obserwować.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]