GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Jakie kolory widzą ryby?
Jakie kolory widzą ryby?

Jakie kolory widzą ryby?

Jakie kolory widzą ryby? Większość ryb widzi wiele kolorów i ich odcieni. Oznacza to, że ich podwodny świat jest barwny i ciekawy. Znacznie różni się od środowiska lądowego. Trzymając ryby w akwarium możemy cieszyć się ich wspaniałymi barwami, różnymi kształtami i interesującym stylem życia.

Jakie kolory widzą ryby?  Ryby widzą od żółtego po ultrafiolet, a ludzie od czerwonego po fioletowy. Jednak nie wszystkie rybie gatunki widzą świat w barwach. Niektóre z nich żyją w jaskiniach, gdzie w ciemności wzrok nie jest im w ogóle potrzebny. Doskonałym tego przykładem jest ślepczyk jaskiniowy, który żyje w całkowitych ciemnościach. W miejsce wzroku został u niego wyostrzony węch i słuch oraz narząd linii bocznej.

Narząd odpowiedzialny za kolory

Jakie kolory widzą ryby? Wiele gatunków ryb poradziła sobie z przetwarzaniem kolorów w sposób bardziej prosty niż człowiek. Nie przesyłają sygnałów złożonych do mózgu, tak jak jest to w przypadku ludzi. Dokonują przetwarzania sygnałów wzrokowych na miejscu,  czyli w pierwszej warstwie komórek nerwowych, znajdujących się na dnie oka.

Taka metoda pozwala widzieć świat bardziej kolorowy przez kręgowców oprócz ssaków. Ryby przetwarzają sygnały wzrokowe w prosty sposób, a u ludzi proces ten jest bardziej skomplikowany, gdyż informacje przekazywane są do mózgu. Jednak mechanizm rozróżniania żółtego, niebieskiego, zielonego jest taki sam u człowieka, jak u ryby i innych kręgowców.

Za przetwarzanie informacji wzrokowych odpowiedzialne są fotoreceptory:

  • Pręciki, które umiejscowione są w siatkówce oka. Rejestrują one wyłącznie natężenie światła czyli nie rozróżniają barw.
  • Receptory czyli czopki, które mają za zadanie rozróżniać kolory. Ryby posiadają cztery zestawy czopków. Natomiast ludzie i większość kręgowców posiada trzy zestawy czopów.

Czopki rybich okazów reagują na światło: czerwone, niebieskie i zielone i rejestrują nadfiolet. Nie oznacza to jednak, że widzą kolor czerwony. Czopki ich reagują na długość fali, która odpowiada światłu czerwonemu. Nie są jednak odpowiedzialne za rejestrowanie kolorów, a tylko za natężenie światła. Ryby nie widzą czerwieni, ponieważ odpowiadające za nie czopki działają tak jak pręciki.

Sygnały wzrokowe u ryb przekazywane są nie tylko w pierwszej, ale także w drugiej warstwie neuronów, licząc od dna oka. Sygnały z pierwszej warstwy komórek nerwowych pochodzą z dwóch rodzajów czopków, które odpowiadają za odcienie: zielonego i niebieskiego. To właśnie pozwala im odróżniać większą ilość kolorów.

Wzrok i postrzeganie kolorów

Jakie kolory widzą ryby? Ryby widząc różne odcienie barwne, najlepiej rozróżniają zieleń, błękit, turkus, kolory morskich głębin, a także mieniące się odcienie fioletu. Ostrość widzenia u ryb uzależniona jest od wielu czynników. Ryby posiadają ostrzejszy wzrok, jeżeli woda jest chłodniejsza.

Duży wpływ ma też przejrzystość wody i ilość roślin. W mętnej wodzie mogą widzieć na odległości 1 metra, a nawet niekiedy dalej. W czystej i przy dobrym oświetleniu wzrok ich jest wyostrzony. Widzą wówczas nawet na odległość 30 m. W naturze duży wpływ mają także warunki atmosferyczne.

Soczewka ryb

Soczewki ryb są prawie kuliste. Oznacza to, że wypuszczają więcej światła. Jednak mają ograniczony stopień widzenia na znacznych odległościach. W nocy światło przyciąga ryby. Jednak okazy akwariowe nie lubią nagłej zmiany oświetlenia. Za rybi wzrok odpowiedzialne są też właściwości wody.

Jakie kolory widzą ryby? Ryby są świetnymi obserwatorami, a ich oczy mają szeroki kąt widzenia. Okazy żyjące w akwarium widzą lepiej niż żyjące w naturze, jeżeli mają przejrzystą wodę. Rybie rogówki są bardzo czułe. Dzięki temu zwierzęta te dobrze widzą swoją zdobycz czy zbliżającego się intruza.

Postrzeganie kolorów

Wiele ryb ma bardzo dobry wzrok i widzi więcej kolorów niż inne rybie gatunki. Postrzegają też kolory w głębokich wodach. Na głębokość do 10 m dostrzegają różne odcienie żółtego, pomarańczowego, niebieskiego i zielonego. Jednak na głębokość 30 m widoczny jest dla nich jedynie kolor zielony i niebieski, a fioletowy do 40 m.

Kolejne barwy zanikają na różnych głębokościach. Zależy to w naturze od wody, nasłonecznienia i dna. Ryby akwariowe pomimo, że są krótkowzroczne, to jednak potrafią rozpoznać swojego opiekuna i przypływają radośnie do niego, ponieważ wiedzą kiedy zbliża się ich pora karmienia. Akwaryści podziwiają swoje barwne okazy.

Jakie kolory widzą ryby? Ryby widzą swoich partnerów i rybią rodzinę w kolorach. Hodowla rybek akwariowych to wspaniałe hobby, które nie jest tylko przyjemnością. Potrzebna jest rozległa wiedza w zakresie życia roślin i zwierząt. Trzeba znać również zastosowanie i pracę niezbędnych urządzeń akwariowych oraz fizykochemiczne właściwości wody.