GeoZoo » Kot » 12 Kocich przykazań
12 Kocich przykazań

12 Kocich przykazań

12 Kocich przykazań to obowiązki moralne ludzi względem zwierząt. Jest to także zadbanie o ich dobrostan oraz ochrona przed chorobami i stresem. Trzeba sprostać potrzebom i kocim wymaganiom. Należy pamiętać, że zdrowy i nakarmiony kot jest zwierzęciem radosnym i szczęśliwym.

12 Kocich przykazań dotyczy kotów domowych i żyjących na wolności. Mają one za zadanie doprowadzić do poprawienia komfortu życia tych zwierząt. Na wygląd i zachowanie kotów wpływają odpowiednie warunki bytowania oraz właściwa dieta i świeża woda podawana bez ograniczenia. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna wpłynie niekorzystnie na stan zdrowia kociego przyjaciela.

Obowiązki moralne człowieka wobec kota

12 Kocich przykazań to troska o stan zdrowia psychicznego i fizycznego kocich towarzyszy. Kotom domowym należy wydzielić specjalny kącik w mieszkaniu do spożywania pokarmu, z dala od legowiska i kuwety. Należy unikać podawania słonych potraw i ostrych przypraw. Wskazane jest używanie misek łatwych do utrzymania w czystości.

12 Kocich przykazań to:

 • Pomaganie i dbanie o bezpieczeństwo już narodzonych kotów, ale przeciwdziałanie nadmiernemu ich mnożeniu.
 • Chronienie kotów przed przykrymi doznaniami, a zwłaszcza przed ludzką i psią agresywnością. Nie dokuczanie i nie straszenie kotów oraz nie szczucie ich psami.
 • Budowanie kontaktu z kotem na partnerskiej przyjaźni. Należy wykluczyć własny interes i egoizm oraz nie traktować kota instrumentalnie. Trzeba szanować jego wrażliwość i indywidualność, a w pieszczotach zachować umiar.
 • Wspólne zabawy z kotem i troskliwe zajmowanie się nim z wykluczeniem natrętnego i złośliwego zachowania. Oznacza to, że należy kota traktować podmiotowo.
 • Nie dawanie dzieciom kota do zabawy. Wpierw należy nauczyć swoje pociechy delikatności i szacunku wobec zwierząt, a zwłaszcza chronić kocięta przed dziećmi, które mogą nieświadomie wyrządzić im krzywdę.
 • Zaspokojenie potrzeb podopiecznych kotów przed zajęciem się własnymi sprawami, ponieważ same nie są w stanie sobie poradzić.
 • Stosowanie zbilansowanej i dobrze wyważonej diety. Udostępnienie kotom nieprzerwany dostęp do świeżej i czystej wody.
 • Rozumienie wymowy kocich zachowań. Należy potrafić wczuwać się w psychiczne i cielesne potrzeby kota i starać się je maksymalnie zaspakajać.
 • Nie pozbywanie się kotów przez wynoszenie ich i pozostawianie bez opieki, daleko od domu. Takie zachowanie człowieka, to traumatyczne przeżycie dla kota.
 • Nie topienie kotów w żadnym wieku ani nie uśmiercanie ich. Trzeba zdobyć się na współczucie i empatię wobec zwierząt.
 • Zadbanie o koty podwórkowe, które nie są gorsze od kosztownych championów i medalistów ras pozaeuropejskich. Trzeba pamiętać, że koty dzikie to również istoty żywe, które odczuwają ból i cierpienie.
 • Egzekwowanie od gminy i gospodarzy posesji oraz zarządców wspólnot mieszkaniowych udostępniania kotom żyjącym na wolności piwnic i innych pomieszczeń, jako schronień przed zimnem i bezpośrednimi zagrożeniami. Należy urządzić tam kotom legowiska, sanitariaty i jadalnię.
  Poza tym trzeba regularnie podawać kotom żyjącym na swobodzie pokarm i czystą wodę oraz środki antykoncepcyjne, co chroni przed nadmiernym ich rozmnażaniem. Warto jest zadbać o specjalne domki z ruchomymi drzwiami, przystosowane dla dzikich kotów.

12 Kocich przykazań przekłada się na długość życia tych zwierząt. Należy nie zapominać, że wrogość w stosunku do kotów to pozostałość zabobonnych lęków z ciemnych okresów historii ludzkości. To przede wszystkim tych prymitywnych popędów trzeba się wstydzić i wystrzegać. Natomiast życzliwość i współczucie są przejawami lepszych społecznie właściwości kultury i natury człowieka.

Scroll to Top