GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie gupika pawie oczko
Żywienie i zdrowie gupika pawie oczko

Żywienie i zdrowie gupika pawie oczko

Żywienie i zdrowie gupika pawie oczko wpływa na jego dobrostan. Dieta tych ryb powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Gatunek ten nie jest wymagający pod względem żywieniowym. Zdrowy gupik pawie oczko jest bardzo żywotny, a jego wygląd nie odbiega od normy.

Żywienie i zdrowie gupika pawie oczko to podstawa jego prawidłowego rozwoju i dobrej kondycji. Na wygląd zewnętrzny, zachowanie i rozmnażanie duży wpływ poza pokarmem ma prawidłowo urządzone akwarium. Profilaktycznie zalecane jest regularne sprawdzanie stanu zbiornika, wody i zamontowanego w nim sprzętu.

Rybi catering

Żywienie i zdrowie gupika pawie oczko wpływa też na jego długość życia. Niewłaściwy pokarm może być przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci ryb. Posiłek dla ryb powinien być zbliżony do życia tych zwierząt w środowisku naturalnym. Pokarm dla bystrzyków powinien być przeznaczony do karmienia małych ryb.

Gupik pawie oczko to ryba wszystkożerna. W naturze spożywają drobne bezkręgowce, zooplankton, owady i nitkowate glony. W przypadku utrzymywania ryb w niewoli należy zadbać o odpowiedni pokarm i sposób jego podawania.

Zalecane jest podawanie żywego i suchego pokarmu również w granulkach czy płatkach oraz karmy roślinnej.

Można także podawać mrożony pokarm występujący w ich naturalnym środowisku. Doskonale do tego nadają się pokrojone dżdżownice, rozwielitki albo muchówki. W swym składzie pokarm powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Młode rybki powinny karmione być w formie pyłu, który dostępny jest w sklepach akwarystycznych.

Żywienie i zdrowie gupika pawie oczko

Jak podawać pokarm?

Żywienie i zdrowie gupika pawie oczko to ważne aspekty w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Karmienie ryb powinno odbywać się o określonych porach. Karmę najlepiej podawać częściej, ale w małych ilościach. Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut.

Wyjątkiem jest pokarm roślinny, który może być pozostawiony w zbiorniku do dwóch dni. Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Pokarm roślinny powinien znajdować się w całym zbiorniku, ponieważ ryby te żerują w każdej partii akwarium. Odpowiednia dobrana dieta jest warunkiem zdrowia ryb.

Pokarm mrożony należy rozmrozić bezpośrednio przed podaniem w małej ilości wody akwariowej. Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Porcjami takiego pożywienia żadna ryba nie pogardzi.

Gupik pawie oczko

Częste choroby gupików

Żywienie i zdrowie gupika pawie oczko ma duży wpływ na jego funkcjonowanie w świecie podwodnym. Ryby powinny być sukcesywnie obserwowane i w razie niedomagań odpowiednio leczone. Prawie każdy gatunek wykazuje wrażliwość na konkretną chorobę.

Ryby pochodzące z odłowu należy trzymać w oddzielnym zbiorniku. Nie powinny być połączone z osobnikami z hodowli akwariowej.

Do znanych schorzeń ryb akwariowych należy zaliczyć:

  • choroby pasożytnicze,
  • choroby grzybicze, do których należy pleśniawka, pleśnienie ikry i bardzo groźna i nieuleczalna choroba grzybicza ichtiofonoza ichtiosporidioza.
  • choroby wirusowe i bakteryjne, do których należy mykobakteriozę  czyli gruźlicę ryb i fleksibakteriozę,
  • inne schorzenia, które mogą być objawem wielu chorób.

Do najczęstszych chorób pasożytniczych zaliczone są:

  • Choroba welwetowa, która spowodowana jest przez wiciowce, atakujące przeważnie skórę zarażonej ryby i nabłonek listków skrzelowych. Choroba jest najbardziej niebezpieczna dla narybku i podrostków. U dorosłych osobników schorzenie może być ostre lub przewlekłe.
  • Ospa rybia czyli kulorzęsek, wywołany przez orzęska, który najczęściej umiejscawia się w skrzelach i skórze. Odżywia się komórkami. Po przebyciu ospy ryby nabywają na nią odporność, która ulega osłabieniu przez stres.
  • Kapilarioza to pasożytnicza choroba przewodu pokarmowego ryb, którą wywołują jajorodne nicienie.
  • Spironukleoza jest chorobą pasożytniczą,  którą wywołują wiciowce atakując przewód pokarmowy ryb. Pasożyty są przyczyną zapalenia i owrzodzenia jelita, a także atakują narządy wewnętrzne ryb.
  • Gyrodaktyloza i daktylogyroza są chorobami wywołanymi przez pasożyty, które atakują skrzela ryb i skórę. Przyczyną gyrodaktylozy jest żyworodny płaziniec, natomiast daktylogyrozy jajorodne przywry. Chorobę można zdiagnozować poprzez pobranie wycinka z chorego miejsca i obejrzeniu jego pod mikroskopem.

Podsumowując żywienie i zdrowie gupika pawie oczko w hodowli uzależnione jest od wiedzy i doświadczenia akwarysty. Zróżnicowany pokarm wraz z prawidłową pielęgnacją zapewnią rybom zdrowie i witalność. Nie wolno leczyć gupika pawie oczko samodzielnie i podawać podopiecznemu lekarstwa przeznaczonego dla ludzi.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]