GeoZoo » Kot » Koty bez sierści
Koty bez sierści

Koty bez sierści

Koty bez sierści to rasa stosunkowo młoda, do której należą sfinksy i kot Elfi. Występują w Europie i w Ameryce Północnej i Południowej. Zwierzęta te znalazły wielu zwolenników na całym świecie. W Polsce koty bez sierści są coraz częściej hodowane w domowych warunkach. Stanowią one odrębną i bardzo ciekawą rasę.

Koty bez sierści pojawiły się w naszych domach w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Jednak wzmianki na temat łysych kotów miały już miejsce w historiach narodu indiańskiego Azteków. Prawie bezwłose sfinksy posiadają delikatny meszek na pysku, uszach, grzbiecie, łapach i ogonie. Większość sfinksów nie posiada wąsów, a u niektórych są szczątkowe.

Rasy łysych kotów

Koty bez sierści to bardzo inteligentne i przyjazne stworzenia. Są to bardzo pogodne zwierzęta, kochające swojego opiekuna. Uwielbiają zabawy i wspólnie spędzać czas z ludźmi. Nie przejawiają agresywnych zachowań. Są to koty czułe i zrównoważone, ale lubiące być w centrum uwagi. Sfinksy są wokalnie uzdolnione, gdyż potrafią wydać wiele miłych dla ucha dźwięków.

Wyróżnia się cztery rasy kotów bez włosów, do których należą:

  • Sfinks kanadyjski po przodkach rasy rex, którego ojczyzną jest Kanada.
  • Doński sfinks, który jest rzadką rasą kota wywodzącą się z Rosji.
  • Kot Peterbald to sfinks petersburski. Jest to rasa kotów domowych, które zostały wyhodowane w Rosji.
  • Kot Elfi to rasa wyhodowana w Stanach Zjednoczonych. Rasa ta nie jest jeszcze uznana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną – FIFe.

Koty bez sierści

Sfinks kanadyjski swoim nietypowym wyglądem wzbudził zachwyt i powstała nowa rasa. To wspaniały koci przyjaciel, który do domowego ogniska potrafi wnieść dużo radości i ciepła. Pierwszy raz pojawił się w 1966 roku w miocie owłosionej czarnobiałej kotki. Zdarzenie to miało miejsce w Kanadzie. Wyróżnia go długie i smukłe ciało, które jest dobrze umięśnione. Posiada charakterystyczne uszy, które są nieproporcjonalnie duże i szerokie u nasady, a zaokrąglone na czubkach.

Doński sfinks narodził się w 1987 roku w rosyjskim mieście Rostów nad Donem. Prze Międzynarodową Federację Felinologiczną został uznany w 2006 roku. Jest bardzo przyjaźnie nastawiony do ludzi. Ma zrównoważony charakter i jest bardzo ciekawski. Bardzo szybko przywiązuje się do swojego opiekuna. Wyróżnia się od pozostałych sfinksów podwyższoną temperaturą ciała.

Kot Peterbald należy do tej samej grupy, co kot syjamski. Powstał w 1994 roku. Przez największą na świecie federację felinologiczną czyli FIFe został uznany w 2007 roku. Posiada długą sylwetkę o mocno umięśnionym ciele. Samice tej rasy są wyraźnie mniejsze od kocurów. Koty te wyróżniają się długimi i cienkimi kończynami, które zakończone są długimi palcami. Ogon tych kotów też jest cienki i długi. Te charakterystyczne cechy zewnętrzne odróżniają go od dońskiego sfinksa.

Kot Elfi to bardzo młoda rasa, która dotychczas nie została uznana przez FIFe. Są to koty przeważnie łyse. Jednak niektóre z nich pokryte są puszystym i delikatnym futerkiem. Mają duże uszy, które są nietypowo wywinięte. Posiadają dobrze umięśnione ciało i szeroką klatkę piersiową. Są to bardzo wesołe zwierzęta, które uwielbiają zabawy. Koty Elfi są typowymi domatorami, ale nie są dostępne w Polsce.

Zabiegi pielęgnacyjne kotów bez sierści

Koty bez sierści wymagają specjalnej pielęgnacji. Ciało łysych kotów trzeba regularnie myć gąbką. Wskazane jest też kąpanie, ponieważ ich skóra wydziela brunatny łój. Zwierzątko należy przyzwyczaić do kąpieli już od pierwszych miesięcy życia. Woda powinna mieć około 36oC. Należy również pamiętać o czyszczeniu oczu i uszu, które są bardzo podatne na zanieczyszczenia.

Koty te preferują ciepły klimat.

Sfinksy i kota Elfi trzeba chronić przed przeciągami, zimnem i promieniowaniem słonecznym. Może dojść do poparzenia skóry kota, gdy będzie zbyt długo wygrzewał się na słońcu. Karma dla sfinksów powinna być prawidłowo zbilansowana. Koty te lubią jedzenie, dlatego nie można dopuszczać do ich nadwagi, a tym bardziej otyłości.

Koty bez sierści to wspaniali towarzysze dnia codziennego. Należą do jednych z najbardziej inteligentnych kocich przedstawicieli. Potrafią wprowadzić w domu miły i ciepły nastrój. Sfinksy są domatorami i mają wspaniały charakter podobnie jak kot Elfi. Doskonale nadają się dla osób samotnych i starszych. Uwielbiają pieszczoty i lubią przytulać się do człowieka.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]