GeoZoo » Gryzoń » 7 Zasad prawidłowego żywienia gryzoni
7 Zasad prawidłowego żywienia gryzoni

7 Zasad prawidłowego żywienia gryzoni

7 Zasad prawidłowego żywienia gryzoni pomoże opiekować się tymi zwierzętami. Domowe gryzonie powinny być racjonalnie żywione. W ich diecie należy zachować niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach. Nie wolno przekarmiać zwierząt i należy dbać o ich dobrostan.

7 Zasad prawidłowego żywienia gryzoni poszerzy wiedzą na temat ich potrzeb. Prawidłowo wyważona dieta to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia tych zwierząt. Należy również dbać o warunki bytowe i higieniczne panujące w klatkach. Poza tym trzeba regularnie obserwować wygląd i zachowanie gryzoni w celu wykluczenia ewentualnych schorzeń.

Wybrane podstawowe zasady żywienia gryzoni

7 Zasad prawidłowego żywienia gryzoni uzależnione jest od wymagań i potrzeb gatunkowych. Posiłki należy podawać w porach uzależnionych od trybu życiu zwierzęcia. Przekarmianie zwierząt jest równie szkodliwe, jak ich niedożywienie.

7 Zasad prawidłowego żywienia gryzoni to:

 1. Kupowanie karmy renomowanych firm w specjalistycznych sklepach. Należy sprawdzać na opakowaniu datę przydatności do spożycia.
 2. Przechowywanie suchej karmy w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
 3. Świeża i czysta woda, która powinna być ciągle dostępna. Najlepiej, jak będzie to woda filtrowana.
 4. Zbilansowana dieta, która powinna w dobowych posiłkach zawierać podstawowe składniki odżywcze:
  • Ziarna przeznaczone dla gryzoni.
  • Nasiona traw i zboża.
  • Siano, które powinno być dobrej jakości bez oznak zagrzybienia i stęchlizny.
  • Płatki owsiane.
  • Warzywa i owoce np. marchew, ogórki, pomidory, gruszki, jabłka czy śliwki.
  • Liście kalarepy, marchwi, selera, pora, kalafiora, wierzby, drzew owocowych itp.
  • Zieleninę, do której należy zaliczyć: mniszek lekarski, koniczynę czerwoną i białą, trawy, babkę lancetowatą i zwyczajną.
   Można też urozmaicić dietę ciasteczkami o specjalnym przeznaczeniu dla gryzoni. Należy pamiętać, że pokarm dla gryzoni powinna być urozmaicony. Dwa czy trzy razy w tygodniu należy podać produkty, które są źródłem białka zwierzęcego, np. surowe lub gotowane mięso albo ugotowane jajko na twardo.
 5. Wyposażenie klatki w pasieki na siano, karmniki na posiłek i poidełka na wodę. Naczynia na pokarm  i wodę trzeba utrzymywać w czystości, powinny być myte po każdym posiłku.
 6. Niezwłoczne usunięcie niezjedzonego przez gryzonia miękkiego pokarmu.
 7. Podawanie czerstwego pieczywa czy sucharów, gałązek drzew liściastych i krzewów. Najodpowiedniejsze są gałązki jabłoni, brzozy i wierzby. Jest to twardy pokarm konieczny w celu ścierania rosnących przez całe życie siekaczy.  

Zbyt duże porcje lub nieodpowiednie pożywienie niejednokrotnie doprowadza do nadwagi, a następnie otyłości. Może to zagrażać zdrowiu naszym podopiecznym. Wiele chorób wynika z nadwagi, a zwłaszcza otyłości. Najczęstsze schorzenia to: cukrzyca, nadciśnienie czy niewydolność oddechowa.

7 Zasad prawidłowego żywienia gryzoni to dbanie o ich stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Gryzonie posiadają swoje upodobania pokarmowe. Racjonalna dieta jest warunkiem prawidłowego rozwoju, kondycji i rozmnażania zwierząt. Obserwowanie stylu życia gryzoni to bardzo interesujące hobby.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...