GeoZoo » Kot » Pozycja bezpieczna dla kota
Pozycja bezpieczna dla kota

Pozycja bezpieczna dla kota

Pozycja bezpieczna dla kota jest bardzo ważna podczas udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej. Ma również znaczenie w czasie kociego snu, gdzie można zaobserwować różne pozycje naszego podopiecznego. Świadczy to o jego samopoczuciu i kondycji.

Pozycja bezpieczna dla kota podczas snu wpływa pozytywnie na jego mózg i wypoczynek. Natomiast podczas reanimacji ratuje mu życie. Przed udzieleniem pierwszej pomocy przedweterynaryjnej należy sprawdzić oddech i tętno kota. Zbilansowana dieta i właściwa pielęgnacja wpływa na samopoczucie i zdrowie naszego pupila. Warto jest zapoznać się z potrzebami kociego przyjaciela i jego osobniczym charakterem.

Pozycja kota podczas snu

Pozycja bezpieczna dla kota podczas snu to najczęściej spotykana boczna i na grzbiecie. Oznaczają one, że nasz podopieczny czuje się w domu dobrze i bezpiecznie. W takich pozycjach może wyspać się wygodnie, ponieważ jest szczęśliwy i wypoczęty. Ważną rolę odgrywa również legowisko dopasowane do wielkości pupila. Koty podobnie, jak psy lubią często spać ze swoim opiekunem.

W pozycji bocznej kot jest odprężony. Jest to pozycja spokoju wewnętrznego i relaksacyjna. Czuje się w niej bardzo komfortowo i bezpiecznie. Natomiast leżąc na grzbiecie jest szczególnie zadowolony i radosny. Oznacza to, że bezwarunkowo ufa domownikom, pokazując brzuch. Czuje się bezpiecznie i swobodnie. Jest to dla niego komfortowa pozycja. Budzi się wypoczęty gotowy do zabawy i psot.

Podczas snu bardzo ważne jest, żeby kot drzemał w zacisznym miejscu domu. Legowisko kota powinno znajdować się z dala od hałasów, przeciągów lub zbyt wysokich czy niskich temperatur. Koty uwielbiają ciche i spokojne miejsca na drzemkę. Planując pory odpoczynku regenerują swój organizm. Kot dorosły może spać od 12 do 16 godzin na dobę. Natomiast kocięta i koty w wieku geriatrycznym jeszcze więcej czasu przeznaczają na sen.  

Pozycja kota podczas pierwszej pomocy

Pozycja bezpieczna dla kota podczas pierwszej pomocy ma bardzo duże znaczenie. Pomocy przedmedycznej kociemu przyjacielowi udziela się podobnie jak człowiekowi. Jednak należy pamiętać, że resuscytacja kota powinna przebiegać prawidłowo. Celem jest utrzymania przy życiu stworzenia dopóki nie otrzyma specjalistycznej pomocy. W takiej sytuacji nie wolno doprowadzić do pogorszenia jego stanu zdrowia.

Należy nie zapominać o własnym bezpieczeństwie. Zwłaszcza, gdy wypadkowi uległ kot żyjący na wolności. Nie wolno wkładać dłoni do pyska dzikich kotów. Gdy kot jest nieprzytomny to sprawdza się wówczas, czy w gardle nic mu nie zalega. Następnie trzeba zamknąć mu pyszczek i wykonać wdechy przez nos.

Pozycja bezpieczna dla kota na prawym boku pomaga przywrócić go do życia po dokonaniu wentylacji i masażu serca. Powietrze można wdmuchiwać przez koci nos. Natomiast masaż serca dokonuje się na klatce piersiowej kota pomiędzy 4, a 6 przestrzenią międzyżebrową. Reanimacja kota powinna przebiegać z częstotliwością 100-120 uciśnięć na minutę.

Pozycja bezpieczna dla kota to położenie go na prawym boku podczas udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej. Sztuczne oddychanie i masaż serce może uratować życie naszemu podopiecznemu. Po przeprowadzonej resuscytacji trzeba przewieść kota do lecznicy dla zwierząt bądź wezwać pogotowie weterynaryjne. Natomiast pozycja kota podczas snu świadczy o jego zdrowiu i samopoczuciu.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top