GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad afrowiórką pręgowaną
Opieka nad afrowiórką pręgowaną

Opieka nad afrowiórką pręgowaną

Opieka nad afrowiórką pręgowaną nie stwarza problemów, ani nie jest zajęciem czasochłonnym. Zwierzęta dobrze traktowane staną się towarzyszami dnia codziennego. Nie należy niepokoić afrowiórek, ponieważ mogą stać się nieufne i nerwowe. Gatunek ten prowadzi dzienny tryb życia i zajmuje się kopaniem nor.

Opieka nad afrowiórką pręgowaną dotyczy sześciu podgatunków. Na wolności żyją najczęściej na terenach afrykańskiej sawanny. Można je spotkać również na łąkach, terenach skalistych i suchych murawach. Poza tym żerują na polach uprawnych i pastwiskach. Zwierzęta te butują na terenach od Maroka do Kenii. Część z nich przystosowała się do warunków panujących w ogrodach zoologicznych.

Klatka czy woliera

Opieka nad afrowiórką pręgowaną wiąże się z zakupem obszernej klatki lub zamontowanie zewnętrznej woliery. Zwierzątko powinno mieć w mieszkaniu stworzone odpowiednie warunki. Nadmierny hałas stresuje gryzonia, który wobec domowników może stać się nieufny. Stworzenie powinno mieć możliwość poznania klatki i otoczenia.

Poza klatką pupil powinien wybiegać się minimum dwie godziny dziennie.

Wskazana jest klatka ocynkowana z solidnymi prętami oraz plastykową i głęboką kuwetą, którą łatwo można utrzymać w czystości. Istnieją również modele z dnem metalowym i wysuwaną szufladą. Klatka czy woliera powinny być zbudowane z metalowych prętów i mocnej siatki. Wiewiórka jest w stanie przegryźć słabej jakości metalową siatkę. Nie wolno stosować drewnianych konstrukcji, które pupil przegryzie ostrymi zębami.

Afrowiórki pręgowane najlepiej hodować parami, ponieważ są to zwierzęta stadne. Gryzonie te powinny posiadać duże przestrzeni do biegania i ziemię do kopania nor. Poza tym klatkę czy wolierę należy solidnie zabezpieczyć przed ucieczką gryzoni. Zwierzęta te są bardzo zwinne i szybkie. Najwygodniejszym miejscem dla wiewiórki będzie zewnętrzna woliera pokaźnych rozmiarów.

Dno klatki należy wysypać grubą warstwą ściółki. Popularnym materiałem są wióry czyli powszechnie znane trociny, które charakteryzują się wydajnością i niewysoką ceną. Nie są wskazane wióry zapachowe, które mogą podrażnić drogi oddechowe pupila. Odpowiednią ściółką jest mieszanina torfu, siana i kory drzewnej.

Higieniczne warunki

Opieka nad afrowiórką pręgowaną to także przestrzeganie regularnych zabiegów higienicznych. Trzeba systematycznie podawać świeżą wodę i usuwać niedojedzony pokarm. Miseczki należy utrzymywać w czystości, myjąc je niezwłocznie, po zjedzonym pokarmie. Karmę należy kupować w sprawdzonych sklepach i renomowanych firm. Mieszanka powinna być z przeznaczeniem dla gryzoni, bez oznak stęchlizny i zagrzybienia.

Poza tym do zadań opiekuna należy także częste sprzątanie kuwety i wymienianie ściółki w klatce czy wolierze. Czynności te wykonuje się w zależności od potrzeb i rodzaju ściółki. Podłoże nigdy nie powinno być zawilgocone. Dobrze jest również umyć kuwetę przed wymianą ściółki. Higieniczne warunki pozwolą afrowiórce pręgowanej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Afrowiórka pręgowana

Bezpieczny dom

Opieka nad afrowiórką pręgowaną nie wymaga skomplikowanych zadań. Zwierzęciu umilimy życie, gdy wypuścimy z klatki w celu biegania po mieszkaniu. Taka sytuacja wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli. W ten sposób eliminowana jest możliwość podgryzania regałów i zaklinowania się zwierzęcia pomiędzy nimi.  

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych. Gryzoń musi być pozbawiony możliwości ich przegryzienia, co grozi porażeniem podopiecznego prądem. Drzwi i wszystkie okna pomieszczenia, w którym biega afrowiórka pręgowana trzeba pozamykać. W ten sposób pupil nie zaginie w domu.

Gatunku tego nie wolno wypuszczać na wolność, gdyż może zagrozić populacji wiewiórek rudych.

Ponadto trzeba również pochować lekarstwa, środki chemiczne ostre przedmioty czy trujące rośliny. Nie zostawiać w zasięgu gryzonia plastikowych toreb na zakupy. Opiekun powinien wiedzieć, że afrowiórka pręgowana nie jest trudna do oswojenia i odpowiednio socjalizowana uwielbia towarzystwo człowieka.   

Opieka w ZOO

Opieka nad afrowiórką pręgowaną polega na zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry, która odpowiednio zajmie się zwierzętami. Podawanie posiłku o określonej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania afrowiórek pręgowanych. Pracownicy ZOO są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni. Niejednokrotnie posiadają odpowiednią specjalizację, a nawet mają ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym.

W ZOO zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku roślinnego i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i właściwe warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje niezbędne szczepienia. Opiekunowie nie oswajają zwierząt, zajmują się nimi na dystans. Często w ogrodach zoologicznych jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko.

Niejednokrotnie budowana jest duża otwarta przestrzeń o tropikalnym klimacie. Takie rozwiązanie podoba się zwierzętom i zwiedzającym. Pada tam deszcz i zasadzone są drzewa owocowe, aby zwierzęta mogły same wędrować i zdobywać pożywienie. Jest to wspaniały raj dla mieszkańców ogrodów zoologicznych.

Opieka nad afrowiórką pręgowaną przekłada się na jej kondycję, samopoczucie i długość życia. Troskliwa opieka oraz higieniczne warunki zapewnią jej witalność i zdrowie. Zwierzęta te nie można zdominować ale wyłącznie kontrolować. Obserwacja wiewiórki jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top