GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad marą patagońską
Opieka nad marą patagońską

Opieka nad marą patagońską

Opieka nad marą patagońską wymaga wiedzy w zakresie wymagań tego gryzonia, który jest jedynym przedstawicielem rodzaju mary. W środowisku naturalnym stworzenie to bytuje na terenach Ameryki Południowej. Ojczyzną mar jest Argentyna. Rzadko prowadzone są masowe hodowle tych zwierząt.

Opieka nad marą patagońską dotyczy zwierzą żyjących na wolności i w niewoli. Niektóre z nich można podziwiać w ogrodach zoologicznych na całym świecie, gdzie mają zapewnioną fachową opiekę. W Polsce zwierzęta te też są ozdobą ZOO. Istnieją również hodowle amatorskie, gdzie można kupić mary do chowu domowego.

Mara patagońska w domu

Opieka nad marą patagońską w domowych warunkach polega na wiedzy i doświadczeniu ich właściciela. Opiekun powinien znać podstawy hodowli i wymagania tego gryzonia. Stworzenie to potrzebuje przestrzeni i odpowiedniej diety roślinnej. Nie jest trudne do oswojenia, jeżeli nabędziemy młodego osobnika.

Opieka nad marą patagońską wiąże się z zebraniem na jej temat dużo istotnych informacji. Pomoże to w zapewnieniu zwierzęciu odpowiedniego standardu życia. Ważny jest zakup zdrowego osobnika. Poczatkujący hodowca najlepiej, jak skorzystać z pomocy doświadczonej osoby lub opiekuna ZOO.

Do nowych warunków życia łatwiej przyzwyczajają się młode osobniki. Koszt zakupu wynosi w Polsce w granicach 2-2,5 tysiąca za jednego osobnika lub około 4,5 tysiąca za parę. Można je kupić bezpośrednio z hodowli lub nabyć z ogrodu zoologicznego, gdzie przejdzie odpowiednie badania i szczepienia.

Nie jest łatwo stworzyć odpowiednie warunki w domu temu dużemu gryzoniowi. Stworzenie to  powinno mieć stały dostęp do trawy, zielonych części roślin i gałązek. W przypadku hodowania jednego osobnika należy dotrzymywać mu często towarzystwa. Jeżeli mamy zamiar rozmnażać warto jest kupić parę gryzoni.

Najlepiej utrzymywać mary na posesji z domem i ogrodem, gdzie będzie wyznaczona ogrodzona przestrzeń do biegania i skakania. Nie powinno zabraknąć tam trawy i bujnej roślinności oraz ziół. Hodowla mar wymaga stworzenia odpowiednich warunków do życia tym zwierzętom z zachowaniem ich dobrostanu.

Opieka nad marą patagońską

Opieka w Ogrodzie Zoologicznym

Opieka nad marą patagońską w ogrodzie zoologicznym polega na zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry. Personel ZOO potrafi  odpowiednio zająć się zwierzętami. Podawanie posiłku o określonej porze jest niezbędne dla właściwego funkcjonowania zwierząt. Pracownicy ZOO są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni.

Mają specjalizacje w zakresie hodowli gryzoni lub są studentami. W ogrodach zoologicznych zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje niezbędne szczepienia.

Pracownicy ZOO karmią mary patagońskie i opiekują się nimi. Muszą oni również zadbać o czystość pomieszczeń, a także  o kwestie techniczne i administracyjne. Pracownicy często podnoszą swoje kwalifikacje w zakresie opieki nad zwierzętami egzotycznymi. W ZOO mary nie są  narażone na ataki drapieżników i zwykle żyją dłużej niż na wolności.

Często w ogrodach zoologicznych, jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko. Budowana jest tam duża otwarta  przestrzeń z bujną roślinnością oraz drzewami i konarami. Zwierzęta wędrują na wybiegach i zdobywają pożywienie. Takie rozwiązanie przypadło do gustu marom i zwiedzającym. To wspaniały raj dla mieszkańców ZOO.

Zagrożenia

Opieka nad marą patagońską jest dużym wyzwaniem dla jej opiekuna w warunkach hodowlanych. Mara patagońska w środowisku naturalnym musi bronić się przed drapieżnikami, takimi jak wilk grzywacz. Jednak największym zagrożeniem dla tych zwierząt są ludzie i ich niszczycielska działalność.

Likwidacji ulegają własne siedliska mar patagońskich. Poza tym w Ameryce Południowej odbywają się polowania na te gryzonie ze względu na mięso i skóry. Produkowane są z nich narzuty i dywany w kraju ojczystym tych gryzoni. Dorosłe osobniki zabijane są w Argentynie z broni palnej albo wnyków z drutu.

Natomiast młode chwytane są w sieci, które zawieszone są nad wejściami do ich nor. Zagrożeniem dla tych stworzeń jest też zając europejski i nadmierny wypas bydła gospodarczego, takiego jak owce. Zając do środowiska naturalnego mar patagońskich został zawleczony.

Spowodowało to, że mary przestały występować na niektórych terenach Ameryki Południowej. Populacja tego niezwykłego gatunku ulega zmniejszeniu. Może nawet wyginąć, jeżeli nadal będą istniały poważne zagrożenia zwłaszcza ze strony człowieka.

Badacze i organizacje, które zajmują się przyrodą pracują intensywnie nad ochroną siedlisk tych fascynujących zwierząt. Wdrażane są programy edukacyjne i ustanawiane tereny chronione oraz promowane środki łagodzące zagrożenia. Te wszystkie wysiłki mają na celu zapewnienie przetrwania temu wspaniałemu gatunkowi.

Opieka nad marą patagońską

Mary we wrocławskim ZOO

Opieka nad marą patagońską jest ciekawym i pełnym wyzwań zajęciem. We wrocławskim ogrodzie zoologicznym prowadzona jest hodowla zachowawcza tego gatunku o podwyższonym ryzyku wyginięcia. W 2023 roku przyszły tam na świat 4 samiczki od różnych matek. Mają zapewnioną specjalistyczną opiekę personelu i lekarza weterynarii.

Nie ma problemu z rozmnażaniem tych zwierząt w ZOO, które są jego mieszkańcami i wspaniałymi okazami. Poza tym wrocławski ogród zoologiczny prowadzi działania edukacyjne w celu ochrony zagrożonych gatunków. Można tam wybrać bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, co pomoże ocalić liczne gatunki zwierząt.

Opieka nad marą patagońską polecana jest przede wszystkim pasjonatom tych zwierząt. Kupując marę należy pogłębić swoją wiedzę o fachową literaturą. Można również skorzystać z porad doświadczonych hodowców. Mary potrzebują ludzkiego dozoru. Zwierzęta te przy właściwej diecie roślinnej i opiece będą nam towarzyszyły przez długie lata.