GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Stres u ryb
Stres u ryb

Stres u ryb

Stres u ryb jest niebezpieczny dla ich zdrowia i samopoczucia. Może być wywołany wieloma czynnikami. Najważniejszy jest właściwy wybór ryb, którego musi dokonać akwarysta. Należy nie zapominać, że świat  podwodny rybich organizmów jest bardzo zróżnicowany.  

Stres u ryb osłabia ich układ immunologiczny. Najlepszym sposobem unikania stresu i chorób jest zapobieganie wszelkim schorzeniom. Zdrowie i dobre samopoczucie ryb zapewniają optymalne warunki środowiskowe i spełnione specjalne wymagania gatunkowe. Jest to konieczne do prawidłowego rozwoju hodowlanych organizmów świata podwodnego.

Profilaktyka stresu

Stres u ryb może mieć wiele podłoży. Najczęściej spowodowany jest złymi warunkami panującymi w akwarium. Niejednokrotnie brak wiedzy i doświadczenia początkującego akwarysty doprowadza zaniedbane ryby do stresu, a następnie różnych schorzeń.

Każda ryba żyjąca na wolności przystosowana jest do właściwych sobie warunków środowiskowych. Ryby akwariowe powinny mieć takie środowisko jak najwierniej odwzorowane. Należy łączyć ryby z takich samych bądź podobnych regionów lub biotopów.

Dobierając ryby do wspólnej hodowli trzeba wziąć pod uwagę:

  • zachowanie socjale,
  • wymagania terytorialne,
  • tolerancję gatunkową,
  • życie w stadach.

Nabywając ryby akwariowe do domowej hodowli nie powinno zwracać się uwagi wyłącznie na ubarwienie i kształty ryb. Odpowiedniej wielkości, akwarium, zastosowane najlepsze rozwiązania techniczne oraz pełnowartościowy pokarm zapobiegają rybim stresom i różnym niedomaganiom.

Należy pamiętać, ze woda jest najważniejszym elementem w akwarium. Może mieć ona różne parametry. Dla większości utrzymywanych w zbiornikach ryb ciepłolubnych temperatura wody powinna mieścić się w przedziale 24-28oC. Natomiast dla ryb wód zimnych w porze letniej woda nie powinna przekroczyć 20oC.

Zimą wymaga ona temperatury 4oC. Jest to konieczne, żeby ryby mogły wejść w stan zimowego letargu. Woda dla ryb powinna być zawsze optymalna. W innym przypadku może dojść do stresu u ryb, choroby, a nawet śmierci. Należy również dbać o dobrą jakość wody, kontrolując regularnie jej skład chemiczny.

Ryby należy również chronić przed zewnętrznymi truciznami, które mogą dostać się do zbiornika. Trzeba unikać stosowania w pokoju, gdzie stoi akwarium stosowania aerozoli, środków owadobójczych i palenia papierosów. Groty podwodne nie wolno spajać cementem. Do wody nie należy wkładać żadnych metalowych przedmiotów.

W świeżo założonym akwarium najlepiej jest na początku umieścić ¼ docelowej obsady. Po kilku pierwszych godzinach ryby mogą być nerwowe, co jest zupełnie naturalnym zachowaniem. Największy spokój należy zapewnić gatunkom płochliwym. Po tygodniu, jak wszystko jest w porządku można dodać kolejne ryby.

Ryby do małego akwarium

Przyczyny stresu u ryb

Stres u ryb w wyniku osłabienia układu odpornościowego może być przyczyną różnych chorób. Najczęstszym błędem poczatkujących akwarystów jest kupienie atrakcyjnych ryb, bez znajomości ich specyficznych wymagań. Dlatego warto jest poznać cechy charakterystyczne wybranych gatunków.

Częste przyczyny stresu u ryb to:

  • Nie dobieranie ryb pod względem preferowanych warunków i zachowania.
  • Wpuszczenie do akwarium dużej ilości nowych mieszkańców. Może to doprowadzić  do zachwiania równowagi w zbiorniku.
  • Brak wyrównania parametrów wody w pojemniku transportowym z panującymi w akwarium przed przełożeniem ryb.
  • Zbyt mały zbiornik, co prowadzi do jego przerybienia.
  • Brak odpowiedniego napowietrzenia wody.
  • Zmiana akwarium na inny zbiornik.
  • Brak światła o odpowiednim natężeniu.
  • Temperatura wody niedostosowana do wymagań gatunkowych ryb.
  • Gwałtowne wahania parametrów wody czyli brak utrzymania stabilnych warunków  w wodzie.
  • Brak urozmaiconego pokarmu. Podawanie jednolitego pożywienia, np. tylko suchej karmy bez pokarmu żywego i roślinnego.
  • Nieregularne czyszczenie zbiornika.
  • Hodowanie ryb w akwariowych kulach. Nie tylko wpływa to źle na psychikę ryb, ale po pewnym czasie następuje ich śmierć.

Podsumowując stres u ryb może być krótkotrwały lub utrzymywać się dłużej, w zależności od warunków stworzonych w rybim zbiorniku. Zdrowe ryby mogą żyć długo pod warunkiem, że są otoczone fachową opieką. Trzymając w domowym akwarium egzotyczne ryby i rośliny, możemy codziennie cieszyć się ich pięknym wyglądem oraz podziwiać ich kształty i zachowanie.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]