GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Najwolniejsza ryba
Najwolniejsza ryba

Najwolniejsza ryba

Najwolniejsza ryba na świecie to karłowaty konik morski czyli Hippocampus bargibanti. Należy ona do rzędu iglicznokształtnych i rodziny igliczniowatych. Jest to gatunek ryby morskiej, który nie migruje.  

Najwolniejsza ryba jest jednym z najmniejszych gatunków ryb należących do rodzaju Hippocampus. Występuje w wodach przybrzeżnych południowej Japonii, Tajwanu, Filipin, Indonezji, Malezji, Nowej Gwinee i Wysp Salomona. Karłowate koniki morskie można również spotkać w wodach Nowej Kaledonii i północno-wschodniej Australii. Jest to gatunek monogamiczny. Oznacza to, że łączy się w pary na całe życie.

Wgląd zewnętrzny

Najwolniejsza ryba wyróżnia się mocnym kamuflażem. Jest bardzo upodobniona do koralowców z rodzaju Muricella. Długość karłowatego konika morskiego sięga 2,4 cm. Przednia część ciała tej ryby przypomina wyglądem konika szachowego. Głowa jego jest duża i mięsista, a pysk krótki.

Mają wypukłe oczy, które poruszają się niezależnie od siebie. Pomimo, że są rybami to jednak nie posiadają łusek. Koniki morskie nie mają również zębów. Na ciele i głowie nierównomiernie rozmieszczone są zaokrąglone kolce, które wyglądem przypominają guzki. Nad okiem i na policzku występują pojedyncze kolce.

Najwolniejsza ryba posiada małe płetwy piersiowe, które wyposażone są w promienie miękkie, w ilości od  10 do 11. Ogon tych koników morskich jest długi i chwytny. Ryba potrafi ogonem owinąć przedmiot, żeby go się chwycić. Gatunek ten pozbawiony jest płetwy ogonowej, ale posiada krótką płetwę grzbietową. Samca od samicy odróżnia torba lęgowa, którą posiada samiec.

Gatunek ten występuje w dwóch odmianach barwnych:

  • żółtej z pomarańczowymi kolcami,
  • szarawej  z czerwonymi kolcami.

Najwolniejsza ryba

Zachowanie i rozmnażanie

Najwolniejsza ryba jest bardzo ciekawym okazem. Środowiskiem życia karłowatego konika morskiego są słone wody oceaniczne na terenie raf koralowych. Zamieszkują różne podwodne krajobrazy. Idealnym ich schronieniem są koralowce i korzenie mangrowców.

Pożywieniem ich jest żywy pokarm.

Najwolniejsza ryba do rozrodu zdolna jest przez cały rok. Ikra przenoszona jest przez samicę do torby lęgowej samca, która umiejscowiona jest w okolicy tułowia. Plemniki i ikra spotykają się w brzuchu samca.

Ciąża trwa zwykle od 2 do 4 tygodni, a poród najczęściej odbywa się nocą. Z jaj wylęga się około 35 larw, których długość wynosi około 2 mm. Podobne są one do dorosłych osobników. Młode uwolnione są przez samca stopniowo, wygląda to jak wypluwanie potomstwa z brzucha.

Sposób poruszania się

Najwolniejsza ryba z powodu swojego specyficznego kształtu nie wykonuje rytmicznych ruchów, tylko dryfuje. Jest to bardzo powolny ruch. Nie przeszkadza jednak tym rybom podpłynąć bezszelestnie bardzo blisko do swojej zdobyczy i ją zaatakować. Ich ofiarami są najczęściej małe skorupiaki.

Najwolniejsza ryba porusza się z maksymalną prędkością około 1,5 metra na godzinę. Karłowaty konik morski jest jednak bardzo sprytny i wytrwały. Posiada także szybki refleks, co czyni go dobrym łowcą. Błyskawicznie potrafi on obrócić głowę i zassać pyskiem ofiarę. Czynność tę wykonuje od 5 do 10 milisekund z bardzo bliskiej odległości.

Podsumowując najwolniejsza ryba spotykana jest na głębokości wynoszącej od 15 do 40 m. Karłowaty konik morski został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwolniejsza ryba na kuli ziemskiej. Zagrożeniem dla tego gatunku i dla wszystkich koników morskich jest zanikanie raf koralowych.

Karłowate koniki morskie są bardzo słabymi pływakami, ale świetnymi łowcami.


ZOBACZ TAKŻE

Kot himalajski

Kot himalajski

Kot himalajski to niepospolitej urody sympatyczny drapieżnik z rodziny kotowatych. Jest to średni lub duży kot, który przypomina wyglądem persa ...
Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami wymaga wiedzy i zaangażowania. Warto jest kupić specjalistyczny podręcznik w zakresie życia tych zwierząt, ich wymagań i ...
Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki? To nie jest prawda, że ryby głosu nie mają. Ryby w zależności od gatunku wydają różne ...
Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...