GeoZoo » Zoologia » Opieka nad kapucynką
Opieka nad kapucynką

Opieka nad kapucynką

Opieka nad kapucynką może dotyczyć zwierząt żyjących w naturze i w niewoli. Zwierzęta żyjące na wolności nie zawsze mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Małpy chore bądź okaleczone  bez pomocy człowieka będą miały problemy z przetrwaniem. Ludzkie wsparcie może uratować życie żyjącym na wolności kapucynkom.

Opieka nad kapucynką wymaga zaangażowania i dużo cierpliwości. Dzika populacja tych małp żyje w lasach Ameryki Południowej. Kapucynki można podziwiać także w ogrodach zoologicznych, które rozmieszczone są na całym świecie. Niektóre gatunki można trzymać w domu. W Polsce należy otrzymać zezwolenie, jeżeli zdecydujemy się na kapucynkę, jako na domowego pupila.

Hodowla domowa kapucynki

Opieka nad kapucynką wymaga dużo czasu i jest pracochłonna. Ma to miejsce najczęściej w przypadku rozmnażania tych niezwykle inteligentnych zwierząt. W Polsce nie brakuje miłośników zwierząt egzotycznych zwłaszcza tych, które są legalne w naszym kraju. Dużą popularnością cieszy się podrodzina kapucynek, które są małpami szerokonosymi Nowego Świata z rodziny płaskowatych.

Opieka nad kapucynką to duża odpowiedzialność, która spoczywa na właścicielu zwierzęcia. Zwierzęta te są wszystkożerne, ale trzeba otoczyć je troskliwa opieką. Kapucynki są śliczne, bardzo żywotne i sympatyczne, ale jednocześnie psotne. To bardzo zwinne stworzenia, które należy odpowiednio socjalizować. Oswojona kapucynka to wspaniały przyjaciel człowieka.

Rejestracja kapucynki

Kupioną kapucynkę trzeba obowiązkowo zarejestrować w Urzędzie Miasta w Wydziale Środowiska. Zwierzę egzotyczne winno być nabyte z legalnej i zarejestrowanej hodowli. Do podróżowania ze zwierzęciem potrzebny będzie paszport i chip, podobnie jak w przypadku psa czy kota. Przed zakupem małpy należy przygotować miejsce w domu i wyprawkę dla domowego pupila. 

Opieka nad kapucynką to duże wyzwanie dla jej opiekuna. Zwierzęta te zwykle dobrze dogadują się z psami i kotami. Jednak są bardzo ciekawskie i psotne oraz szybko się nudzą. Trzeba zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu. Kapucynka powinna być w domu kochana i traktowana, jak członek rodziny. Należy zaspokoić jej naturalne potrzeby.

Wyposażenie klatki

Na liście małpiego wyposażenia powinna znaleźć się obszerna klatka z wyposażeniem. Takie pomieszczenie należy wykorzystać przede wszystkim w przypadku pozostawieniu zwierzęcia samego w domu. W skład podstawowego wyposażenia powinny wchodzić różne kolorowe zabawki wraz z edukacyjnymi.

Nie powinno zabraknąć lin, huśtawek, a zwłaszcza półek i konarów, po których małpa będzie mogła swobodnie skakać. Trzeba również zaopatrzyć się w środki czystości i pieluchy, ponieważ zwierzęta te nie dbają o porządek w mieszkaniu. Do oswojenia najlepiej nadają się młode osobniki, które wcześnie odstawione są od samicy i jej opiekunem staje się człowiek.

Nauka kapucynki

Chętnie i szybko uczą się oraz lubią naśladować swojego właściciela. Opiekuna traktują, jak członka swojego stada. Wyszkolone małpy potrafią wspaniale pływać, malować, a także posługiwać się drobnymi przyrządami. Wyedukowane kapucynki są także bardzo opiekuńcze. W Stanach Zjednoczonych stworzenia te szkolone są do opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Kapucynki odpowiednio wytresowane potrafią podawać różne przedmioty. Zwierzęta te są bardzo inteligentne. Należy pamiętać, że samice, jak i samce lubią miewać swoje humory. Nierzadko udziela im się nastrój człowieka. W naturze dzikie kapucynki żyją od 15 do 20 lat, a w niewoli odpowiednio zadbane dożywają nawet 45 lat.

Rozmnażanie kapucynki

Kapucynki nie rozmnażają się w niewoli łatwo. Ruja trwa od 2 do 7 dni. Po zajściu w ciąże, która trwa sześć miesięcy, samica wydaje na świat jedno ewentualnie dwa osobniki. Potomkiem przez kilka miesięcy opiekuje się matka. W naturze nosi go przez 3 tygodnie na plecach, a później zajmuje się cała małpia rodzina.

Opieka nad kapucynką

Kapucynki w ZOO

Opieka nad kapucynką polega na zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry. Podawanie posiłku o określonej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania zwierząt. Pracownicy ZOO są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni. Często mają ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację.

W ZOO zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki do życia, podobne do bytowania na wolności. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje niezbędne szczepienia. Pracownicy ZOO karmią kapucynki i opiekują się nimi. Personel ogrodów zoologicznych nie oswaja zwierząt.

Poza tym pracownicy ZOO muszą również zadbać o czystość pomieszczeń, a także  o kwestie techniczne i administracyjne. Małpy w naturze narażone są na wiele niebezpieczeństw ze strony zwierząt drapieżnych i człowieka. Pracownicy ZOO często podnoszą swoje kwalifikacje w zakresie opieki nad zwierzętami egzotycznymi.

Często w ogrodach zoologicznych, jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko. Budowa jest także duża otwarta  przestrzeń o tropikalnym klimacie. Pada tam deszcz i zasadzone są drzewa owocowe, aby zwierzęta mogły same wędrować i zdobywać pożywienie. Jest to wspaniały raj dla kapucynek i wszystkich mieszkańców ogrodów zoologicznych.

Prawne aspekty warunków hodowlanych w ZOO

Opieka nad kapucynką w ogrodach zoologicznych w Polsce jest określona  prawnie. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2004 roku w sprawie warunków hodowli i utrzymywania poszczególnych grup gatunków zwierząt w ogrodach zoologicznych zostało wydane na podstawie art. 70 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody.

Rozporządzenie Ministra Środowiska określa minimalne:

 • Warunki przestrzenne dla hodowli i utrzymywania zwierząt poszczególnych gatunków.
 • Niezbędne warunki do reprodukcji zwierząt.
 • Potrzebne pomieszczenia i wyposażenie w urządzenia techniczne miejsc przebywania zwierząt określonych gatunków:
  • pomieszczenia podstawowe, takie jak insektarium, akwarium, akwaterrarium, terrarium, kotnik, basen, klatka, wybieg;
  • pomieszczenia i urządzenia dodatkowe.

Dla kapucynki na podstawie niniejszego rozporządzenia powinny być stworzone następujące warunki do życia w ZOO:

 • Pomieszczenie zewnętrzne, które nie może być mniejsze niż 10m2 dla pary, plus 10% dla każdego następnego osobnika.
 • Pomieszczenie wewnętrzne, które powinno posiadać co najmniej 4m2 dla pary i 10% dla każdego następnego osobnika.
 • Wyposażenie pomieszczeń, gdzie zostaną zapewnione urządzenia do wspinaczki i przebywania ponad powierzchnią podłoża.
 • Wysokość pomieszczenia minimalnego musi wynosić 2 metry.

Opieka nad kapucynką przekłada się na jej kondycję, samopoczucie i długość życia. Personel ZOO potrafi odpowiednio zająć się zwierzętami. Tam małpy zapewnioną mają fachową opiekę. W domowych warunkach kapucynce również należy zapewnić pełnowartościową dietę i przestronne warunki do życia. Prze zakupem zwierzęcia warto zapoznać się z jego potrzebami i stylem życia na wolności.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top