GeoZoo » Pies » Co sygnalizuje psi pysk?
Co sygnalizuje psi pysk?

Co sygnalizuje psi pysk?

Co sygnalizuje psi pysk? Czworonogi informują nas o swoim stanie emocjonalnym również za pomocą mimiki. Jest ona również niezbędna w komunikacji z innymi zwierzętami. Oceniając stan wewnętrzny pupila należy zwrócić uwagę na jego pysk, który dostarcza wielu cennych informacji o psim przyjacielu.

Co sygnalizuje psi pysk? Na podstawie psiego pyska możemy ocenić nastrój naszego pupila i czego on oczekuje od swojego opiekuna lub pozostałych domowników. Czworonogi podobnie jak ludzie potrafią się również uśmiechać, co świadczy o ich spokojnym nastroju. Wysyłane sygnały przez psi pysk oznaczają mowę ciała.

Komunikaty wysyłane przez psi pysk

Co sygnalizuje psi pysk? Pies za pomocą pyska wysyła różne sygnały. Mogą być one ostrzegawcze, informujące o zmęczeniu czy zestresowaniu zwierzęcia. Na takie zachowanie może wpływać wiele czynników, np. warunki pogodowe, opiekun, otoczenie czy inne zwierzęta domowe. Psi pysk wysyła różne ważne komunikaty, które warto jest poznać.

Wyróżniamy następujące rodzaje mimiki psiego pyska:

 • pysk otwarty,
 • pysk zamknięty,
 • ziewanie,
 • dyszenie,
 • lizanie.

Pysk otwarty

Co sygnalizuje psi pysk?

Co sygnalizuje psi pysk? Pysk półotwarty z wysuniętym językiem, który przypomina uśmiech sygnalizuje, że pies jest spokojny, nieagresywny i zrelaksowany. Oblizywanie się psa nie zawsze oznacza smaczny posiłek. Może być to reakcja na stresującą dla czworonoga sytuację. Natomiast psy wysyłające ostrzegawcze komunikaty, podwijają wargi i odsłaniają zęby.

Pysk zamknięty

Co sygnalizuje psi pysk?

Pysk zamknięty oznacza różne psie nastroje. Może świadczyć o naturalnej pozycji, oznaczać ocenę sytuacji, wskazywać na zaciekawienie, a również oznaczać niepokój i stres. Zamknięty pysk, lekko podwinięte wargi i częściowo odsłonięte zęby oznaczają rozdrażnienie czworonoga. Stanowią ostrzeżenie i mogą świadczyć o wstępie do ataku. Im bardziej odsłonięte są zęby i dziąsła, tym bardziej poważniejsze jest ostrzeżenie przed atakiem. Często towarzyszy temu zmarszczone czoło i nos oraz rozszerzone źrenice.

Ziewanie

Co sygnalizuje psi pysk?

Co sygnalizuje psi pysk? Ziewanie jest jednym z częstych sygnałów wysyłanych przez psi pysk. Tego rodzaju mowa ciała ma wiele znaczeń w zależności od panującej sytuacji. Ziewanie może być interpretowane jako:

 • sygnał uspokajający, który ma na celu złagodzenia napięcia,
 • zmęczenie zwierzęcia,
 • stres lub dyskomfort.

Ziewanie może pojawić się również podczas kłótni domowników. Ma ono wówczas na celu zaprowadzenia ładu i spokoju. Natomiast ziewanie psa spowodowane agresywnym zachowaniem innego czworonoga może być przyczyną przerwania przez niego interakcji.

Dyszenie

Co sygnalizuje psi pysk?

Co sygnalizuje psi pysk? Jednym z wysyłanych sygnałów przez psi pysk jest dyszenie. Najczęściej wynika to ze stresu, przegrzania lub zmęczenia zwierzęcia. Przyśpieszony oddech czworonoga może oznaczać naturalną reakcję organizmu w związku z zapotrzebowaniem na tlen. Ma to miejsce najczęściej podczas wyczerpujących treningów.

Czasami przyśpieszony oddech może oznaczać zupełnie coś innego, np. połknięcie przez psa ciała obcego, infekcję czy inne schorzenie. Przyczyną dyszenia może być też lęk separacyjny. Szybki oddech u psa można zauważyć podczas upalnej pogody. Psi opiekun powinien bacznie obserwować swojego podopiecznego i w razie potrzeby udać się ze zwierzęciem do weterynarza. 

Lizanie

Co sygnalizuje psi pysk?

Co sygnalizuje psi pysk? Lizanie oznacza mowę psiego pyska i może być spowodowane wieloma czynnikami. Często interpretowane jest jako pocałunek. Jednak ma ono znacznie szersze znaczenie w życiu zwierząt. Lizanie może oznaczać:

 • formę powitania,
 • zrozumienie ludzkiego nastroju,
 • prośbę o posiłek, zabawę czy wyjście na spacer,
 • stres, przy czym towarzyszy często oblizywanie warg czy nosa,
 • respekt wobec czworonogów, które stoją wyżej w hierarchii,
 • zaburzenia behawioralne, które objawiają się ciągłym lizaniem różnych części ciała,
 • problem medyczny.

Lizanie można również zaobserwować u suk, które wylizują swoje szczenięta. Wskazuje to na troskę i matczyną opiekuńczość. Noworodki często liżą rodzeństwo bądź swoją matkę w poszukiwaniu pokarmu. Lizanie wzmacnia więź między członkami psiej rodziny oraz pełni funkcję pielęgnacyjną.

Co sygnalizuje psi pysk? Psi pysk komunikuje się z nami i przekazuje szereg ważnych informacji. Tego rodzaju komunikacja za pomocą mowy ciała wiele mówi nam o zwierzęciu. Opiekun czworonoga również wysyła cenne dla niego sygnały. Może również ziewać, co uspokoi pupila i rozładuje napięcie. Niepokojące sygnały wysyłane przez psa należy skonsultować z lekarzem weterynarii.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]