GeoZoo » Gryzoń » Afrykańska mysz pigmejska
Afrykańska mysz pigmejska

Afrykańska mysz pigmejska

Afrykańska mysz pigmejska to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy do rodziny myszowatych i rodzaju mysz. Pierwotnie zamieszkiwała tereny Południowo-Wschodniej Afryki, od Tanzanii po Republikę Południowej Afryki i Namibię. Afrykańska mysz pigmejska to bardzo sympatyczne zwierzątko.

Afrykańska mysz pigmejska jest aktywna całą dobę, a najbardziej nocą. Angielska nazwa tego gryzonia to Afican Pigmy Mouse. Jest to gryzoń krótkowieczny. Niektóre osobniki mogą żyć kilka miesięcy, a inne w granicach 2-3 lat. W niewoli dożywają do 4 lat. Zależne jest to od stopnia pokrewieństwa, im mniejszy tym gryzonie te żyją dłużej.

Zasięg występowania

Afrykańska mysz pigmejska w dzisiejszych czasach zajmuje obszar Południowej i Środkowej Afryki. Zasiedla tereny takich państw, jak Kamerun, Uganda, DR Kongo, Kenia, Rwanda, Zimbabwe. Bytuje na suchych i półsuchych obszarach sawannowych. Tereny te porośnięte są gęstą trawą, a czasami również krzewami.

Wygląd

Afrykańska mysz pigmejska to mały gryzoń. Samice są trochę większe od samców. Dorasta do 11 cm wraz z ogonem, którego długość wynosi około 5 cm. Może ważyć około 11 gramów. Oczy są duże, podobnie jaki uszy, które osadzone są po bokach tylnej części głowy. Futro ma kolor rdzawo-brązowy, a od spodu jest białe.

Młode osobniki są w początkowym okresie życia szare. Z wiekiem kolor ich futra jest taki, jak osobników dorosłych. Ogon afrykańskiej myszy pigmejskiej jest słabo owłosiony. Znanych jest kilka odmian barwnych tych gryzoni, takich jak niebieska czy biała.

Zachowanie

Afrykańska mysz pigmejska to stworzenie stadne. Najlepiej hodować je parami bądź w grupie, ponieważ są zwierzętami wysoce socjalnymi. Raz dobrana grupa staje się agresywna w stosunku do nowych osobników. Agresywne zwykle są samice w obronie gniazda i potomstwa. Natomiast samce mogą prowadzić walki przy nadmiernym zagęszczeniu.

Afrykańska mysz pigmejska jest wszystkożernym gryzoniem. Ma bardzo szybki metabolizm. Może przenosić pokarm w małych woreczkach policzkowych. Wodę pitną pozyskuje często poprzez wynajdywanie większych kamyków u wejścia do nory. Po zebraniu się na nich rosy mysz pigmejska zlizuje ją z kamyków. Myszy te kopią nory z licznymi korytarzami.

Gryzonie te są bardzo aktywne. Potrafią szybko biegać i skakać kilkanaście centymetrów w dowolnym kierunku. Uwielbiają również wspinaczki. Poza tym są ciekawskie i poruszają się zwinnie. Ich mocz jest dosyć zagęszczony i nie wydaje nieprzyjemnego zapachu. Przede wszystkim wrażliwe są na niedostatek wody i nieodpowiednią dietę.

Rozmnażanie

Afrykańska mysz pigmejska jest gniazdownikiem i rozmnaża się w bardzo szybkim tempie. Samica chodzi w ciąży około 19-20 dni. W miocie na świat przychodzi 7 młodych, ale najczęściej 2-4 osobniki. Masa noworodka wynosi około 0,8 grama.

Młode rodzą się ślepe i nagie. Pokarm stały pobierają w 16-18 dniu życia i zaczynają wychodzić poza gniazdo. W tym czasie należy odsadzić je od matki. Samiczki od samców powinny zostać oddzielone, aby nie doszło do kojarzenia blisko spokrewnionych osobników.

Płeć nie jest trudna do rozpoznania. Podczas ciąży i karmienia samica powinna mieć dostarczone pożywienie bogate w tłuszcze i białko. Jeżeli samica jest niedożywiona wśród tego gatunku może dochodzić do kanibalizmu. Potomstwem opiekują się wspólnie członkowie stada.

Podsumowując afrykańska mysz pigmejska jest zwierzęciem ciepłolubnym. Jest sympatyczna i delikatna, ale trudna do oswojenia. Łatwa jest w pielęgnacji i rozmnażaniu. Jest to płochliwe zwierzątko i nieufna w stosunku do człowieka. Przy prawidłowej opiece może cieszyć się dobrym zdrowiem przez całe swoje życie.

Scroll to Top