GeoZoo » Gryzoń » ŻYWIENIE I ZDROWIE SZYNSZYLI
Żywienie i zdrowie szynszyli

ŻYWIENIE I ZDROWIE SZYNSZYLI

Żywienie i zdrowie szynszyli to podstawa prawidłowego rozwoju tego puchatego gryzonia. Ma także wpływ na długość jego życia. Odpowiednio oswojone szynszyle coraz częściej goszczą w polskich domach. Zwierzątko to jest niezwykle aktywne, zwłaszcza nocą.

Żywienie i zdrowie szynszyli zależne jest od jej opiekuna. W dzisiejszych czasach najczęściej hodowana i trzymana jest w domach szynszyla mała. Jest nią Chinchilla Lanigera, która ma długi ogon i doskonale nadaje się do bytowania w warunkach domowych. Z klatki należy od czasu do czasu wypuszczać odpowiednio oswojonego gryzonia, obserwując badawczo zachowanie pupila.

Pożywienie

Żywienie i zdrowie szynszyli w stanie dzikim wpływa na jej krótsze życie w porównaniu z gryzoniem bytującym w niewoli. Nie tylko narażona jest na niebezpieczeństwo ze strony innych zwierząt, ale również słabe i chore osobniki nie mają szans przetrwania. W niewoli z powodu ograniczonej aktywności, szynszylę należy karmić bardzo ostrożnie.

Dieta tych gryzoni nie powinna zawierać pokarmów o dużej zawartości tłuszczów i białka, jak również świeżej trawy i miękkich owoców. Ponadto nie jest wskazane podawanie orzechów czy siana z bogatej w białko lucerny, gdyż łatwo można przetłuścić pupil., a nawet doprowadzić do schorzeń wątroby.

Natomiast podawanie miękkich owoców i świeżych warzyw powoduje biegunki, co może zakończyć się śmiercią zwierzątka.

Najlepszym rozwiązaniem jest karmienie szynszyli dobrym sianem i granulatami, które produkowane są przez wyspecjalizowane firmy. Dwie czubate łyżki stołowe jeden raz dziennie zaspokoi zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Szynszyla powinna mieć dostęp do czystej i świeżej wody. Gryzoń przekarmiony ma często biegunki i choruje na cukrzycę, o czym należy pamiętać.

Nie wolno również zapominać o umieszczeniu w klatce patyczków do gryzienia oraz specjalnych gryzaków, które umożliwiają ścieranie stale rosnących siekaczy. Najodpowiedniejsze są gałązki jabłoni, brzozy i wierzby. Warto też włożyć do pomieszczenia szynszyli kostkę wapienną.

Pożywienie najlepiej jest podawać wieczorem, kiedy gryzoń jest najbardziej aktywny.

Szynszyla

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie szynszyli to priorytety w jej życiu, o czym powinien pamiętać jej opiekun. Szynszyla nie należy do zwierząt chorowitych, ale może się zdarzyć, że pupil pomimo troskliwej opieki zachoruje. W razie problemów ze zdrowiem zwierzątka trzeba natychmiast skontaktować się z weterynarzem, który zbada podopiecznego.

Do najczęściej występujących u szynszyli przypadłości należą:

  • Przegrzanie, które spowodowane jest zbyt wysoką temperaturą w mieszkaniu, gdzie znajduje się klatka. W takim przypadku należy obniżyć temperaturę i wywietrzyć pomieszczenie.
  • Problemy z wątrobą, gdy dieta bogata jest w tłuszcze i cukry. Konieczny jest kontakt z lekarzem weterynarii i zmiana diety na uboższą w cukry i tłuszcze.
  • Choroby grzybicze, których przyczyną jest zarażenie grzybem od innego zwierzęcia. Konieczna wizyta w gabinecie weterynaryjnym, gdzie weterynarz zastosuje odpowiednie środki zwalczające chorobę. Poza tym klatka, w której znajduje się chory gryzoń powinna być dokładnie umyta i wyparzona.
  • Problemy z zębami, które dotyczą zbyt długich siekaczy, gdzie na dolne zęby zachodzą górne. Należy zapewnić pupilowi możliwość ścierania siekaczy, które rosną w ciągu całego jego życia. Objawy to ślinienie się zwierzęcia, które ma trudności z jedzeniem, a w rezultacie przestaje przyjmować pokarm.
  • Gryzienie futra, które ma miejsce najczęściej z powodu przeżytego stresu lub z nudów z wiązanych z samotnością. Należy usunąć czynniki stresujące, poświęcając pupilowi więcej czasu, zapewniając zabawę lub ruch czy zakupić drugiej szynszyli do towarzystwa. Objawy choroby  to łyse miejsca na ciele podopiecznego.
  • Biegunka, która jest schorzeniem spowodowanym wieloma czynnikami. Na przykład zjedzeniem przez pupila pokrytego pleśnią siana, wypicie nieświeżej wody, przedawkowanie w diecie świeżych owoców czy warzyw czy przeżyty stres. Trzeba w takim przypadku zmienić dietę gryzonia, a w razie potrzeby zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Objawami są luźne stolce.
  • Występujące zaparcie, gdy zwierzątko ma mało ruchu lub z powodu źle zbilansowanej diety. W przypadku tej przypadłości trzeba zwiększyć aktywność pupila, dopilnować aby wypił dużo świeżej wody lub podać jednej rodzynki, która działa przeczyszczająco na jelito. Objawami są twarde i suche stolce, z których wydalaniem gryzoń ma problemy.

Żywienie i zdrowie szynszyli to podstawy w jej właściwym bytowaniu.

Zachowanie dobrej kondycji to również odpowiednia dawka ruchu pupila, oprócz diety i trudu jej opiekuna. Puchaty gryzoń, którego właściciel odpowiednio żywi i troszczy się o jego zdrowie jest aktywny i szczęśliwy, wnosząc w życie człowieka dużo radości i szczęścia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top