GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad kapibarą wielką
Opieka nad kapibarą wielką

Opieka nad kapibarą wielką

Opieka nad kapibarą wielką wymaga fachowej wiedzy. Warto jest zapoznać się ze specjalistyczną lekturą na temat życia tego gryzonia. W środowisku naturalnym kapibara wielka żyje w Ameryce Południowej. Rzadko prowadzone są masowe hodowle tych zwierząt. Poza tym trudno jest kupić oswojonego osobnika.   

Opieka nad kapibarą wielką dotyczy również dzikich osobników, nie tylko mieszkających pod jednym dachem ze swoim opiekunem. Niekiedy przebywające na wolności kapibary wymagają ingerencji ze strony człowieka. Dzikie zwierzę ranne lub osłabione pozostawione bez opieki nie przeżyje. Kapibarę wielką można również podziwiać w ogrodach zoologicznych, gdzie mają zapewnioną specjalistyczną opieką.

Domowa hodowla kapibary wielkiej

Opieka nad kapibarą wielką w warunkach domowych polega na wiedzy i doświadczeniu ich właściciela. Opiekun powinien znać podstawy hodowli i wymagania tego gryzonia. Kapibara wielka potrzebuje dużo przestrzeni i odpowiedniej diety. Kapibara nie jest trudna do oswojenia, pod warunkiem, że nabędziemy młodego osobnika.

Koszt zakupu kapibary wielkiej wynosi w Polsce około 6 tysięcy.

Opieka nad kapibarą wielką wiąże się z zebraniem na jej temat dużo istotnych informacji. Pomoże to w zapewnieniu zwierzęciu odpowiedniego standardu życia. Ważny jest zakup zdrowego osobnika. Poczatkujący hodowca najlepiej, jak skorzystać z pomocy doświadczonej osoby lub opiekuna ZOO. Do nowych warunków życia łatwiej przyzwyczajają się młode osobniki.

Opieka nad kapibarą wielką

Mieszkanie kapibary wielkiej

Opieka nad kapibarą wielką jest dużym wyzwaniem dla jej opiekuna. Nie jest łatwo stworzyć odpowiednie warunki w domu temu dużemu gryzoniowi. Z tego względu małe jest zainteresowanie tego rodzaju hodowlą. Kapibarę można oswoić i trzymać w dużym mieszkaniu, pod warunkiem, że będzie miała dostęp do wody.

Hodowla w Polsce kapibary wielkiej jest całkowicie legalna.

Należy pamiętać, że temu gryzoniowi nie sprzyja zimny klimat. W okresie jesienno-zimowym należy trzymać kapibarę w zamknięciu. Natomiast latem i w okresie ciepłej wiosny powinna posiadać własną chatkę i spory wybieg o minimalnej wielkości 25 m2 na jednego osobnika, a 50 m2 na parę. Teren ten powinien zostać solidnie ogrodzony. Powinno być w nim miejsce, w którym gryzoń może schronić się przed silnymi promieniami słonecznymi.

Stworzenie to  powinno mieć stały dostęp do świeżego siana i gałązek. Kapibara wielka uwielbia pływać w wodzie i nurkować. Z tego powodu na ogrodzonym terenie powinien również zostać zbudowany staw o wielkości około 25 m2 i głębokości przynajmniej 3 metrów. Hodowla kapibary wymaga stworzenia dla zwierzęcia odpowiednich warunków do życia z zachowaniem jego dobrostanu.

Staw można zastąpić basenem, w którym chętnie będą pływały te zwierzęta. Kapibary wielkie są stworzeniami stadnymi, dlatego nie powinny trzymane być pojedynczo. Gdy mamy zamiar rozmnażać warto jest kupić parę gryzoni. W przypadku hodowania jednego osobnika należy dotrzymywać mu często towarzystwa.

Kapibara wielka

Opieka w Ogrodzie Zoologicznym

Opieka nad kapibarą wielką w ogrodzie zoologicznym polega na zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry. Personel ZOO potrafi  odpowiednio zająć się zwierzętami. Podawanie posiłku o określonej porze jest niezbędne dla właściwego funkcjonowania zwierząt. Pracownicy ZOO są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni. Często mają ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym.

Poza tym posiadają odpowiednią specjalizację w zakresie gryzoni bądź są studentami. W ZOO zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje niezbędne szczepienia. Opiekunowie nie oswajają zwierząt, zajmują się nimi na dystans.

Pracownicy ZOO karmią kapibary wielkie i opiekują się nimi. Muszą oni również zadbać o czystość pomieszczeń, a także  o kwestie techniczne i administracyjne. Pracownicy ZOO często podnoszą swoje kwalifikacje w zakresie opieki nad zwierzętami egzotycznymi. Kapibary wielkie w naturze narażone są na wiele niebezpieczeństw ze strony zwierząt drapieżnych, zwłaszcza jaguarów i człowieka.

Często w ogrodach zoologicznych, jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko. Budowana jest tam duża otwarta  przestrzeń o tropikalnym klimacie. Takie rozwiązanie przypadło do gustu  zwierzętom i zwiedzającym. Jest stworzony odpowiednio duży wybieg. Zasadzone są również drzewa owocowe, aby zwierzęta mogły same wędrować i zdobywać pożywienie. Jest to wspaniały raj dla kapibar i mieszkańców ogrodów zoologicznych.

Opieka nad kapibarą wielką polecana jest szczególnie miłośnikom tych zwierząt. Warto jest w tym celu pogłębić swoją wiedzę o fachową literaturą. Można również skorzystać z porad doświadczonych hodowców czy opiekunów ZOO. Każde zwierzątko hodowlane potrzebuje opieki i ludzkiego dozoru. Właściwie odżywiane i hodowane w higienicznych warunkach będzie nam towarzyszyło przez długie lata.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]