GeoZoo » Gryzoń » 5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej
5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej

5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej

5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej dotyczy gryzonia, który na wolności żyje w Afryce. Występuje na terenach od Maroka do Kenii, najczęściej na obszarach afrykańskiej sawanny. Nazywana jest także afrykańską wiewiórką ziemną. Prowadzi ona dzienny styl życia. Bytuje w norach przez siebie wykopanych.

5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej dotyczy sześciu jej podgatunków. Gryzonie te przeważnie żyją w koloniach złożonych z kilku samic i potomstwa. Jest to żywotne zwierzątko, które nie boi się ludzi. Komunikacja afrowiórek pręgowanych pomiędzy swoim gatunkiem polega na przelotnym muśnięciu warg i fantazyjnych uderzeniach ogonem.

Wybrane ciekawostki o afrowiórce afrykańskiej

5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej skierowanych jest do wszystkich miłośników królestwa zwierząt. Jednak w największym stopniu do pasjonatów wiewiórek. Współcześnie ludzie coraz częściej hodują w domu gryzonie. Wiewiórki to przemiłe stworzenia, które mogą w nieść do domu wiele radości.

5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej przybliży nam ich funkcjonowanie w środowisku naturalnym. Styl życia wiewiórek ziemnych, ich umiejętności i wrodzone cechy są bardzo interesujące.

Do wybranych ciekawostek o afrowiórkach pręgowanych należą:

  1. Wiewiórki ziemne są zwierzętami poligamicznymi. Zarówno samce, jak i samice mają wielu partnerów. Samiec podczas okresu godowego może współżyć z kilkoma samicami i nie bierze udziału w wychowaniu potomstwa.
  2. Zwierzęta te nie prowadzą nadrzewnego trybu życia. Doskonale funkcjonują w norach z licznymi podziemnymi korytarzami. Można je spotkać na łąkach, terenach skalistych i suchych murawach.
  3. Dorosłe samce często prowadzą samotny tryb życia, krążąc pomiędzy koloniami. Tworzą również swoje grupy, które mogą liczyć około 20 osobników płci męskiej.
  4. Młode afrowiórek pręgowanych przychodzą na świat ślepe i nagie. Po pięciu miesiącach od urodzenia osiągają wymiary dorosłego osobnika i są już całkowicie samodzielne.
  5. Gryzonie te nie są znane ze znoszenia i gromadzenia zapasów żywności, jak robią to inne wiewiórki. Afrowiórka pręgowana regularnie żeruje w dzień żywiąc się: liśćmi, bulwami, korzeniami, ziołami, owocami, jagodami. Jedzenie poszukuje również na pastwiskach i polach uprawnych.

5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej pozwala lepiej poznać ich potrzeby i wymagania. Niecodzienne umiejętności tych zwierząt i ich zachowanie wzbudzają ludzką ciekawość. Afrowiórki pręgowane można podziwiać w ogrodach zoologicznych. Warto nie zapominać, że nie ma obowiązku szczepienia trzymanych w Polsce gryzoni.


ZOBACZ TAKŻE

Kot himalajski

Kot himalajski

Kot himalajski to niepospolitej urody sympatyczny drapieżnik z rodziny kotowatych. Jest to średni lub duży kot, który przypomina wyglądem persa ...
Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami wymaga wiedzy i zaangażowania. Warto jest kupić specjalistyczny podręcznik w zakresie życia tych zwierząt, ich wymagań i ...
Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki? To nie jest prawda, że ryby głosu nie mają. Ryby w zależności od gatunku wydają różne ...
Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...