GeoZoo » Gryzoń » OPIEKA NAD KOLCOMYSZĄ SKALNĄ
Opieka nad kolcomyszą skalną

OPIEKA NAD KOLCOMYSZĄ SKALNĄ

Opieka nad kolcomyszą skalną nie jest trudna ani czasochłonna, ponieważ zwierzątko samo potrafi zadbać o swoją higienę. Kolcomysz jest sympatycznym gryzoniem, który nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.

Opieka nad kolcomyszą skalną wiąże się z zakupem klatki, którą należy utrzymać w czystości. Zapewni to gryzoniowi komfort, a właścicielowi nie sprawi trudności. Zwierzątko powinno mieć w mieszkaniu stworzone odpowiednie warunki. Nie jest wskazana kąpiel, która może być przyczyną przeziębienia kolcomyszy.

Klatka i jej wyposażenie

Kolcomysz skalna czuje się komfortowo, kiedy żyje w domu w warunkach, zbliżonych do środowiska naturalnego. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup klatki czy terrarium i wybór miejsca, w którym będzie ona stała.  Klatka powinna zostać umieszczona w miejscu pozbawionym przeciągów, ponieważ kolcomysz źle je znosi i szybko może się przeziębić.

Dobrym wyborem będzie klatka z metalowymi prętami, w której odległość pomiędzy prętami nie powinna przekroczyć 0,5 cm. Dla jednej pary odpowiednie jest terrarium o wymiarach: 80 x 40 x 40 cm. Praktyczne są pręty ułożone w poprzek, ponieważ ułatwiają pupilowi przemieszczanie. Ponadto można zawieszać na nich poidełka, w których woda nie jest narażona na zabrudzenie ani wylewanie.

Na rynku nie brakuje klatek z wyposażeniem z tworzyw sztucznych, np. pojemnikami, kryjówkami czy tunelami.

Kryjówką może być domek kokosowy lub drewniany z grubymi ściankami. Wskazana jest także nieduża ceramiczna doniczka, odwrócona do góry dnem i z wyciętym bokiem. Tam może kolcomysz skalny schronić się lub odpocząć.

Żywienie i zdrowie kolcomyszy skalnej
Von Johannes Maximilian – Eigenes Werk, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92832888

Wnętrze klatki dla kolcomyszy powinno przypominać środowisko naturalne zwierzęcia, czyli step czy rumowisko skalne. W tym celu najlepiej jest przygotować rozmaite kryjówki. Na przykład rurki ceramiczne, kamienie, hamaki, kołowrotek czy gałązki. Dobrym rozwiązaniem jest klatka piętrowa. W pomieszczeniu dla tego gryzonia powinno być zamontowane źródło ciepła. 

W sklepach zoologicznych dostępne są kolorowe i przezroczyste rurki, które można dowolnie składać. Mogą to być również rolki po papierze toaletowym czy papierowym ręczniku. W klatce można umieścić naczynia z czystym piaskiem, w którym będą tarzały się kolcomyszy, co jest to ich ulubionym zajęciem.

Otrzepane futerka gryzoni po piaskowej kąpieli nie wymagają szczotkowania.

Nie można zapomnieć o ściółce, która powinna pokryć dno klatki lub terrarium. Najlepszym rozwiązaniem są dla gryzoni trociny ze znanego źródła lub kupione w sklepie zoologicznym. Podłożem może być również granulat z drewnianych włókien, który ulega brylowaniu pod wpływem wilgoci.

Kolcomysz skalna należy do jednych z najczystszych gryzoni. Nie wydzielają one niemiłych zapachów, dlatego klatkę nie trzeba często czyścić. Wystarczy sprzątnąć ją raz na tydzień lub w zależności od potrzeb i ilości osobników. Zwierzęta te nie lubią samotności.

Pojedynczy gryzoń potrzebuje regularnego towarzystwa człowieka.

Kolcomysz skalna
By Marcel Burkhard alias cele4 – Own work, CC BY-SA 2.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=376813

Bezpieczny dom

Opieka nad kolcomyszą skalną nie wymaga dużo obowiązków. Od czasu do czasu można wypuszczać podopiecznego z klatki, aby pobiegał po mieszkaniu. Wymaga to przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Najlepszym rozwiązaniem jest wypuszczenie pupila w pomieszczeniu bez mebli lub, kiedy stoją one blisko ściany.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych, żeby gryzoń nie miał możliwości ich przegryzienia. Grozi to porażeniem pupila prądem. Drzwi pomieszczenie, gdzie biega kolcomysz należy zamknąć, uniemożliwiając w ten sposób ucieczkę zwierzątka, które trudno byłoby znaleźć w całym domu.

W pomieszczeniu, w którym wypuszczona została kolcomysz, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie. Jeżeli w domu jest pies czy kot, to gryzonia należy izolować. W takim przypadku kolcomysz skalna może się przestraszyć, ponieważ jest to delikatne stworzenie.

Opieka nad kolcomyszą skalną przeprowadzana w sposób prawidłowy, uchroni zwierzątko przed chorobami i dolegliwościami. Gryzoń, któremu nic nie dolega jest radosny i bystry. Potrafi nocą szybko skakać i biegać. Kolcomysz skalna jest ciekawska i lubi zwiedzać nieznane jej miejsca. Obserwacja gryzonia może być ciekawym hobby.

CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=269033


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top