GeoZoo » Gryzoń » 5 Ciekawostek o susłogonie preriowym
5 Ciekawostek o susłogonie preriowym

5 Ciekawostek o susłogonie preriowym

5 Ciekawostek o susłogonie preriowym przybliży bardziej życie tych inteligentnych i sprytnych gryzoni. W środowisku naturalnym występują w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Gryzonie te należą do zwierząt stadnych, towarzyskich i socjalnych. Spokrewnione samice w obrębie danej grup tworzą klany. Samce w okresie godowym potrafią zaciekle ze sobą walczyć.

5 Ciekawostek o susłogonie preriowym przedstawi nam jego potrzeby, tryb życia i umiejętności. Susłogon preriowy pierwotnie nazywany był susłem Richardsona. Ssaki te pochodzące z rodziny wiewiórkowatych prowadzą dzienny tryb życia. Najbardziej aktywne są rano i wieczorem. Na wolności większość czasu spędzają na wzajemnych zabiegach pielęgnacyjnych i wspólnych zabawach. W środowisku naturalnym w Polsce żyje suseł perełkowany, który jako gatunek zagrożony objęty jest ochroną.

Wybrane ciekawostki o susłogonie preriowym

5 Ciekawostek o susłogonie preriowym przeznaczonych jest dla wszystkich miłośników zwierząt, a zwłaszcza pasjonatów gryzoni. Susłogony są zwierzętami roślinożernymi. Ich pokarm powinien być niskokaloryczny o dłużej zawartości włókna. Potrafią się wspinać, ale robią to rzadko, gdyż są wiewiórkami ziemnymi. Zapadają w sen zimowy na około 6-8 miesięcy.  

5 Ciekawostek o susłogonie preriowym pokazują niezwykły świat tych zwierząt. Posiadają one jak wszystkie gryzonie nieustannie rosnące przez całe życie siekacze. Z tego powodu najlepiej jest jak ulegają naturalnemu ścieraniu. Potrzeby fizjologiczne załatwiają w jednym miejscu, dlatego warto nauczyć je korzystania z kuwety. Susłogon preriowy w swojej ojczyźnie uważany jest za szkodnika upraw rolnych.

Do wybranych pięciu ciekawostek o susłogonie preriowym należą:

  1. Susłogon preriowy posiada dobrze rozwinięte worki policzkowe, które służą do przenoszenia i magazynowania pokarmu. Warto to wiedzieć hodując ten gatunek gryzonia.
  2. Samiec waży około 500 g, a samica nie przekracza 400 g. Przed hibernacją w środowisku naturalnym masa ciała samca może osiągnąć nawet ¾ kg czyli 750 g. Waga jego zwiększa się o 1/3 od masy optymalnej. Po zakończeniu snu zimowego masa ciała samca może wynosić zaledwie 150 g. Po pewnym czasie suseł znowu powraca do wagi pierwotnej czyli około 500 g.
  3. Zwierzęta te z  rzędu gryzoni i rodziny wiewiórkowatych wyróżniają się bogatą komunikacją wokalną. Wydają dźwięki o wysokich tonach. Natomiast osobniki płci żeńskiej będąc w rui charakterystycznie „szczebiocą i „ćwierkają”. Podczas zagrożenia wydają specyficzne odgłosy o różnej częstotliwości. W takim przypadku cała kolonia susłogonów preriowych chowa się pod ziemią. Nieustannie obserwują teren i oddalają się od nory najwyżej na kilkadziesiąt metrów.
  4. Susłogony preriowe osiedlają się na rozległych preriach. Specjalizują się w kopaniu podziemnych korytarzy o długości 10 metrów. Głębokość ich wynosi w granicach: 2 – 3 m. Korytarze posiadają kilka wejść i stanowią skomplikowany system nor z kilkoma pomieszczeniami. Nie brakuje tam spiżarni, komory lęgowej, sypialni i toalety.
  5. W okresie godowym jądra samca ulegają powiększeniu. Na około miesiąc zstępują z jamy brzusznej do worka mosznowego, który pokryty jest ciemną skórą. W takich sytuacji samiec wydziela nieprzyjemny piżmowy zapach.

Podsumowując 5 ciekawostek o susłogonie preriowym przedstawia istotne historie z jego życia. Wiedza ta jest potrzebna w hodowli domowej. Ponadto Pomaga dostosować warunki bytowe do wymagań tych zwierząt i do życia ich w naturze. Wybitne umiejętności tych gryzoni są ważnymi informacjami dla potencjalnych hodowców. Przybliżają nam obraz susłogona preriowego.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...