GeoZoo » Zoologia » 5 Ciekawostek o gekonie
5 Ciekawostek o gekonie

5 Ciekawostek o gekonie

5 Ciekawostek o gekonie zobrazuje bardziej funkcjonowanie tych gadów żyjących na wolności i w niewoli. Występują one w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Afryce, Azji i Europie. Ciekawostki pomogą poznać ich umiejętności. Gady te mają najbardziej prymitywną budowę spośród wszystkich jaszczurek.

5 Ciekawostek o gekonie przybliży nam tryb życia tych jaszczurek i ich przystosowanie do środowiska. Według układu systematycznego istnieje ponad 100 rodzajów i powyżej 1200 gatunków gekonów. Gekony posiadają różny wachlarz zachowań i specjalizacji żywieniowych w zależności od gatunku. Funkcjonowanie tych zwierząt jest bardzo interesujące.

Wybrane ciekawostki o gekonie

5 Ciekawostek o gekonie przeznaczonych jest przede wszystkim dla pasjonatów gekonów. Wybrane ciekawostki kierowane są również do wszystkich miłośników zwierząt. Gekony mogą prowadzić dzienny lub nocny styl życia. Nie są to zwierzęta wymagające. Polecane są poczatkującym terrarystom.

5 Ciekawostek o gekonie warto jest zastosować we własnej domowej hodowli jaszczurek. Gady te to zwierzęta zmiennocieplne. Wymagają odpowiedniej temperatury, której podniesienie może spowodować szybsze tempo bicia serca. Gekony mogą zmieniać swoje ubarwienie, co może być spowodowane różnymi czynnikami.

Do wybranych ciekawostek o gekonach należą:

  1. Oczy jaszczurek mają przeważnie dwie powieki i niekiedy wyposażone są w trzecią powiekę. Dolna powieka ma postać dużego i przezroczystego „okna” i obie zachowują ruchomość. Większość gekonów zamiast powiek posiada „okular”, chroniący oczy. Jest to rodzaj przezroczystej zrośniętej powieki. „Okular” ulega odnowieniu wraz z wylinką. Doskonałym tego przykładem jest gekon toke.
  2. Gekony posiadają ostre pazury, które służą do wspinania po szorstkich skałach i po gałęziach. Większość gekonów posiada przylgi o blaszkowato-włoskowatej strukturze powierzchni, które znajdują się na spodniej stronie palców. Umożliwia to im poruszanie się po gładkich powierzchniach, takich jak ściany czy sufity. Takie zdolności spośród jaszczurek posiadają tylko gekony. Stopy jaszczurek przystosowane są do życia w naturze.  
  3. Niektóre gatunki gekonów są obojętne wobec swojego potomstwa, a nawet traktują jako swoją zdobycz. Należy zachować środki ostrożności, aby młode nie zostały pożarte przez rodziców. Przylegające do szyby jaja można przykryć sitkiem do herbaty. Dobrze jest odseparować jaja od rodziców, inkubując je w czystym piasku. Dobrze rozwijające się jaja mają suchą skorupkę. Natomiast jaja obumarłe i niezapłodnione posiadają wilgotne skorupki.
  4. Gekony posiadają możliwość odrzucenia ogona w razie zagrożenia. Może być to spowodowane nieodpowiednim trzymaniem jaszczurki. Nie trzeba dopuszczać do odrzucania przez gekony ogona. Jest możliwa regeneracja odrzuconego ogona. W takim przypadku tkanka chrzęstna zastępuje rusztowanie kostne. Zregenerowany ogon różni się: długością, kolorem i ilością łusek.  Rana po odrzuconym ogonie nie powinna być szyta, gdyż uniemożliwi to regenerację.
  5. Największym przedstawicielem gekonów jest gekon toke. W naturze dorasta do 40 cm długości, a w terrarium do 30 cm. Występuje na południowo-wschodnich obszarach Azji. Jest on tam symbolem szczęścia. Wydaje charakterystyczne głośne dźwięki „to-ke” bądź „toke-toke” i stąd pochodzi jego nazwa.
    Prowadzi nocny tryb życia o czym świadczą jego pionowe źrenice. Gekony te są pięknie ubarwione na jasno z odcieniem niebieskiego i z pomarańczowymi lub czerwonymi, a czasami białymi plamkami. Może zmieniać swoją barwę nawet do brązowej w zależności od nastroju, otoczenia czy oświetlenia. W hodowli może żyć nawet do 20 lat.

Podsumowując 5 ciekawostek o gekonie  pozwala lepiej poznać ich specyficzne cechy i niezwykły wygląd. Gekony są popularnymi zwierzętami domowymi. Gekon polecany jest miłośnikom jaszczurek, a zwłaszcza początkującym terrarystom. Większość gekonów prowadzi nocny tryb życia. Zwierzęta te są mało wymagające, dlatego chętnie hodowane są w Polsce.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top