Żywienie i zdrowie amazonki niebieskoczelnej wpływa na jej rozwój i kondycję. Ma również duże znaczenie w przypadku rozmnażania i stanu zdrowia potomstwa. Ptaki ozdobne źle reagują na nieświeży pokarm. Amazonka niebieskoczelna właściwie żywiona i pielęgnowana choruje rzadko.
Żywienie i zdrowie amazonki niebieskoczelnej wpływa na jej dobrostan. Nie należy zapominać, że ptak zarobaczony pomimo zbilansowanej diety jest nadmiernie wychudzony. Amazonka niebieskoczelna prawidłowo żywiona i trzymana w higienicznych warunkach będzie zdrowa i żywotna. Papugę należy bacznie obserwować i w razie potrzeby udać się z nią do weterynarza.
Catering amazonki niebieskoczelnej
Żywienie i zdrowie amazonki niebieskoczelnej przekłada się również na jej rozwój i samopoczucie. W środowisku naturalnym amazonki żywią się nasionami, młodymi pędami drzew, owocami oraz kiełkami liści i kwiatów. Niekiedy ich pożywieniem są owady, a przysmakiem orzechy. Poza tym lubią oskubywać gałęzie.
Amazonkę niebieskoczelną należy karmić jak wszystkie średniej wielkości papugi. Na rynku dostępne są specjalnie skomponowane mieszanki pokarmowe, które uwzględniają potrzeby ozdobnych ptaków. Powinny być one dobrej jakości.
Amazonce niebieskoczelnej należy podawać:
- mieszankę zbóż,
- nasiona słonecznika,
- orzeszki ziemne,
- niedojrzałe kolby kukurydzy,
- skiełkowany groch,
- tartą marchewkę,
- młode pąki i kwiaty,
- owoce,
- pokarm jajeczny,
- delikatne rośliny,
- dodatki mineralne.
Nie wszystkie składniki odżywcze trzeba podawać codziennie. W naturze papugi również nie mają zawsze tych samych składników odżywczych. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie mieszanek renomowanych firm, które mają karmy prawidłowo zbilansowane i urozmaicone.
Ptaki hodowlane utrzymują kondycję, gdy otrzymują różnorodny pokarm. Ziarna słonecznika i orzeszki należy ograniczać, gdyż papugi te mają skłonności do tycia. Dieta amazonki niebieskoczelnej powinna być odpowiednio wyważona.
Owoce
Amazonka niebieskoczelna lubi jabłka, gruszki, banany, brzoskwinie, morele czy śliwki. Z egzotycznych owoców należy unikać podawania awokado. Nie wszystkie owoce jedzą papugi, ponieważ posiadają one różne gusta. Niekiedy niespożywany wcześniej owoc podopieczny zaczyna jeść dopiero po kilku dniach.
Pokarm jajeczny
W żywieniu amazonki niebieskoczelnej, jak również innych ptaków niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką czy kaszą kukurydzianą. Można dodać również zmielone skorupki kurzych jaj. Takie pożywienie jest wskazane zwłaszcza dla młodych papug. Konsystencja pokarmu jajecznego powinna być sypka.
Delikatne rośliny i dodatki mineralne
W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną w nieograniczonych ilościach. Liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Amazonka niebieskoczelna lubi liście świeżej sałaty. Można jej również podawać młode listki mniszka lekarskiego, który rośnie już pod koniec kwietnia. Nie należy karmić ptaki przydrożnymi roślinami, ponieważ zanieczyszczone szkodzą wszystkim zwierzętom.
Papugi chętnie jedzą liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty oraz liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać liście koniczyny i cykorii, a także mlecz, krwawnik, tasznik czy lebiodę. Warto jest wysiać sałatę, szpinak, jarmuż czy inne zboża w doniczkach czy kuwetach. Do prawidłowego trawienia potrzebne są ziarna delikatnego piasku lub żwirku.
Po zakupie papugi w początkowym okresie nie należy dodawać do pokarmu preparatów z witaminami czy minerałami. Ich zapach może zniechęcić amazonkę niebieskoczelną. Jeżeli mamy podejrzenie co do stanu zdrowia naszego pupila, to warto wówczas skontaktować się z weterynarzem. Trzeba także podawać kostki wapienne.
Brak wapnia może doprowadzić ptaki do groźnych powikłań.
Zdrowie amazonki niebieskoczelnej
Żywienie i zdrowie amazonki niebieskoczelnej przekłada się na jej układ odpornościowy. Najczęstszym objawemzłego samopoczucia papugi są nastroszone pióra i ospałość.Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Nie wolno leczyć papug samodzielnie. Rola opiekuna to regularna obserwacja ptaka.
Do najczęstszych chorób amazonki niebieskoczelnej należą:
- Choroba papuzia czyli papuzica. Jest to groźna choroba wirusowa przenoszona z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorowania jest minimalne. Obecnie bez problemu można wyleczyć papuzicę.
- Świerzb, który jest jednym z poważniejszych niedomagań papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Objawami świerzbowca są porowate ślady w okolicy dzioba i oczu.
- Pasożyty przewodu pokarmowego, do których należą nicienie i tasiemce. Objawem tego schorzenia jest szybkie chudnięcie pomimo ptasiego apetytu.
- Zapalenie dróg oddechowych podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną tej choroby jest przeziębienie.
- Złamania zdarzają się często oswojonym papugom, które swobodnie fruwają w mieszkaniu.
- Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu albo zagrzybionego ziarna.
- Wyskubywanie piór, które może wystąpić w wyniku samotnego trybu życia czy niedoboru witamin i mikroelementów.
- Zaparcie jaja mające miejsce u osłabionych samiczek, a także młodych i niedoświadczonych. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak jest zestresowany. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skorzystać z pomocy weterynarza.
Podsumowując żywienie i zdrowie amazonki niebieskoczelnej wpływa na jej wygląd i zachowanie. Catering powinien być odpowiednio zbilansowany. Na prawidłowy rozwój papug wpływa również świeża i czysta woda oraz higieniczne warunki życia.
Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się niekorzystnie na zdrowiu hodowanych ptaków egzotycznych.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]