7 Zasad prawidłowego żywienia gryzoni pomoże opiekować się tymi zwierzętami. Domowe gryzonie powinny być racjonalnie żywione. W ich diecie należy zachować niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach. Nie wolno przekarmiać zwierząt i należy dbać o ich dobrostan.
7 Zasad prawidłowego żywienia gryzoni poszerzy wiedzą na temat ich potrzeb. Prawidłowo wyważona dieta to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia tych zwierząt. Należy również dbać o warunki bytowe i higieniczne panujące w klatkach. Poza tym trzeba regularnie obserwować wygląd i zachowanie gryzoni w celu wykluczenia ewentualnych schorzeń.
Wybrane podstawowe zasady żywienia gryzoni
7 Zasad prawidłowego żywienia gryzoni uzależnione jest od wymagań i potrzeb gatunkowych. Posiłki należy podawać w porach uzależnionych od trybu życiu zwierzęcia. Przekarmianie zwierząt jest równie szkodliwe, jak ich niedożywienie.
7 Zasad prawidłowego żywienia gryzoni to:
- Kupowanie karmy renomowanych firm w specjalistycznych sklepach. Należy sprawdzać na opakowaniu datę przydatności do spożycia.
- Przechowywanie suchej karmy w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
- Świeża i czysta woda, która powinna być ciągle dostępna. Najlepiej, jak będzie to woda filtrowana.
- Zbilansowana dieta, która powinna w dobowych posiłkach zawierać podstawowe składniki odżywcze:
- Ziarna przeznaczone dla gryzoni.
- Nasiona traw i zboża.
- Siano, które powinno być dobrej jakości bez oznak zagrzybienia i stęchlizny.
- Płatki owsiane.
- Warzywa i owoce np. marchew, ogórki, pomidory, gruszki, jabłka czy śliwki.
- Liście kalarepy, marchwi, selera, pora, kalafiora, wierzby, drzew owocowych itp.
- Zieleninę, do której należy zaliczyć: mniszek lekarski, koniczynę czerwoną i białą, trawy, babkę lancetowatą i zwyczajną.
Można też urozmaicić dietę ciasteczkami o specjalnym przeznaczeniu dla gryzoni. Należy pamiętać, że pokarm dla gryzoni powinna być urozmaicony. Dwa czy trzy razy w tygodniu należy podać produkty, które są źródłem białka zwierzęcego, np. surowe lub gotowane mięso albo ugotowane jajko na twardo.
- Wyposażenie klatki w pasieki na siano, karmniki na posiłek i poidełka na wodę. Naczynia na pokarm i wodę trzeba utrzymywać w czystości, powinny być myte po każdym posiłku.
- Niezwłoczne usunięcie niezjedzonego przez gryzonia miękkiego pokarmu.
- Podawanie czerstwego pieczywa czy sucharów, gałązek drzew liściastych i krzewów. Najodpowiedniejsze są gałązki jabłoni, brzozy i wierzby. Jest to twardy pokarm konieczny w celu ścierania rosnących przez całe życie siekaczy.
Zbyt duże porcje lub nieodpowiednie pożywienie niejednokrotnie doprowadza do nadwagi, a następnie otyłości. Może to zagrażać zdrowiu naszym podopiecznym. Wiele chorób wynika z nadwagi, a zwłaszcza otyłości. Najczęstsze schorzenia to: cukrzyca, nadciśnienie czy niewydolność oddechowa.
7 Zasad prawidłowego żywienia gryzoni to dbanie o ich stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Gryzonie posiadają swoje upodobania pokarmowe. Racjonalna dieta jest warunkiem prawidłowego rozwoju, kondycji i rozmnażania zwierząt. Obserwowanie stylu życia gryzoni to bardzo interesujące hobby.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]