GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie kakadu białej
Żywienie i zdrowie kakadu białej

Żywienie i zdrowie kakadu białej

Żywienie i zdrowie kakadu białej przekłada się na prawidłowy rozwój ptaka, który będzie źle reagował na nieświeże posiłki. Odpowiednio żywiona kakadu biała oraz trzymana w przestronnej  i czystej wolierze choruje rzadko. Jest to bardzo popularna papuga chowana w domowych warunkach.

Żywienie i zdrowie kakadu białej jest bardzo ważne w jej chowie i hodowli. Wpływa również na życie tych ptaków w środowisku naturalnym. Bardzo ważna jest prawidłowa dieta papug. Należy pamiętać, że są to wymagające papugi, które mają różne gusta. Oznacza to, że nie każdy pokarm będzie przez te ptaki akceptowany.

Menu kakadu białej

Żywienie i zdrowie kakadu białej przekłada się na jej długość życia i rozmnażanie w niewoli i na wolności. W naturze ptaki te żywią się przeważnie owocami, jagodami, orzechami, nasionami i korzonkami. W okresie gniazdowania łapią larwy i dorosłe owady, a nawet młode jaszczurki.

Żerują na ziemi w stadach tworząc zwarte grupy. W sezonie można je spotkać w sadach z drzewami owocowymi i na polach uprawnych, zwłaszcza kukurydzy. W naturze pożywieniem papug nie jest ziarno, za wyjątkiem niektórych gatunków. Doskonałym takim przykładem są papużki faliste czy nimfy. Kakadu preferują pokarm roślinny.

W niewoli menu kakadu białej powinno zawierać miękki pokarm. W składzie dobowych posiłków tego gatunku powinna znajdować się duża zawartość świeżych owoców i warzyw. Kakadu uwielbia gruszki, banany, brzoskwinie, czereśnie czy arbuz. Można również podawać suszone owoce. Papugi te lubią również jagody.

Dietę kakadu białej należy uzupełniać:

  • namoczonym lub skiełkowanym ziarnem,
  • gotowanymi nasionami roślin strączkowych,
  • małą ilością orzechów,
  • liśćmi mniszka lekarskiego i gwiazdnicą,
  • gałązkami drzew i krzewów, które papugi oddzierają z kory.

Ziarno powinno stanowić niewielką część dobowej diety kakadu. W okresie hormonalnym wskazane jest ograniczenie podawania zbyt dojrzałych owoców, ponieważ zawierają dużo cukru. Mogą one spowodować u kakadu białej agresywne zachowanie. W okresie lęgowym i przygotowania się papug do wydania na świat potomstwa powinny otrzymywać mało dojrzałe owoce.

W przypadku, gdy kakadu biała jest pobudzona, to podane słodkości zwiększą u niej podniecenie. Na przykład dobrze jest karmić papugę większą ilością warzyw. W sprzedaży dostępne są słoiki z naturalnymi kiełkami. Papugom tym podaje się również nasiona słonecznika, pestki dyni czy ryż

Żywienie i zdrowie kakadu białej

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie kakadu białej ma wpływ na jej dobrostan. Zmniejsza się możliwość zachorowania papugi, gdy przebywa ona w odpowiednich warunkach. Należy zapobiegać schorzeniom i niedomaganiom pupila, aby nie trzeba było go leczyć. Najczęstszymi objawami złego samopoczucia papug, to ospałość i nastroszone pióra.

Warto jest zapamiętać, że nadmiernie wychudzona papuga przy zbilansowanej diecie świadczy o zarobaczeniu ptaka. Natomiast powodem otyłości papugi jest zwykle zła dieta. Najczęściej powodem jest podawany posiłek z dużą zawartością tłuszczów. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Prawidłowe żywienie i troskliwa opieka w higienicznych warunkach, przekłada się na długość życia tego egzotycznego ptaka. Leczenie chorej papugi nie należy podejmować samodzielnie. Zwierzętom nie wolno podawać leków dla ludzi. Opiekun powinien codziennie obserwować wygląd i zachowanie kakadu białej.

Do najczęstszych chorób kakadu białej należą:

  • Choroba papuzia, której inna nazwa to papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorować jest minimalne, ponieważ kakadu są udomowione. Ponadto obecnie wyleczenie papuzicy nie stanowi problemu.
  • Zapalenie dróg oddechowych, podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną jest przeziębienie.
  • Pasożyty przewodu pokarmowego, takie jak tasiemce lub nicienie. Objawy to chudnięcie pomimo apetytu kakadu białej.
  • Świerzb, który jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady na dziobie i w okolicy oczu.
  • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez papugę nieświeżych owoców lub warzyw czy zagrzybiałego  ziarna.
  • Wyskubywanie piór, które może następować z wielu przyczyn. Opiekun nie powinien dopuścić do takiej sytuacji.

Powodem takiego zachowania może być:

  • samotność,
  • rozłąka z opiekunem,
  • nuda czyli brak zajęcia,
  • niedobór witamin i mikroelementów.

Żywienie i zdrowie kakadu białej to ważne aspekty w życiu papugi. Mają one wpływ na wygląd i zachowanie ptaka. Jadłospis papugi powinien być pełnowartościowy i dobrze wyważony. Na kondycję i dobre samopoczucie papug wpływają również: świeża i czysta woda oraz higieniczne warunki bytowania. Kakadu biała może okazać się ptakiem dla nas i dla naszych potomków.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top