GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Gurami dwuplamy
Gurami dwuplamy

Gurami dwuplamy

Gurami dwuplamy to królestwo: zwierząt, typ: strunowców i gromada: promieniopłetwych. Należy on do rzędu okoniokształtnych i rodziny guriamowatych. Ten interesujący okaz pochodzi z rodzaju Trichopodus. Zamieszkuje wody Indii, Indochin, Wietnamu i Tajlandii. Hodowany jest również jako ryba akwariowa.

Gurami dwuplamy wywodzi się z podrodziny szczupakogłowcowatych. Inne nazwy tego gatunku to: gurami plamisty, gurami dwuplamisty lub gurami niebieski. Jest to gatunek ryb słodkowodnych. Ryby te charakteryzują się bardzo zróżnicowanym usposobieniem. Niektóre z nich są łagodne, a inne bojownicze.

Charakterystyka ogólna

Gurami dwuplamy jest rybą atrakcyjną. Przedstawiciele jego dorastają do 15 cm. W akwarium mają mniejsze rozmiary do 12 cm długości. Widoczny jest u ryb dymorfizm płciowy. Samica jest trochę grubsza w partiach brzucha i posiada płetwę grzbietową z okrągłą końcówką. Natomiast płetwa grzbietowa samca jest zaostrzona.

Gurami dwuplamy może mieć jasnoniebieską barwę podstawową bądź szaroburą. Na tym tle widoczny jest lekko skośnie ułożony marmurkowy wzór, który zawsze najciemniejszy jest na grzbiecie. Środek ciała ozdobiony jest ciemną plamą. Druga podobnej wielkości umiejscowiona jest u nasady płetwy ogonowej.  

W naturze gatunek ten występuje w dwóch formach barwnych:

  • niebieskiej,
  • brązowej.

Ryby te w niewoli powinny być hodowane w dużych zbiornikach, gdzie będą miały wiele miejsca do pływania. Nie wystarczy obsadzić akwarium tylko roślinami. Trzeba w nim umieścić korzenie i kamienie, które będą dla ryb kryjówkami. Gurami dwuplamy chętnie przystępuje do tarła, gdy ma stworzone odpowiednie warunki. 

Gurami dwuplamy

Znane hodowlane formy barwne

Gurami dwuplamy w hodowli nie występuje w czystej postaci. W akwarystyce obydwie formy naturalne tych ryb zostały pomiędzy sobą pokrzyżowane. Z tego względu nie przypominają oryginalnych gurami dwuplamistych. Powstało wiele hodowlanych form barwnych. Przedstawiciele ich wyróżniają się bardzo różnorodnym temperamentem.

Do najbardziej znanych form hodowlanych należą:

  • Gurami złoty, który prezentuje jednolitą, złocistożołtą barwę ciała i płetw. Czasami widoczne są mieniące się srebrzyście łuski.
  • Gurami ametystowe o pomarańczowoczerwonym zabarwieniu podstawowym ciała, na którym widoczne są jasnofioletowe prążki.
  • Gurami „Cosby” o szaroniebieskim albo szarozłotym zabarwieniu ciała. Na tym tle znajduje się prawie czarny bądź niebiesko szary, niezbyt regularny wzór. Najwięcej przebarwień widocznych jest na grzbiecie i w jego okolicach.
  • Gurami sumatrzański, który posiada stalowoniebieskawo zabarwione ciało. Na tym tle rzuca się w oczy marmurkowy wzór. Na środku boków tej ryby nie występuje charakterystyczna plama, jak ma to miejsce u oryginalnych formach gurami dwuplamych.

Rozmnażanie gurami dwuplamych

Gurami dwuplamy jest rybą jajorodną składającą ikrę. Samiec przed tarłem buduje na powierzchni wody pieniste gniazdo. Zaloty jego bywają czasami bardzo gwałtowne. Ryby przystępują do tarła po dobraniu się w pary. Samica składa do gniazda kilkaset drobnych ziarenek ikry, które umieszcza między pęcherzykami piany.

Nad gniazdem opiekę sprawuje samiec, odganiając od niego samicę. Poprawia ciągle gniazdo i odpędza od niego inne ryby. Potomstwo przychodzi na świat po 1-2 dobach. Gdy narybek osiągnie samodzielność i zacznie żerować, to samiec przestaje się nim opiekować.   

Podsumowując gurami dwuplamy jest hodowany w domowych akwariach. Pięknie prezentuje się w dobrze urządzonym akwarium na tle bujnej roślinności. Takson ten jest stosunkowo odporny na choroby i nie jest trudny w hodowli. Z tego względu doskonale nadaje się do pielęgnacji przez poczatkujących akwarystów i wszystkich miłośników ryb.