GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Jaki pokarm dla narybku?
Jaki pokarm dla narybku

Jaki pokarm dla narybku?

Jaki pokarm dla narybku? Narybek to młode ryby, które rozpoczęły czynne żerowanie po wchłonięciu woreczka żółtowego i  nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia.  Narybek różni się znacznie wyglądem od ryb dojrzałych. U tak małych rybek nie można rozróżnić płci. Dopiero jest to możliwe po pełnym ukształtowaniu się rybiego potomstwa.

Jaki pokarm dla narybku? Narybek w początkowej fazie czerpie pokarm z woreczka żółtkowego. Dopiero po jego całkowitym zużyciu młode rybki przystępują do samodzielnego zdobywania pokarmu. Woreczek żółtkowy to inaczej pęcherzyk żółtkowy, którego otacza błona płodowa zarodka. Podczas rozwoju zarodek zużywa żółtko, co powoduje zmniejszenie woreczka i wchłonięcie go do pępowiny. Od tej pory można dopiero dokarmiać narybek.

Pierwszy pokarm dla narybku

Jaki pokarm dla narybku? Początkowo narybek nie potrzebuje dodatkowego pożywienia, ponieważ wykorzystuje substancje odżywcze z woreczka żółtowego. Akwarysta do karmienia przystępuje dopiero po całkowitym wykorzystaniu zapasów pęcherza żółtowego. Odpowiednią karmą są pierwotniaki, np. larwy solowca. Dobrze jest doprowadzić pożywienie do formy zawiesiny i wkraplać je w akwarium.

W tym przypadku wystarczy wymieszać pokarm z małą ilością wody pobranej ze zbiornika. Można także wypróbować żywy pokarm w formie tabletek, który opadnie na dno. W dzisiejszych czasach nie brakuje na rynku odpowiednich mieszanek, które są zbilansowane z zawartością białka, węglowodanów, tłuszczów czy błonnika.

Jaki pokarm dla narybku? Na początku należy przygotować bardzo maleńki pokarm. Narybek posiada bardzo małe otwory gębowe, do których należy dopasować pokarm. Pierwsze podane pożywienie to infusoria. Są to drobne stworzenia wodne. Na przykład pierwotniaki. Jest to odpowiedni pokarm ze względu na jego wielkość i składniki odżywcze.

Właściwym posiłkiem dla narybku jest również żółtko jaja kurzego.

W tym celu poziom wody powinien być obniżony do minimum. Może wynosić w granicach 8-10 cm. Należy również włączyć na okres dwóch czy trzech tygodni oświetlenie dzienne, które nie będzie wyłączone w porze nocnej. W takich okolicznościach podany pokarm jest lepiej widoczny. Malutkie rybki zwykle żerują całą dobę.

Wzbogacony jadłospis narybku

Infursoria  podawana jest maluchom przeważnie przez kilka pierwszych dni. Kolejnym spożywanym pokarmem są larwy solowca, które trzeba wprowadzić około dziewiątego dnia życia. Porcje pokarmu powinny być stopniowo zwiększane. Po pewnym czasie do jadłospisu narybku można wprowadzić pył planktonowy lub w miejsce solowca. Ważne jest aby pożywienia nie brakowało.

Pomiędzy dwudziestym, a trzydziestym dniem życia można zacząć narybkowi podawać inny pokarm, ale bardzo rozdrobniony. Maluchy rosną bardzo nierówno. Pomiędzy rówieśnikami po trzech tygodniach mogą w rozmiarze występować znaczące różnice. Szybki wzrost pojedynczych osobników świadczy o szybszym rozpoczęciu żerowania i pobieraniu pokarmu w większych ilościach.  

Jaki pokarm dla narybku? Pożywienia powinno być dużo. W miarę wzrostu narybku powinien zostać podniesiony słup wody w akwarium. Największe osobniki trzeba przełożyć do oddzielnego zbiornika. W miarę upływu czasu dysproporcja wzrostu zaczyna się pomału zacierać.

Ważne jest, aby w tym czasie narybek był odpowiednio karmiony.

Jaki pokarm dla narybku? Małe rybki powinny być karmione 5 razy dziennie w niedużych ilościach. Pokarm powinien być zjedzony w przeciągu 15 minut. Większe ilości pożywienia mogą spowodować przejedzenie lub zanieczyszczenie zbiornika. Karmienie narybku nie jest łatwym zadaniem. Wymaga od hodowcy cierpliwości i zaangażowania.

Narybek jest wymagający, zwłaszcza w pierwszych dniach życia. Nie zawsze chce spożywać słuchy pokarm, ponieważ woli żywy. W początkowym okresie życia nawet najbardziej wartościowa karma może być ignorowana. Z czasem narybek będzie mniej wybredny. Wiedzę na temat pielęgnacji narybku można znaleźć w fachowej literaturze.

Podsumowując

Jaki pokarm dla narybku? Dla narybku nie brakuje gotowych posiłków. Odpowiednie dieta i warunki higieniczne w akwarium zapewnią prawidłowy rozwój rybiego potomstwa. Rozmnażania ryb warto nauczyć się i doświadczać. Rozród ryb w akwarium może przynieść wiele radości i satysfakcji. Natomiast swoim doświadczeniem warto podzielić się z innymi hodowcami.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Kot himalajski

Kot himalajski

Kot himalajski to niepospolitej urody sympatyczny drapieżnik z rodziny kotowatych. Jest to średni lub duży kot, który przypomina wyglądem persa ...
Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami wymaga wiedzy i zaangażowania. Warto jest kupić specjalistyczny podręcznik w zakresie życia tych zwierząt, ich wymagań i ...
Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki? To nie jest prawda, że ryby głosu nie mają. Ryby w zależności od gatunku wydają różne ...
Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...