Choroba ryb akwariowych najczęściej atakuje słabe i niedożywione zwierzęta. Tylko zdrowe osobniki powinny wydawać na świat potomstwo. Prawidłowa dieta i higieniczne warunki panujące w akwarium zminimalizują zachorowania ryb.
Choroba ryb akwariowych niejednokrotnie doprowadza te stworzenia do poważnych i nieodwracalnych zmian, a nawet do śmierci. Przed przystąpieniem do leczenia należy najpierw dokładnie zdiagnozować schorzenie. Nie wolno podawać leków przed rozpoznaniem choroby. Każdy niepotrzebnie podany lek może osłabić nasze rybie okazy.
Charakterystyka zdrowej ryby
Choroba ryb akwariowych jest bardzo niebezpieczne dla żywych organizmów świata podwodnego. Można ograniczyć schorzenia poprzez rzetelne i systematyczne zajmowanie się podopiecznymi. Należy codziennie sprawdzać sprawność urządzeń akwariowych i bacznie obserwować ryby. Zdrową rybę można poznać po jej zachowaniu i wyglądzie.
Zdrowa ryba:
- jest żywotna i ruchliwa,
- porusza się zgrabnie i płynnie,
- posiada apetyt,
- nie ociera się nieustannie o urządzenia akwariowe czy podłoże,
- nie chowa się przed przedstawicielami swojego gatunku,
- nie wychyla się ciągle ponad powierzchnię wody, żeby zaczerpnąć powietrza,
- nie ma skaleczeń, ran ani otarć,
- jest intensywnie ubarwiona,
- posiada ładnie zaokrąglony brzuch i bez problemu otwiera pysk,
- nie ma białawych punkcików na płetwach i łuskach,
- posiada rozpostarte płetwy o nienaruszonych brzegach,
- nie ma na ciele pierzastych kłębów, które przypominają watę.
Zapobieganie chorobom
Chorobę ryb akwariowych można zminimalizować stosując profilaktykę. Rybim schorzeniom można zapobiegać hodując je w odpowiednich warunkach dla danego gatunku. Należy dbać o jakość wody w zbiorniku i regularnie ją podmieniać. Trzeba zaoszczędzić rybom stresów. Nie wolno hodować zbyt dużej ilości osobników w jednym akwarium.
Przekarmianie ryb jest również bardzo szkodliwe dla ich zdrowia i kondycji.
Najważniejsze czynności stosowane w profilaktyce to:
- obsadzenie nowego akwarium bujną roślinnością,
- wpuszczenie ryb do zbiornika dopiero po ustabilizowaniu się środowiska,
- nie zagęszczanie akwarium zbyt dużą ilością ryb,
- czyszczenie regularne filtrów,
- podmienianie systematyczne wody, co 2 czy 4 tygodnie w zależności od potrzeb,
- kontrolowanie regularne jakości wody w akwarium,
- poddawanie minimum tygodniowej kwarantannie, w oddzielnym zbiorniku świeżo zakupionych ryb,
- wyeliminowanie ze zbiornika wszelkich toksycznych substancji,
- zapewnienie rybom właściwej diety, która będzie bogata w witaminy,
- posiadanie w domu leków na pleśniawkę i rybią ospę.
Znane choroby ryb akwariowych
Choroba ryb akwariowych wcześnie wykryta rokuje szybkie wyzdrowienie podopiecznych. Nie wolno zaniedbywać ryb, a zwłaszcza młodych rybek, które powinny być hodowane w sterylnych warunkach. Ryby mogą zachorować na różne schorzenia. Każde ich niedomaganie nie wolno lekceważyć.
Do najczęstszych chorób ryb akwariowych należy zaliczyć:
- Ichtioftirioza inaczej rybia ospa, która najczęściej dotyka ryby akwariowe. Wywołują ją jednokomórkowy pierwotniak. Objawami choroby są białe punkciki na skrzelach i płetwach. W wielu przypadkach można uniknąć podawania leków. Wystarczy wówczas dodać do wody trochę soli morskiej lub podnieść jej temperaturę.
- Oodinoza czyli choroba aksamitna, którą powodują jednokomórkowe organizmy. Objawami są żółtawobiałe punkciki na skórze. Przypominają one wyglądem aksamitny meszek. Należy rybom podawać preparaty zgodnie z zaleceniami w ulotce. Dobrze jest też na kilka dni dodatkowo zaciemnić zbiornik, co spowoduje wyginięcie zarazków.
- Posocznica nazywana również puchliną wodną, którą można łatwo zdiagnozować. Najczęściej przyczyną tego schorzenia jest zła jakość wody w akwarium. Obawami są: obrzmiałe ciało, odstające łuski i wyłupiaste oczy. W takiej sytuacji należy koniecznie polepszyć jakość wody.
- Wytrzeszcz oczu, który trudno jest zdiagnozować, ponieważ może być wynikiem wielu chorób. Objawy to silny wytrzeszcz, ale przeważnie tylko jednego oka u chorego osobnika. Po wykluczeniu posocznicy czyli inaczej puchliny można rybie podawać leki na wytrzeszcz.
- Gnicie płetw, to choroba bakteryjna. Zwykle występuje ona u ryb z osłabioną odpornością. Powodem tego schorzenia może być złej jakości woda w zbiorniku. W początkowej fazie choroby płetwy strzępią się i gniją. Choroba ta może nawet objąć swym zasięgiem całe ciało ryby, jeżeli nie zostanie w porę podjęta odpowiednia terapia. W takim przypadku należy podopiecznym podawać leki przeciwbakteryjne zgodnie ze wskazaniami w ulotce.
- Pleśniawka, która wywoływana jest przez określone zarazki podobnie, jak w przypadku innych schorzeń. Pleśniawka najczęściej atakuje osłabione ryby. Dlatego należy koniecznie sprawdzić jakość wody i jej parametry. Objawami tego schorzenia są pierzaste kłaczki widoczne na rybim ciele. Należy ustalić przyczyny choroby i podawać preparaty dostępne w sklepach akwarystycznych.
- Zatrucia, które najczęściej spowodowane są zbyt wysoką zawartością azotynów lub amoniaku w akwarium. Przyczyną tego schorzenia może być również byt zbyt niski lub zbyt wysoki poziom pH wody. W pomieszczeniu, gdzie stoi akwarium nie wolno stosować środków owadobójczych ani rozpuszczalników. Ryzyko zatruć zwiększa się również w przypadku palenia papierosów w pobliżu zbiornika. Objawami są: wyblakłe barwy, pływanie do góry brzuchem i częste próby zaczerpnięcia powietrza. W tej sytuacji należy natychmiast zwiększyć jakość wody i w większości dokonać jej podmiany.
- Pasożyty skóry, które powodują zmętnienie skóry. Może być to wywołane przez różne pasożytnicze pierwotniaki. Objawami są rzucające się w oczy mleczno lub niebieskawobiałe zmiany na skórze. Należy podawać dostępne preparaty i ściśle przestrzegać zaleceń w ulotce.
Choroba ryb akwariowych powinno się dostrzec i wcześnie zdiagnozować. Najlepszym sposobem na to jest uważna obserwacja i odpowiednia pielęgnacja podopiecznych. Mając wątpliwości przy rozpoznaniu choroby, warto jest skorzystać z porady doświadczonego akwarysty.
Dobrym rozwiązaniem jest również kupienie fachowej lektury na temat rybich chorób i niedomagań.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]