GeoZoo » Kot » Ciekawostki o kotach » ŚWIAT KOTÓW
Świat kotów

ŚWIAT KOTÓW

Świat kotów podobny jest do życia wszystkich zwierząt społecznych, które potrafią wytworzyć pomiędzy sobą skomplikowane powiązania. Koty nie są samotnikami, a ich relacje społeczne są bardzo zróżnicowane i złożone w zależności od warunków i środowiska.

Świat kotów jest trochę tajemniczy, ale jednocześnie ciekawy i często różniący się od świata ludzkiego. Proces udamawiania tych zwierząt trwał długo, ponieważ są one czworonogami mięsożernymi i drapieżnymi. Świadczy o tym specyficzne zachowanie łowieckie i ich budowa anatomiczna. Instynkty tych zwierząt są bardzo silne, o czym należy pamiętać.

Można je zaliczyć do małych udomowionych lwiątek.

Kocie relacje społeczne

Świat kota nie polega na tworzeniu stad z hierarchią ale na mocno rozbudowanych relacjach społecznych. Koty niekiedy nawiązują wielkie przyjaźnie, nie tylko wśród rodzeństwa, ale także osobników niespokrewnionych. Lubią wówczas przebywać w swoim towarzystwie, tulą się do siebie, wylizują nawzajem sierść i uszy. Przyjaźnie kocie mogą trwać latami.

Zwierzęta domowe razem dorastające szybciej się zaprzyjaźniają.

Zdarzają się również sytuacje, że koty nie znoszą swojego towarzystwa i nic nie jest w stanie zmienić tej sytuacji. Podobnie, jak w świecie ludzkim koty mają swoje sympatie i antypatie. Kocie związki znacznie odbiegają od ludzkich norm, ale należy je akceptować. Zachowania kotów nie powinno być uważane za niewłaściwe, ponieważ trzeba pamiętać, że te miłe stworzenia należą do świata zwierząt.

Świat kotów

Świat kotów to nie tylko przyjaźnie, może również dojść między tymi sympatycznymi zwierzętami do konfliktów. Kiedy niemiłe emocje zaczną rosnąć to zbliża się fizyczna konfrontacja między kotami. Walki tych zwierząt są krótkie, ale sprawiają duże wrażenie. Koty podczas takich zachowań syczą na siebie, plują, parskają, a ich futra są nastroszone. Pazury i zęby mają naszykowane do skoku.

Niekiedy zadają sobie rany, co zakończyć się może wyrwaną częściowo sierścią.

Po takim poważnym starciu dwóch osobników, słabszy kot zrezygnuje z kontynuowania walki i odejdzie z terytorium zajmowanego przez drugiego osobnika. Kot żyjący na wolności poszuka sobie innego miejsca, gdzie będzie mógł funkcjonować w przyjaznej atmosferze. Konflikt w zaciszu domowym powinien zostać rozładowany przez człowieka, żeby nie doszło do zaburzeń w zachowaniu kotów.

Kocia przestrzeń

Świat kotów to również odpowiedni podział przestrzeni. Kot posiada bardzo rozbudowane terytorium, a każdy jego fragment oznacza inną funkcję. Opiekun kota urządzając jego przestrzeń powinien pamiętać o następujących regułach:

 • Wszystko co otacza kota powinno być całkowicie bezpieczne, żeby kot miał z określoną przestrzenią tylko dobre skojarzenia.
 • Zwierzak ten powinien mieć możliwość odizolowania się od pozostałych domowników, np. na wysokości albo w kryjówce.
 • Kuweta powinna znajdować się w innym miejscu, niż miska z wodą czy pokarmem, ponieważ koty nie załatwiają swoich potrzeb fizjologicznych, tam gdzie jedzą.
 • Należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego drapaka dla kota i nauczenie pupila korzystania z niego.
 • Kot powinien mieć w domu możliwość wykorzystywania ciekawych przestrzeni.

Świat kotów

W prawidłowo zorganizowanej kociej przestrzeni główną rolę pełnią następujące zasoby:

 • Zabezpieczone okna i balkon.
 • Miski z wodą i pokarmem.
 • Kuweta, która powinna być regularnie czyszczona.
 • Drapak jeden lub więcej w zależności od upodobań kota czy jego charakteru.
 • Zabawki, które zapewnią czworonogowi stymulację ruchową i rozrywkę przy wykorzystaniu naturalnych pór aktywności kota: rano, w okolicach posiłków i wieczorem.
 • Specjalnie zamontowane na odpowiedniej wysokości półki, z których zwierzak będzie w stanie obserwować terytorium.

Świat kotów jest niezwykły i bardzo ciekawy, w którym znajdzie się miejsce dla człowieka. Koty kojarzone są przeważnie z wrażliwością i ciepłem. Zwierzaki te są urodzonymi łowcami i odznaczają się wyśmienitym słuchem i węchem, a także posiadają zdolności widzenia po zmroku. Kot jest doskonałym kandydatem na domowego pupila i przyjaciela człowieka.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie