GeoZoo » Zoologia » Opieka nad kangurowatymi
Opieka nad kangurowatymi

Opieka nad kangurowatymi

Opieka nad kangurowatymi nie jest łatwym zajęciem. Wymaga wiedzy i czasu. Warto zapoznać się ze specjalistycznymi poradnikami w zakresie stylu życia tych zwierząt. Kangur po oswojeniu może nam towarzyszyć w codziennych spacerach. Niektóre gatunki kangurowatych można nabyć z hodowli lub w ZOO.

Opieka nad kangurowatymi wymaga dużej odpowiedzialności ze strony opiekunów w hodowlach i ogrodach zoologicznych. Należy pamiętać o braniu na ręce młodych zwierząt. Rozwija to w nich prawidłową socjalizację z człowiekiem. Najlepiej jak noworodki wykarmione są ręcznie przez człowieka, co umacnia więź zwierzęcia z opiekunem. Kangurowate można także podziwiać w gospodarstwach agroturystycznych. W Polsce nie jest zabroniona hodowla kangurowatych.

Hodowle kangurów

Opieka nad kangurowatymi to bardzo ciekawe zajęcie. Możemy poznać lepiej wymagania i zachowanie tych zwierząt, które polecane są miłośnikom kangurów. Czasami trudno jest przewidzieć ich zachowanie wobec innych stworzeń i ludzi. Kangury nie nadają się do hodowania w klatkach. Muszą mieć do biegania dość dużo przestrzeni.

Opieka nad kangurowatymi to także przeznaczenie dla nich odpowiedniej wielkości legowiska i nauczenie ich czystości. Kangur może załatwiać się na podkładach higienicznych dla psów. Młode osobniki lubią trzymane być na rękach. Nawet oswojony kangur jest nieśmiały w stosunku do nieznanych mu osób. Niektóre chętnie śpią w łóżku przytulone do człowieka.

Do ogrodu można wyprowadzać kangura pod nadzorem i na ogrodzonym terenie. Stworzenie to będzie się dobrze czuło wśród drzew i krzewów oraz trawy, gdzie samo będzie mogło zdobywać pożywienie. Można także wyprowadzać kangura na spacer, ale w szelkach i na smyczy, jak psiego przyjaciela. Kangurowate dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, zwłaszcza z psami i kotami.

Opieka nad kangurowatymi

Opieka nad kangurowatymi w ZOO

Opieka nad kangurowatymi dotyczy również mieszkańców ogrodów zoologicznych. Wymaga to od personelu wiedzy i zaangażowania. W ogrodzie zoologicznym przebywa dużo zwierząt, dlatego jeden opiekun nie wystarczy. Pracownicy ZOO mają za zadanie dbać o dobrostan zwierząt.

Ogród zoologiczny podzielony jest na sekcje, gdzie kilku pracowników jest odpowiedzialnych za zdrowie, rozwój i samopoczucie zwierząt. Pielęgniarze mają pod opieką określone stworzenia. Na 60 zwierząt powinno przypadać minimum czterech pielęgniarzy i jeden brygadzista. Karmią oni i pielęgnują kangurowate oraz sprzątają wybiegi.

Ważny jest stan zdrowia tych zwierząt i ich kondycja. Zatrudnione osoby w ogrodzie zoologicznym pilnują również, aby kangurowate nie wydostały się na zewnątrz. W ogrodach zoologicznych często pracują ludzie z wyższym wykształceniem. Niejednokrotnie studenci odbywają tam praktyki i poszerzają  swoją wiedzę w zakresie egzotycznych zwierząt.

W ZOO zatrudniani są lekarze weterynarii, biolodzy, zootechnicy, oraz absolwenci rybołówstwa i oceanografii. Opiekunowie przeważnie posiadają niezbędną wiedzę w zakresie biologii zwierząt. Najczęściej znają anatomię i choroby kangurowatych. Regularnie kontrolowany jest stan zdrowia i samopoczucie podopiecznych.

Wykonywane są również szczepienia oraz zabiegi medyczne i kosmetyczne. W razie choroby kangury leczone są przez specjalistów. Często, a nawet codziennie odbywają się treningi medyczne. Ma to na celu wykonywanie poszczególnych czynności bez stresu dla zwierząt i z zachowaniem bezpieczeństwa dla opiekunów. 

Już od XVIII wieku kangury gościły w europejskich ogrodach zoologicznych, w których są najczęściej spotykanymi przedstawicielami fauny australijskiej. Przez te kilkaset lat poznano dokładnie wymagania i zachowania tych zwierząt, a także biologię rozrodu. Młode osobniki niektórych gatunków kangurów można nawet wychować poza torbą matki.

Jednak przeżyć mogą tylko noworodki, które przynajmniej 2 tygodnie przebywały w torbie kangurzycy. Młode są pojętne i szybko potrafią nauczyć się pić mleko z butelki dla niemowląt. W ZOO kangurowate mają podawany posiłek o tych samych porach i odpowiednie duże wybiegi, gdzie same mogą zdobywać pożywienie. Jest to dobre rozwiązanie dla mieszkańców ogrodów i zwiedzających.

Podsumowując

Opieka nad kangurowatymi to pełna wyzwań praca, która przynosi wiele satysfakcji. Socjalizacja tych zwierząt jest czasochłonna i wymaga dużo cierpliwości. Kangur dobrze traktowany będzie długo żył w zdrowie i dobrobycie. Kangurowate nie są polecane rodzinom z małymi dziećmi ani ludziom zapracowanym. Zwierzęta te nadają się do domu z ogrodem.