GeoZoo » Kot » Potrzeby starszych kotów
Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów ulegają zmianie wraz z wiekiem i stanem ich zdrowia. W miarę przybywania kotom lat zmniejsza się ich aktywność ruchowa i słabnie przemiana materii. Najczęściej mają mocny i długi sen. Czynność organów trawiennych i wydzielniczych ulega redukcji.

Potrzeby starszych kotów nie należy lekceważyć. Koty w wieku geriatrycznym trzeba otoczyć troskliwą opieką. Wraz z wiekiem zachodzą nieodwracalne zmiany w błonie śluzowej przewodu pokarmowego, które powodują zakłócenia w trawieniu i wchłanianiu. Dochodzi do zmniejszenia wydajności organizmu, a tempo przemiany materii obniżone zostaje o około 20%.

Oznaki kociej starości

Potrzeby starszych kotów związane są ze stopniowym pogarszaniem się ich stanu zdrowia. W ciągu ostatnich kilkunastu lat średnia długość życia kotów wydłużyła się o kilka lat. Jest to głównie wynikiem lepszego odżywiania i specjalistycznej opieki weterynaryjnej. Kot senior powinien częściej odwiedzać lecznicę dla zwierząt.

Najczęściej do oznak kociej starości należą:

  • zmiany w żywieniu,
  • problemy trawienne,
  • utrata wagi,
  • postępująca głuchota,
  • postępująca ślepota,
  • zmiany artretyczne i choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • zmniejszenie pojemności pęcherza i nietrzymanie moczu,
  • zaparcia,
  • mocny sen,
  • zmiany widoczne w sierści i pazurach,
  • demencja, która objawia się dezorientacją i niepokojem oraz wzmożoną hałaśliwością i zapotrzebowaniem na uwagę opiekuna.

Koty starsze potrzebują coraz głębszego i dłuższego snu. Trzeba udostępnić mruczkom ulubione miejsce do spania i nie  wolno nagle ich budzić. Oznaką starzenia jest coraz dłuższa sierść i szybko rosnące pazury, które trzeba regularnie przycinać Kot senior wymaga dodatkowej opieki. Trzeba kociego towarzysza regularnie szczotkować, za co będzie nam bardzo wdzięczny.

Żywienie starszego kota

Potrzeby starszych kotów są zróżnicowane w zależności od kondycji i stanu zdrowia zwierzęcia. Nie wszystkie koty starzeją się w tym samym tempie. Niektóre z nich zachowują sprawność fizyczną do końca swojego kociego żywota. Kot starzejący się potrzebuje odpowiednio zbilansowaną dietę do swojego wieku.

Koci senior może utracić apetyt oraz odczuwać niechęć do jedzenia i picia. Może także mieć nadmierne pragnienie, co może wiązać się z chorobą nerek lub innym schorzeniem. Koty w wieku geriatrycznym mogą dużo zyskać na modyfikacji diety, przechodząc na pokarm lekkostrawny. Dobrze jest podawać kotu letnie posiłki, unikając zimnych potraw.

U starych kotów zapotrzebowanie na energię spada przy wzrastającym zapotrzebowaniu na związki biologiczne czynne i składniki odżywcze. Należy kotu ułatwić trawienie poprzez podawanie posiłków o wysokiej wartości i strawności. Dotyczy to przede wszystkim pokarmów bogatych w białka.

Stosując właściwy pokarm odciążamy już mniej wydajne nerki. Z tego względu zalecane jest chude mięso, twaróg czy jogurty. Należy także podawać preparaty witaminowe, ponieważ zwiększone jest zapotrzebowanie na wapń. W przypadku złej diety możemy w szybkim tempie doprowadzić naszego pupila do nadwagi, a nawet otyłości.

W wyniku nadmiernego otłuszczenia wątroby i innych narządów, osłabia się wydolność serca i całego układu krążenia. Koty w wieku geriatrycznym całodobowe pożywienie powinny mieć podzielone na kilka mniejszych porcji czyli 3-4 posiłki. W ten sposób ułatwimy naszemu pupilowi trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Kot powinien mieć stały dostęp do wody.

Opieka nad kocim seniorem

Potrzeby starszych kotów trzeba odpowiednio zaspokoić. Procesu starzenia nie da się zatrzymać, ale można zmniejszyć jego efekty. Kocia populacja w podeszłym wieku, podobnie jak ludzie wymaga specjalnej troski. Niektóre koty o wiele lepiej niż inne radzą sobie ze starością. Koci senior preferuje ciepło i wygodę.

Możemy zminimalizować stres kota w podeszłym wieku, stosując następujące zalecenia:

  • Jeżeli kot nie ma apetytu czyli nie jest zainteresowany jedzeniem, to warto je lekko podgrzać. Można również zmienić jego dietę zgodnie z kocim smakiem. Może trzeba będzie podawać różnego rodzaju posiłki, żeby kot sam zadecydował, co najbardziej mu odpowiada.
  • Spożycie posiłków trzeba dostosować do poziomu aktywności kota. Jeżeli będzie miał zbyt mało ruchu i źle dobraną dietę może zacząć przybywać na wadze. Najlepiej skorzystać z porady weterynarza.
  • Jeżeli kot traci kontrolę nad pęcherzem i jelitami będziemy musieli częściej sprzątać. Najlepiej kupić specjalne podkłady higieniczne oraz częściej zmieniać i prać posłanie.
  • W ulubionym kocim legowisku należy rozłożyć miękki koc. Kot powinien spać w miejscu pozbawionym przeciągów, wilgoci i nienasłonecznionym.
  • Trzeba kota chronić przed upadkiem, ponieważ z wiekiem słabnie mu wzrok i słuch. Przy stopniach i schodach należy postawić barierki. Natomiast balkon czy taras powinien być dobrze zabezpieczony, aby nasz pupil z niego nie wypadł.
  • Należy poświęcać kotu dużo uwagi. Bardzo ważne będą dla kota nasze uczucia i kontakt fizyczny. Dobrze jest spędzać z podopiecznym dużo czasu, głaszcząc i przytulając go.

Potrzeby starszych kotów są przeważnie zupełnie inne niż wymagania młodych kociaków. Starzejącemu się zwierzęciu należy poświęcić dużo uwagi i czasu. Trzeba łagodzić jego cierpienia. Jeżeli kot pod dotknięciem ręki opiekuna mruczy i w wyraźny sposób nie odczuwa bólu, nie należy spieszyć się z jego usypianiem. Nawet ze stanu agonalnego można kota czasami uratować.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]