GeoZoo » Gryzoń » OPIEKA NAD TŁUSTOGONEM AFRYKAŃSKIM
Tłustogon afrykański

OPIEKA NAD TŁUSTOGONEM AFRYKAŃSKIM

Opieka nad tłustogonem afrykańskim nie jest zajęciem kłopotliwym ani czasochłonnym. Zwierzątko samo potrafi zadbać o swoją higienę. Samodzielnie czyści swoje futerko i pazurki. Tłustogon afrykański nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Trzymany w higienicznych warunkach nie choruje często.

Opieka nad tłustogonem afrykańskim wiąże się z zakupem klatki, którą należy utrzymać w czystości. Zapewni to gryzoniowi komfort, a właścicielowi nie sprawi trudności. Zwierzątko powinno mieć w mieszkaniu stworzone odpowiednie warunki. Nie jest wskazana kąpiel, która może być przyczyną przeziębienia zwierzątka.

Klatka i wyposażenie

Tłustogon afrykański czuje się komfortowo, kiedy żyje w domu w warunkach, zbliżonych do naturalnych. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup terrarium czy klatki i wybór pokoju, w którym będzie ona stała. Klatka powinna zostać umieszczona w miejscu pozbawionym przeciągów, ponieważ tłustogon źle je znosi i szybko może się przeziębić.

W warunkach domowych najlepiej jest trzymać jednego gryzonia, ponieważ zwierzęta te są agresywne dla przedstawicieli swojego gatunku. Wymiary klatki lub terrarium dla jednego osobnika powinny wynosić nie mniej, niż 50 x 40 cm. Wysokość klatki nie odgrywa znaczącej roli.

W sklepach zoologicznych nie brakuje klatek dla małych gryzoni.  

Dobrym wyborem będzie klatka z metalowymi prętami lub akwarium, które na górze należy zabezpieczyć metalową siatką. W ten sposób wydostanie się gryzonia na zewnątrz jest niemożliwe. Praktyczne są pręty ułożone w poprzek, gdyż ułatwiają zwierzęciu przemieszczanie. Na prętach łatwo można również zawiesić poidełka, w których woda nie jest narażona na zanieczyszczenie i wylewanie.

Na rynku nie brakuje klatek z wyposażeniem z tworzyw sztucznych, np. pojemnikami, kryjówkami czy tunelami. Kryjówką może być domek z grubymi drewnianymi ściankami czy nieduża ceramiczna doniczka, odwrócona dnem do góry i z wyciętym bokiem. Tam tłustogon może odpocząć lub schronić się. Jest on gryzoniem ruchliwym, dlatego wskazany jest dla niego kołowrotek o pełnej bieżni.

Kąpiel piaskowa

W sklepie zoologicznym sprzedawane są kolorowe i przezroczyste rurki, które można dowolnie składać. Dobrym rozwiązaniem są także rolki po papierze toaletowym czy papierowym ręczniku. W klatce można umieścić naczynia z czystym piaskiem, w którym będą tarzały się te gryzonie. Jest to ich ulubione zajęcie.

Po piaskowej kąpieli tłustogon afrykański otrzepuje futerko, które nie wymaga szczotkowania.

Nie można zapomnieć o ściółce i pokryć nią dno klatki lub terrarium. Podłoże powinno dobrze wchłaniać mocz i mieć grubość około 10 cm. Najlepszym rozwiązaniem są dla gryzoni trociny ze znanego źródła lub kupione w sklepie zoologicznym. Podłożem może być również granulat z drewnianych włókien.

Zwierzęta z podrodziny myszoskoczków należą do jednych z najczystszych gryzoni. Nie wydzielają one niemiłych zapachów, ale nie tolerują wilgoci. Z tego względu ściółka wymaga częstej wymiany. Podłoże klatki czy terrarium powinno być wyłożone jeszcze kilkoma małymi kamieniami.

Tłustogon afrykański

Bezpieczny dom

Opieka nad tłustogonem afrykańskim nie wymaga dużo obowiązków. Można umilić mu życie poprzez wypuszczenie z klatki.  W ten sposób ciekawski gryzoń zwiedza mieszkanie, biegając po jego powierzchni. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pokoju, który pozbawiony jest mebli lub stoją one blisko ściany. Zapobiega to zaklinowaniu się pupila pomiędzy regałami.

Zabezpieczone powinny być wszystkie elektryczne kable, aby gryzoń nie miał możliwości ich przegryzienia, co grozi porażeniem pupila prądem. Drzwi pomieszczenie, gdzie biega tłustogon afrykański należy zamknąć. W ten sposób uniemożliwia się ucieczka zwierzątka, które trudno byłoby znaleźć w całym domu.

Gryzoń potrafi ukryć się w najmniejszym zakamarku mieszkania.

W pomieszczeniu, w którym wypuszczony został tłustogon afrykański, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie. Nie dojdzie wówczas do nieumyślnego nadepnięcia pupila. Jeżeli w domu jest również pies czy kot, to w tym przypadku należy je izolować od gryzonia, który jest delikatnym stworzeniem. Może się szybko przestraszyć i zestresować.

Opieka nad tłustogonem przeprowadzana w sposób prawidłowy, uchroni podopiecznego przed chorobami i dolegliwościami. Zdrowy gryzoń jest radosny, ruchliwy i bystry. Zwierzątko to lubi zabawy i zwiedzanie nieznanych miejsc. Należy dostarczyć pupilowi codziennie odpowiednią dawkę wrażeń i stworzyć bezpieczny dom.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]