WYBÓR RYB DO AKWARIUM

WYBÓR RYB DO AKWARIUM

21/01/2021 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Wybór ryb do akwarium wymaga dokładnego przemyślenia i podstawowej wiedzy na temat świata podwodnego. Od dawna stwierdzono, że posiadanie domowego zwierzęcia wywiera pozytywny wpływ na ludzką psychikę. Hodowanie ryb nie jest czynnością czasochłonną.

Wybór ryb do akwarium nie jest łatwą decyzją zwłaszcza dla początkujących akwarystów. Na rynku dostępna jest specjalistyczna lektura na temat rozmaitych rybich gatunków. Zaawansowani akwaryści posiadają już odpowiedni zasób wiedzy i zdobyte  doświadczenie. Mogą oni nabywać wymagające i agresywne ryby dużych rozmiarów.

Ryby dla początkujących akwarystów

Wybór ryb do akwarium należy rozpocząć od gatunków odpornych i niewymagających. W sklepach akwarystycznych dostępne są w sprzedaży rozmaite rybki. Jednak większość z nich nie nadaje się dla początkowych miłośników akwarystyki. Niejednokrotnie posiadają duże rozmiary i często są zbyt agresywne. Z tego względu nie mogą być hodowane z innymi gatunkami.

Gatunki drapieżne stanowią zagrożenie dla innych ryb i dlatego muszą posiadać własny zbiornik.

Nie brakuje ryb, które osiągają bardzo duże rozmiary. Nie można je wówczas trzymać w standardowym akwarium. Część ryb wymaga specyficznych warunków, którym nie jest w stanie sprostać nowicjusz. W sklepach akwarystycznych często sprzedawane są małe rybki, które dorastają do dużych rozmiarów.

Doskonałym przykładem jest sum rekini, którymoże osiągnąć w warunkach hodowlanych nawet 90 cm. Z tego względu wymaga on obszernego zbiornika, w którym będzie mógł swobodnie pływać. Sprzedawane są śliczne małe rybki w kolorze srebrno-niebieskim.

Często sprzedawca nie udziela początkującym akwarystom informacji o rozmiarach ryb dorosłych i ich wymaganiach.

Utrzymanie ryb akwariowych nie powinno przekroczyć umiejętności i możliwości początkowych miłośników świata podwodnego. Zanim nowicjusz zdecyduje się na rybki akwariowe powinien zdobyć podstawową wiedzę na temat gatunków, które chce kupić. W ten sposób uniknie niepotrzebnego stresu i niepowodzenia w hodowli.

Małe rybki pływające w akwarium.

Odporne gatunki ryb

Wybór ryb do akwarium standardowego dotyczy małych gatunków. Przygodę z akwarystyką najlepiej rozpocząć od rybek odpornych i niewymagających. W ten sposób nowicjusz nabierze potrzebnego doświadczenia. Doskonałym wyborem będą nieduże ryby żyworodne oraz niektóre gatunki jajorodne.

Do najbardziej odpowiednich gatunków należy:

 • Gupik, który jest zwany także pawim oczkiem. Jest to słodkowodna ryba z rodziny piękniczkowatych. Osiąga długość w granicach 5 – 7 cm. W sprzedaży dostępne są we wszystkich kolorach tęczy oraz białe i czarne. Młode rodzą się w pełni ukształtowane. Gatunek ten pochodzi z Ameryki Środkowej.
 • Zmienniak plamisty, który jest słodkowodną rybą pochodzącą z rodziny piękniczkowatych. Osiąga długość w granicach 6 – 7 cm. W akwarium najlepiej hodować kilka lub kilkanaście osobników. Gatunek ten pochodzi z terenów: Meksyku, Gwatemali i Hondurasu.
 • Mieczyk Hellera, który jest słodkowodną rybą z rodziny piękniczkowatych. Dorasta nawet do 12 cm długości. W hodowli uzyskano ubarwienie: żółte, czerwone, czarne i wielobarwne. Najlepiej jest trzymać w zbiorniku jednego samca  i cztery lub pięć samic. Gatunek ten pochodzi z Ameryki Środkowej.
 • Kardynałek chiński, który jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych. Osiąga długość do 4 cm. Samice są mniej barwne od samców. Jest to bardzo ruchliwy gatunek. Najlepiej jest hodować stadko, składające się z minimum 10 osobników. Kardynałek chiński pochodzi z Południowo – Wschodnich Chin.
 • Razbora klinowa, która jest słodkowodną rybą z rodziny karpiowatych. Jest malutką rybką, osiągająco długość do 4 cm. Te ryby są ruchliwe i ciągle patrolują powierzchnię i środkową część akwarium. Najlepiej hodować od 6 do 8 osobników. Gatunek ten pochodzi z Południowo – Wschodniej Azji.
 • Danio pręgowany, który jest słodkowodną rybą z rodziny karpiowatych. Osiąga długość 5 cm. Samica jest trochę większa od samców. Ryby te są bardzo ruchliwe i nieustannie pływają po całym zbiorniku. Najlepiej trzymać minimum kilkanaście sztuk. Gatunek ten pochodzi z wód Pakistanu, Nepalu, Indii i Bangladeszu.
 • Miedzik obrzeżony, który jest słodkowodną rybą z rodziny kąsaczowatych. Dorasta do 5 cm długości. Samice są mniej jaskrawe i większe od samców.  Najlepiej jest trzymać w akwarium kilka lub kilkanaście sztuk. Pochodzi z Południowo – Wschodniej Brazylii.
 • Zbrojnik niebieski, który powszechnie zwany jest glonojadem. Jest słodkowodną rybą z rodziny zbrojnikowatych. Osiąga długość do 13 cm.  Ryby te można trzymać w zbiorniku pojedynczo lub w większych grupach.  Posiada ubarwienie od jasnobrunatnego do prawie czarnego. Uzyskano w hodowli również złotą odmianę. Gatunek ten pochodzi  z wód Gujany i dorzecza Amazonki.
 • Gurami dwuplamisty, który jest słodkowodną rybą z rodziny guramiowatych. Dorasta do 13 cm długości. Samice są mniej kolorowe od samców. Uzyskano różne odmiany barwne. Najciekawsza to: złota, niebieska, marmurkowa czy ametystowa. Najlepiej trzymać je parami lub w grupach kilku czy kilkunastu osobników. Gatunek ten pochodzi  z Południowo – Wschodniej Azji.

Wybór ryb do akwarium należy do miłośnika akwarystyki. Wymienione gatunki zaliczane są do ryb łagodnych i towarzyskich. Posiadają również podobne wymagania i mogą być hodowane w jednym akwarium. Trzeba im tylko zapewnić wodę o temperaturze w granicach 22 – 270C.

Zbiornik nie powinien być zbytnio zagęszczony rybami.

Złota rybka pływająca w akwarium.

W akwarium o pojemności 100 litrów może znajdować się kilkanaście średnich ryb lub około 20 małych. Wybór ryb do akwarium powinno być przyjemnością dla pasjonatów świata podwodnego.

Początkującym akwarystą trzeba odradzać zakup niektórych rybek, nierzadko polecanych przez sprzedawców. Do nich należy zaliczyć:

 • Złotą rybkę, która uszkadza rośliny, niszczy dekoracje i brudzi wodę. Poza tym jest delikatna i  mało odporna.
 • Neony, które są zbyt delikatne dla początkujących akwarystów. Hodując je trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę w celu zapewnienia im odpowiednich warunków bytowania.
 • Skalary, które osiągają duże rozmiary i mogą zjadać małe rybki, jak np. gupiki. Poza tym wymagają obszernego akwarium o pojemności minimalnej wynoszącej 200 litrów.
 • Bojowniki, które mają specjalne wymagania  i raczej nie nadają się do trzymania z innymi rybkami. 

Wybór ryb do akwarium najlepiej jest dokonać zakupując jednocześnie i wprowadzając do zbiornika całą jej obsadę. W ten sposób uniknie się niepotrzebnych problemów związanych z ich hodowlą. Należy pamiętać, że zakup kolejnych ryb wiąże się z ryzykiem zawleczenia do akwarium groźnych chorób dla jego mieszkańców. 

Wybór ryb do akwarium zależy od posiadanej wiedzy i doświadczenia miłośnika akwarystyki. Prawidłowo założone akwarium z barwnymi rybimi okazami może przynieść domownikom wiele radości. Poza tym pięknie urządzony i zadbany zbiornik jest ozdobą mieszkania. Początkującym akwarystom polecane są mniej wymagające rybki o niedużych rozmiarach.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

5 Ciekawostek o polatuchach

5 Ciekawostek o polatuchach

5 Ciekawostek o polatuchach zobrazuje bardziej życie tych niezwykłych gryzoni z rodziny wiewiórkowatych. Należą one do plemienia polatuchów. Zwierzęta te ...
Czytaj Dalej
Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to średniej wielkości pies pasterski. Posiada silny instynkt stróżowania. Jest psem wesołym i odważnym, ale jednocześnie dosyć ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia może zależeć od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności często ...
Czytaj Dalej
12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami to zbilansowana dieta i ochrona kotów przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i odpowiednia ...
Czytaj Dalej
Kojce dla psa

Kojce dla psa

Kojce dla psa mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Muszą zapewniać czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Według polskiego prawa kojec dla ...
Czytaj Dalej
Karaś ozdobny

Karaś ozdobny

Karaś ozdobny to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwe. Należy on do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych. Jest to jeden ...
Czytaj Dalej
Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją na wolności często są ...
Czytaj Dalej
Najszybszy pies

Najszybszy pies

Najszybszy pies świata to zdecydowanie greyhound, który należy do chartów. Potrafi pokonać w krótkim przedziale czasowym daleki dystans. Charty są ...
Czytaj Dalej
Paw

Paw

Paw należy do świata: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: grzebiących, rodziny: kurowatych. Jest to podrodzina bażantów. Paw uznawany jest ...
Czytaj Dalej
Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota to inaczej biegunka. Jest to nadmierna objętość kału albo schorzenie polegające na zwiększeniu zawartości wody w kale ...
Czytaj Dalej
50 Ciekawostek o zwierzętach

50 Ciekawostek o zwierzętach

50 Ciekawostek o zwierzętach przedstawia ich życie w różnych środowiskach. Niektóre prowadzą nocny tryb życia, a inne zapadają w sen ...
Czytaj Dalej
Ryby chodzące po lądzie

Ryby chodzące po lądzie

Ryby chodzące po lądzie zostały odkryte przez badaczy i naukowców. Tego rodzaju umiejętność zwierzęta te nabyły na przestrzeni lat. Przekazały ...
Czytaj Dalej