5 Ciekawostek o żako

5 Ciekawostek o żako

07/05/2023 Wyłączono przez AKS
Podziel się

5 Ciekawostek o żako przybliży nam styl życia tego średniej wielkości egzotycznego ptaka z rodziny papugowatych. Do tego długowiecznego gatunku należą trzy podgatunki papug. Żako jest największą papugą afrykańską. Ze względu na poziom inteligencji papugi określane są mianem naczelnych wśród ptaków.

5 Ciekawostek o żako wzbogaci naszą wiedzę w temacie zachowania i niezwykłych umiejętności tych ptaków. W stosunku do wielkości ciała serce wszystkich papug jest bardzo duże. W środowisku naturalnym papugi te żyją w lasach deszczowych  na terenach Zachodniej i Środkowej Afryki. Ich ulubionym miejscem są Wyspy Świętego Tomasza i Książęca.

Papugi żako zamieszkują lasy galeriowe, gęste lasy tropikalne i ich obrzeża. Najczęściej bytują w lasach z palmami Elaeis. Żako to jedne z najbardziej inteligentnych ptaków, które są marzeniem wielu ludzi. Jest to gatunek endemiczny, który często spotykany jest na plantacjach kukurydzy i zbóż, a także w ogrodach.

Wybrane ciekawostki o żako

5 Ciekawostek o żako przeznaczonych jest dla miłośników ptaków ozdobnych. Warto jest poznać zwyczaje tych interesujących papug. Żako często uważane jest za jednego z najlepiej naśladujących dźwięki ptaków. Papugi te dziennie spożywają pokarm w ilości 5-10% masy ciała. Powinien on być różnorodny i pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe.

Żako jest typowym ziarnojadem. Budowa języka papugi dostosowana jest do rodzaju pobieranego pożywienia. Z tego względu żako posiada tępo zakończony, mięsisty i twardy język. Żako zjada w ciągu doby około 40 g nasion i ziaren. W dawce pokarmowej nie powinno być więcej niż 20% nasion słonecznika.

5 Ciekawostek o żako pomoże podjąć decyzję o zakupie tych inteligentnych ptaków. Papugi te podatne są na choroby z powodu błędów żywieniowych i nieodpowiednich dla gatunku warunków utrzymania. Należy uwzględniać potrzeby i wymagania żako. Przy dobrej opiece papugi te mogą żyć do 70 lat, a nawet dłużej.

Do wybranych pięciu ciekawostek o żako należą:

 1. Żako występuje w trzech podgatunkach:
  • Żako kongijskie, zamieszkujące przeważnie w Kongo, Tanzanii i Zairze. Długość ciała tych ptaków wynosi około 33 cm, a waga około 405 g.
  • Żako liberyjskie, które bytuje głównie w Sierra Leone i Gwinei. Papugi te są mniejsze i ciemniejsze od pozostałych dwóch podgatunków.
  • Princeps, występujący najczęściej na wyspach Książęcej i Bioko. W hodowlach ten podgatunek żako spotykany jest sporadycznie. Papugi te wielkością zbliżone są do żako kongijskiego, ale o trochę ciemniejszym ubarwieniu.
 2. Żako kongijskie to bardzo eleganckie i atrakcyjne ptaki.  Według wielu poglądów podgatunek ten uważany jest za najlepiej naśladujący zasłyszane dźwięki.Młode żako kongijskiego wolniej dorastają i się usamodzielniają niż żako liberyjskie. Poza tym przez długi okres potrzebują ciągłego kontaktu z opiekunem.
  Ptaki te są również mniej ruchliwe od swoich mniejszych kuzynów i prawie o pół roku później uczą się naśladownictwa mowy. Żako kongijskie jest również bardziej kosztowne. Cena tego podgatunku kształtuje się w granicach 2,5-3 tysięcy złotych. Natomiast żako liberyjskie można kupić za 1,5-2 tysiące złotych.
 3. W naturze żako ma ściśle określone preferencje. Bytuje w pobliżu palm oleistych o nazwie Elaeis guinensis. Kiedy ich owoce są jeszcze niedojrzałe pobiera inny pokarm. Podczas żerowania na drzewach ptaki te nie latają, tylko wspinają się z jednej gałęzi na drugą. Szukając pokarmu najczęściej tworzą duże stada. Mogą liczyć nawet 5 tysięcy osobników. Żerują one w pobliżu ludzkich osad w celu skorzystania z zasobów upraw i sadów owocowych.
 4. W okresie gniazdowania stada papug rozpadają się na pojedyncze pary. Natomiast w niedużych grupach przebywają jeszcze młode ptaki, niemające partnera. Na terenach Wschodniej Afryki zniesienie jaj następuje od stycznia do lutego i od czerwca do lipca. Rozpoczyna się to bezpośrednio po porze deszczowej. W pobliżu rzeki Kongo lęgi żako odbywają się też w sierpniu i we wrześniu.
  Gniazda znajdują się przeważnie w starych drzewach, na wysokości nawet do 30 metrów nad ziemią. Dziuple często powiększane są przez papugi do ponad 60 cm. Zniesione jaja w ilości 2-5 sztuk wysiaduje wyłącznie samica. Okres siedzenia na jajkach wynosi około 30 dni. Po około 80 dniach życia młode opuszczają gniazdo.
 5. Dojrzałość płciową papugi żako osiągają w wieku około 5 lat. Jednak wstępne zachowanie godowe widoczne jest już u dwuletnich ptaków. W tym czasie często dobierają się parami, przeczesują sobie pióra i razem przesiadują. W niewoli trudno dobrać jest odpowiednią parę zwłaszcza ze względu na trudności w odróżnieniu płci. Niejednokrotnie konieczne są badania laboratoryjne.
  Najczęstszą metodą określenia płci jest endoskopia. Zabieg trwa kilka minut i nie jest dla papugi szkodliwy. Druga metoda rozpoznania płci polega na badaniu chromosomów płciowych. U samic są one różne, a u samców identyczne. Jest to doskonały sposób określania płci ptaków w każdym wieku. W Polsce metoda ta nie jest jeszcze stosowana.

5 Ciekawostek o żako to informacje potrzebne również dla poczatkujących hodowców. Na domowych pupili nadają się najlepiej papugi żako sztucznie odchowane przez człowieka. Należy również nie zapominać, że pierzenie papug w zasadzie trwa przez cały rok. Natomiast lotki wymieniane są pojedynczo. Sprawia to, że zdolność latania papugi zachowują nieprzerwanie.

Podsumowując 5 ciekawostek o żako pozwala lepiej poznać funkcjonowanie tej papugi w środowisku naturalnym. Z gatunków średniej wielkości ptaków w polskich domach często utrzymywane są „gadające” afrykańskie papugi żako. Gatunek ten nie jest polecany alergikom, gdyż gruczoł pudrowy u żako wydziela dużo pudru.


ZOBACZ TAKŻE

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni. Gatunek ten należy do rodziny malgaszomyszowatych i podrodziny wielkoszczurów. Występuje na ...
Czytaj Dalej
Psi fitness

Psi fitness

Psi fitness to określenie różnego stopnia aktywności w celu poprawienia kondycji czworonoga. Ma on wszechstronne zastosowanie w sportach kynologicznych i ...
Czytaj Dalej
Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea wymaga podstawowej wiedzy i dużego zaangażowania. Przed zakupem tej papugi należy zapoznać się z jej wymaganiami ...
Czytaj Dalej
Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów ulegają zmianie wraz z wiekiem i stanem ich zdrowia. W miarę przybywania kotom lat zmniejsza się ich ...
Czytaj Dalej
Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak? Założenie hodowli alpak wymaga wiedzy, sumienności i zaangażowania. Nie wszyscy mogą otworzyć tego rodzaju biznes. Nie ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera przekłada się na jego zachowanie i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być zróżnicowana i ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej przybliży bardziej styl życia tych zwierząt futerkowych. Nutrie należą do rzędu gryzoni i rodziny kolczakowatych ...
Czytaj Dalej
Dog niemiecki

Dog niemiecki

Dog niemiecki to olbrzymi pies obronny, stróżujący i do towarzystwa. Jest dostojnym czworonogiem, nazywanym „Apollem” wśród psich ras. Siła i ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie Nestor kea

Żywienie i zdrowie Nestor kea

Żywienie i zdrowie Nestor kea wpłynie na funkcjonowanie papugi w naturze i niewoli. Zwierzęta prawidłowo żywione i trzymane w higienicznych ...
Czytaj Dalej
Koci katar

Koci katar

Koci katar to wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych. Mylnie nazywany jest kocią nosówką. Choroba ta najczęściej atakuje młode koty. Koci ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o alpakach

5 Ciekawostek o alpakach

5 Ciekawostek o alpakach pogłębi naszą wiedzą na temat tych dostojnych zwierząt z rodziny wielbłądowatych. Alpaka jest zwierzęciem stadnym, pochodzącym ...
Czytaj Dalej
Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera należy do rzędu kąsaczokształtnych i rodziny kąsaczowatych. Zamieszkuje wody Ameryki Południowej. Występuje w Brazylii i Kolumbii. Żyje w ...
Czytaj Dalej