GeoZoo » Pies » ZDROWIE BULLMASTIFFA
Biegnocy bullmastiff

ZDROWIE BULLMASTIFFA

Zdrowie bullmastiffa nie polega wyłącznie na ochronie jego przed wszelkimi chorobami, ale również ochrona przed stresem. Prawidłowe żywienie zwierzęcia i higieniczne warunki życia to priorytety niezbędne do prawidłowego rozwoju zwierzęcia.

Zdrowie bullmastiffa to przede wszystkim profilaktyczne badania. Poza tym bardzo ważne jest zapobieganie chorobom zakaźnym i wszelkim dolegliwością. Skutecznymi metodami, które dbają o zdrowie psiego przyjaciela to odrobaczenie i podstawowe szczepienia. Właściciel czworonoga bez trudu powinien rozpoznać niewłaściwe reakcje i zachowanie pupila. 

Lecznice dla zwierząt

Zdrowie bullmastiffa i jego kondycja uzależniona jest od zbilansowanej diety i odpowiedniej opieki ze strony jego właściciela. Bardzo ważne w życiu czworonoga są codzienne spacery. Koniecznie należy zapewnić pupilowi nieprzerwany dostęp do świeżej wody. Poza tym trzeba pamiętać o regularnych szczepieniach. Natomiast po specjalistyczną pomoc warto udać się do lekarza weterynarii.

Weterynarz nie zajmuje się tylko leczeniem chorych zwierząt. Udziela on również praktycznych porad i cennych wskazówek. Niejednokrotnie w lecznicach dla zwierząt można uzyskać informacje na temat hoteli dla psów i usług groomerskich. Można także kupić karmę czy niezbędne witaminy. Ponadto w lecznicach często udostępnione są tablice w celu wywieszenia własnego ogłoszenia.

W ostatnich latach doszło do wyraźnego postępu w rozwoju weterynarii. W dzisiejszych czasach istnieje wiele specjalizacji weterynaryjnych. Na przykład: okulistyka, anestezjologia, dermatologia, chirurgia, radiologia, ortopedia, endokrynologia, dentystyka czy diagnostyka obrazowa.

Można tam zrobić nie tylko badanie krwi czy prześwietlenie rentgenowskie, ale także wykonać:

 • diagnostykę w postaci ultrasonografii,
 • rezonans magnetyczny,
 • nastawić kręgi i kości czaszki,
 • masaż weterynaryjny,
 • akupunkturę za pomocą igieł na ciele zwierzęcia,
 • tomografię komputerową.

W badaniach wykorzystywane są zarówno stare, jak i najnowocześniejsze metody diagnostyczne i terapeutyczne. Wiele metod alternatywnych stosowanych od dawna u ludzi  jest w weterynarii nowością. W wielu miastach znajdują się specjalistyczne kliniki dla zwierząt, gdzie wykonywane są zabiegi i skomplikowane operacje pod narkozą.

Bullmastiff

Podstawowe szczepienia

Zdrowie bullmastiffa to zapobieganie groźnym chorobom poprzez szczepienie czworonoga. Pierwszą szczepionkę przeciwko nosówce, parwowirozie i zakaźnemu zapaleniu wątroby otrzymują niektóre szczeniaki już w wieku 6 tygodni. W wieku 9 tygodni szczenię powinno być ponownie zaszczepiony przeciwko tym chorobom, a dodatkowo przeciw kaszlowi kenelowemu.

Psy szczepimy przeciwko niżej podanym chorobom:

 • wściekliźnie, przeciwko której zaszczepienie pupila jest w Polsce obowiązkowe, a pierwsze szczepienie ma miejsce, gdy pupil ma od 3 do 6 miesięcy,
 • nosówce,
 • parwowirozie,
 • leptospirozie,
 • zakaźnemu zapaleniu wątroby,
 • coronawirozie.

Często produkowana jest jedna szczepionka przeciwko kilku chorobom. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zmniejsza liczbę szczepień i stresujących dla czworonoga wizyt u lekarza weterynarii. Szczepionki mogą być podawane psu w postaci zastrzyków, jak również kropli do nosa.

Pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne

Psy narażone są na cierpienia z powodu wielu pasożytów, które dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Przykładem mogą być pchły, świerzbowce czy kleszcze, które atakują skórę. Natomiast do pasożytów wewnętrznych, umiejscawiających się w organizmie psa  należą glisty i tęgoryjce. Większość pasożytów atakuje tylko określone gatunki zwierząt.

Wyjątkiem jest kocia pchła, która gryzie również psy.

Pchły przenoszą wewnętrzne pasożyty. Pies po połknięciu pchły może zarazić się psim tasiemcem. Nie wystarczy tylko odpchlenie psa. Środki przeciwko pchłom należy zastosować u pozostałych zwierząt i w miejscach przebywania czworonoga.

Kleszcze można spryskać płynem przeciwko pchłom lub wyjąć je wraz z ryjkami.

W orgazmie psa mogą pasożytować różne gatunki robaków.  Pies najczęściej atakowany jest przez: glisty, tęgoryjce, tasiemce, włosogłówki, nicienie sercowe i płucne. Psa należy odrobaczyć podając mu do połknięcia tabletkę. Jajami tęgoryjców i glist może zarazić się również człowiek. Jaja pasożytów wydalane są z odchodami zarobaczonych psów.

Bullmastiff

Główne problemy zdrowotne

Zdrowie bullmastiffa uzależnione jest również od prawidłowej opieki i pielęgnacji zwierzęcia. Rasa ta wymaga codziennego ruchu. Powinien być szkolony od szczeniaka. Wskazana jest kąpiel szczególnie wtedy, gdy wytarza się w błocie.

Do głównych problemów zdrowotnych bullmastiffa należy zaliczyć:

 • Entropium, które polega na podwinięciu powieki dolnej i górnej lub obydwu z rzęsami do środka . Podrażnia to gałkę oczną powodując opuchliznę, łzawienie i stan zapalny.
 • Ectropium, które polega na wywinięciu powieki dolnej na zewnątrz.
 • Skręt żołądka, który jest bardzo niebezpieczny dla każdego psa. Należy pamiętać żeby przed i po spacerze minęły przynajmniej dwie godziny zanim pies otrzyma jedzenie. Najlepiej jest podawać dziennie dwa mniejsze posiłki.
 • Dysplazja stawów biodrowych, która objawia się kulawizną jednej lub dwóch kończyn. Deformacja stawów może być lekka lub ciężka.
 • Dysplazja stawów łokciowych, która jest bolesna u psa i objawia się kulawizną. Istnieje ryzyko, że ta przypadłość może być przekazana potomstwu.
 • Modzele, które najczęściej pojawiają się u dużych i ciężkich psów. Są to mikrourazy kości spowodowane niedelikatnym kładzeniem się masywnego psa na twardym podłożu. Modzele mogą być również na piętach i części udowej zwierzęcia.
 • Przerost lub zapalenie gruczołu krokowego czyli prostata. Schorzenie to może pojawić się u starszych samców. Powiększony gruczoł krokowy uciska na cewkę moczową. Powoduje problemy przy oddawaniu moczu, a nawet bezmocz. Wykonane USG potwierdzi wcześniej postawioną diagnozę.

Zalecane są badania profilaktyczne:

 • oczu,
 • łokci,
 • biodra.

Przez całe życie psa należy stosować profilaktykę, która zminimalizuje wystąpienie groźnych dla życia i zdrowia zwierzęcia chorób. Poza tym zapobieganie różnym schorzeniom i przypadłością ograniczy ilość wizyt u lekarza weterynarii. Należy troszczyć się o zdrowie psa, który często jest towarzyszem człowieka przez kilkanaście lat.

Zdrowie bullmastiffa to regularna obserwacja i stosowana profilaktyka, która pozwoli zauważyć nietypowy wygląd czy zachowanie zwierzęcia. Jeżeli opiekun czworonoga podejrzewa, że jego podopieczny jest chory powinien zabrać go na badania do lecznicy dla zwierząt. Nigdy nie należy dopuszczać do przekarmiania zwierzęcia i leczenia go suplementami diety przeznaczonymi dla ludzi.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]