GeoZoo » Kot » Jak podawać kotu wodę?
Jak podawać kotu wodę?

Jak podawać kotu wodę?

Jak podawać kotu wodę? Woda odgrywa priorytetową rolę w metabolicznym i fizjologicznym procesie organizmu. Dla codziennego zachowania modelowych funkcji życiowych, najważniejsza jest odpowiednia ilość wody. Wystarczy kilka dni bez wody, żeby kot ucierpiał na zdrowiu, a nawet stracił życie.

Jak podawać kotu wodę? Woda w życiu kota to podstawa jego zdrowego trybu życia, dlatego należy ją odpowiednio podawać. Krótkotrwałe zmniejszenie ilości konsumowanej wody, może być powodem wielu chorób, a zwłaszcza zapalenia nerek. Dzienne zapotrzebowanie na wodę u kotów różni się w zależności od: temperatury i wilgotności środowiska, od poziomu aktywności zwierzęcia, ilości i rodzaju zjadanego pokarmu i stanu zdrowia.

Potrzebna ilość wody dla kota

Jak podawać kotu wodę? Kot powinien mieć nieograniczony dostęp do wody. Potrzebuje on dziennie od 50 do 60 mililitrów wody na kilogram masy ciała. Na tę ilość składa się woda, którą zwierzę pije codziennie i zawartość wody w jego posiłkach. Sucha karma zawiera bardzo mało wody. Zaledwie w granicach 6-10%, a puszki z mokrym jedzeniem około 75% wody.

Przy samej suchej karmie może u kota wystąpić niedobór wody.

Kot spożywając pokarm o większej zawartości wody, będzie miał mniejsze pragnienie. Natomiast kot konsumujący pożywienie o mniejszej zawartości wody, większe. Duża część zapotrzebowania na wodę będzie pokrywana przez spożywane posiłki. Pełnowartościowy pokarm sporządzony samodzielnie zminimalizuje zapotrzebowanie na wodę.

Jak podawać kotu wodę? Kot preferuje odpowiednie ilości czystej i świeżej wody o pokojowej temperaturze. Należy regularnie kontrolować wodę w misce, żeby jej nie zabrakło. Przewlekłe odwodnienie małego stopnia, może stanowić poważny problem zdrowotny kota. Naczynie na wodę powinno być utrzymywane w czystości.

Terytorialna rywalizacja kotów

Najważniejsze funkcje wody

Jak podawać kotu wodę? Wodę należy podawać nieustannie, ponieważ jest ona źródłem życia. Spełnia liczne funkcje w organizmach żywych istot. Jest głównym rozpuszczalnikiem dla wielu związków chemicznych.

Główne funkcje wody to:

  • zwilżanie stawów,
  • chronienie organów i tkanek organizmu,
  • wspieranie właściwego trawienia i zapobieganie zaparciom,
  • nawilżanie tkanek w jamie ustnej, oczach i nosie,
  • regulowanie temperatury ciała,
  • transportowanie składników odżywczych i tlenu do komórek,
  • rozpuszczanie związków mineralnych i innych składników odżywczych w celu przyswajania w komórkach ciała,
  • pomaganie wątrobie i nerkom w wypłukiwaniu szkodliwych produktów przemiany materii.

Bilans wody może być zerowy, dodatni i ujemny. Zerowy bilans to optymalny, gdzie ilość pobranej dobowej  ilości wody równa się wydalonej z organizmu kota. Dodatni bilans oznacza podanie nadmiernej ilości wody, np. przy chorobie nerek. Natomiast ujemny bilans to niedobór wody w kocim organizmie. Takie przypadki zdarzają się, gdy kot ma podawaną tylko suchą karmę i spożywa przy tym małe ilości wody.   

Sposoby podawania wody

Jak podawać kotu wodę? Wodę należy podawać w odpowiednim naczyniu przeznaczonym wyłącznie do pupila. Trzeba zapewnić całodobowy dostęp do miski ze świeżą i czystą wodą. Woda powinna być często zmieniana, szczególnie latem podczas upalnych dni.

Naczynia na wodę i pokarm powinny być wykonane ze szkła, porcelany lub nierdzewnego metalu.

Nie należy podawać w miskach z tworzywa sztucznego, ponieważ zmieniają one smak wody i kot może dostać zapalenia skóry. Doskonałym rozwiązaniem jest fontanna wodna, która cały czas dostarcza świeżą i filtrowaną wodę. Woda z fontanny zachowuje właściwą temperaturę, pozbawiona jest nieprzyjemnego posmaku i zbędnych zapachów. Fontanna zachęca kota do częstego picia.

Jak podawać kotu wodę? Część zapotrzebowania na wodę może być pokryta karmą o wysokiej wilgotności. Zwierzęta karmione mokrymi posiłkami, wypijają mniej wody niż koty karmione suchą karmą. Jeżeli chcemy zadbać o doskonały stan zdrowia naszego zwierzęcia, to musimy podawać mu wodę jak najlepszej jakości. Woda nie powinna zawierać zanieczyszczeń.

Kranowa raczej nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Z tego względu należy ją przegotować, a najlepiej poddać filtracji. Dobrym rozwiązaniem jest domowe filtrowanie wody. Filtr można zamontować w kranie lub umieścić w dzbanku. Można kupić wodę butelkową źródlaną. Nie powinna być mineralna.

Należy również pamiętać o ustawienie w ogrodzie miseczki z wodą dla kotów wychodzących z domu.

Jak podawać kotu wodę? Są różne metody filtracji. Najbardziej efektywny z nich to proces odwrotnej osmozy. Usuwa on z wody metale ciężkie, patogeny i zanieczyszczenia farmaceutyczne. Dobrze jest zakupić wodę z dodatkowymi porcjami witamin i minerałów. Taka woda polecana jest szczególnie kotom ze słabszą odpornością. Koty dla zachowania zdrowia i urody muszą uzupełniać braki płynów.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]