GeoZoo » Gryzoń » ŻYWIENIE KOSZATNICZKI
Koszatniczka

ŻYWIENIE KOSZATNICZKI

Żywienie koszatniczki, która hodowana jest w Polsce pod nazwą koszatniczki pospolitej, polega na przestrzeganiu prawidłowej diety, która powinna być urozmaicona. Ten sympatyczny gryzoń mając odpowiednio dobrany pokarm, będzie zdrowym i radosnym stworzeniem oraz wspaniałym towarzyszem człowieka.

Żywienie koszatniczki trochę różni się od pokarmu pozostałych gryzoni, które hodowane są w warunkach domowych. Najważniejszą zasadą w żywieniu tego stworzenia jest ograniczenie produktów, zawierających cukier, który w nadmiarze może doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Regularnie podawany cukier i tłuszcz w formie suszonych owoców, rodzynków, marchewki czy orzeszków, z upływem czasu prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie pupila.

Głównym pożywieniem koszatniczki jest pokarm suchy, w skład którego wchodzi mieszanka i karma dla świnek morskich i szynszyli. Pokarm ten należy podawać dwa razy dziennie. Najlepiej dla każdego zwierzaka przeznaczyć po łyżce stołowej w porze rannej i wieczorem. Często stworzenie niezjedzony pokarm gromadzi pod ściółką, robiąc w ten sposób zapasy.

Do produktów, które uzupełniają codzienną dietę gryzonia należą:

  • przegotowana woda, wlewana do poidełka, które powinno być czyszczone codziennie,
  • siano i trawa,
  • zielony owies oraz płatki owsiane,
  • gałązki drzew z jesionu, buka, głogu, jabłoni czy gruszy,
  • liście mleczu,
  • seler korzeniowy i naciowy,
  • surowy ziemniak,
  • pietruszka, która działa moczopędnie,
  • kukurydza i zboże w niedużych ilościach,
  • ziarno słonecznika,
  • siemię lniane i pestki dyni, które podawane są rzadko i w małych ilościach,
  • orzeszki dawane raz lub dwa razy w tygodniu, ponieważ są źródłem dużej ilości tłuszczu,
  • kawałeczki marchwi, podawane sporadycznie, ponieważ jest ona źródłem cukru.

Wszystkie warzywa należy starannie umyć, ponieważ mogą zawierać toksyny. Zjedzenie przez to zwierzątko pryskanej sałaty może zakończyć się śmiercią. Najlepiej podawać gryzoniowi warzywa uprawiane we własnym ogródku, ponieważ nie zawierają one szkodliwych pestycydów.

Koszatniczka

Niektóre koszatniczki są bardzo wybredne, ponieważ nie lubią surowych warzyw. W takim przypadku warzywa pokrojone w plasterki należy suszyć samodzielnie. Po trzech lub czterech dnia można je już podawać naszemu pupilowi.

Nie mając własnego ogródka z warzywami można kupić w sklepie zoologicznym kocią trawkę, która będzie dla pupila przysmakiem.

Do prętów klatki warto przymocować kostkę mineralno – wapienną, która dostarczając wapnia i fosforu, wzmacnia uzębienie i działa uspokajająco na przewód pokarmowy, zaspakajając naturalną potrzebę gryzonia.

Siano może być bezpośrednio położone na ściółce. Warzywa i suchy granulat należy podawać w ciężkich metalowych lub ceramicznych miseczkach. Natomiast pojemnik na wodę najlepiej przymocować do prętów klatki, żeby gryzoń nie miał możliwości wylania czy zabrudzenia wody.

Żywienie koszatniczki jest dietą urozmaiconą i odpowiednio dawkowaną.

Podawanie uwielbianych przez pupila przysmaków, jak: rodzynki, figi, orzeszki czy marchew, w większej ilości jest szkodliwe. Bardziej korzystne dla tego gryzonia będzie poświęcenie jemu więcej czasu na wspólną zabawę czy spacer. Niektóra koszatniczka ciągle dąży do kontaktu ze swoim właścicielem,  przepada za głaskaniem i uwielbia być przytulana. Prawidłowo odżywiana i dobrze traktowana koszatniczka będzie doskonałym towarzyszem człowieka.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie