GeoZoo » Kot » ZDROWIE BOBTAILA KURYLSKIEGO
Zdrowie bobtaila kurylskiego

ZDROWIE BOBTAILA KURYLSKIEGO

Zdrowie bobtaila kurylskiego to prawidłowa opieka nad podopiecznym. Przestrzeganie zasad właściwego żywienia i pielęgnacji. Należy również zorganizować pupilowi przestrzeń i stworzyć higieniczne warunki życia. Zalecane jest wykonywanie profilaktycznych i okresowych badań w lecznicy dla zwierząt. 

Zdrowie bobtaila kurylskiego i dobra jego kondycja uzależniona jest od jego opiekuna. Należy codziennie bacznie obserwować kota i szybko wychwycić nietypowe jego zachowanie czy dziwny wygląd. Koci właściciel zapewnia zwierzęciu podstawową opiekę, a weterynarz specjalistyczną. Gabinet weterynaryjny jest miejscem wykonywania szczepień, wykrywania i leczenia chorób. Można tam również nabyć profilaktyczne produkty.

Nowoczesne metody leczenia

Wiele metod alternatywnych, mających od dawna odzwierciedlenie w leczeniu ludzi, jest nowością w leczeniu zwierząt. Przykładem może być zdobywanie przez weterynarzy wiedzy w dziedzinie: akupresury i akupunktury, kręgarstwa, homeopatii, ziołolecznictwa, masażu weterynaryjnego, dietetyki oraz zastosowania esencji kwiatowej. Ta ostatnia dotyczy rozcieńczonych wyciągów z określonych kwiatów.

Akupunktura stymuluje określone punkty na ciele zwierzęcia przy udziale igieł do akupunktury, zastrzyków, laserów, a także magnesów.  Postępem w nauce jest kręgarstwo, które polega na nastawianiu kręgów, jak również kości czaszki. Natomiast masaż lecznicy jest doskonałym uzupełnieniem leczenia chirurgicznego i farmaceutycznego, a także przyspiesza powrót zwierzęcia do zdrowia.

Do nowoczesnych specjalizacji weterynaryjnych zliczana jest: okulistyka, anestezjologia, dermatologia, ortopedia, zachowanie zwierząt, endokrynologia, interna, dentystyka, diagnostyka obrazowa, radiologia i chirurgia. Przyspieszenie leczenia urazów więzadeł i przyniesienie ulgi przy bólach mięśni może dokonać bezbolesna terapia laserowa. Natomiast w celu wykrycia pasożytów zaleca się regularne badanie kału.

Podstawowe szczepienia

Zdrowie bobtaila kurylskiego ma wpływ na jego prawidłowy rozwój. Pupil powinien zostać odrobaczony tydzień przed każdym szczepieniem. Kocięta należy minimum dwukrotnie zaszczepić. Najlepiej zastosować potrójną szczepionkę przeciw groźnym wirusom. Zwłaszcza przeciwko kociemu katarowi i panleukopenii.

Szczepienia te należy powtarzać corocznie, aż do końca kociego żywota. Przede wszystkim koty wychodzące z domu powinny mieć dodatkowe szczepienie przeciw wściekliźnie. Szczepienie to jest obowiązkowe, ale tylko przed wystawą kotów rasowych z rodowodami.

Poza tym wszystkie koty powinny być regularne odrobaczane.

Groźne choroby, które dotykają koty na całym świecie zostały zredukowane dzięki stosowanym programom szczepień. Dostępnych jest wiele szczepionek. Jedna szczepionka działać może nawet przeciwko kilku chorobom. Przeciwko chorobom zakaźnym należy szczepić kocięta w wieku 8 – 9 tygodni i corocznie powtarzać szczepienia.

Właściciele kotów często popełniają błędy myśląc, że kot dorosły nie musi być szczepiony. Warto jest zapamiętać, że szczepić można tylko zwierzęta zdrowe, niezarobaczone, które nie mają rui i nie są ciężarne. Niektórzy hodowcy nie przestrzegają tej zasady i szczepią ciężarne kocice specjalnie dobranymi preparatami. W tym przypadku zastrzyk powinien być poprzedzony wnikliwym badaniem.

Bobtail kurylski

Kocie choroby

Zdrowie bobtaila kurylskiego to wczesne wykryte choroby i szybkie podjęcie leczenia. W porę przeprowadzona kuracja stanowi zwiększenie szans na wyleczenie, a także pozwali pupilowi zaoszczędzić wielu cierpień. Nietypowe zachowanie kota może być sygnałem do wizyty futrzaka w lecznicy dla zwierząt.

Do najczęściej występujących kocich chorób należy zaliczyć:

  • koci katar,
  • panleukopenię czyli zakaźne zapalenie jelit,
  • białaczkę w skutek zakażenia wirusem FeLV,
  • zapalenie otrzewnej w skutek zakażenia wirusem FIP,
  • zespół niedoboru odporności na skutek wirusa FIV,
  • grypę,
  • choroby dróg oddechowych,
  • zapalenie skóry,
  • świerzb i inne choroby wywołane pasożytami zewnętrznymi  i wewnętrznymi.

Wirusową chorobą jest wścieklizna. Może ona atakować każdego ssaka, co w rezultacie kończy się śmiercią. W krajach, gdzie występują przypadki wścieklizny wszystkie koty powinny być regularnie szczepione. Choroba zostaje roznoszona poprzez ślinę chorego osobnika, w wyniku ugryzienia  i rozwija się od dwóch tygodni do sześciu miesięcy.

Zdrowy styl życia

Zdrowie bobtaila kurylskiego to także pielęgnacja jego sierści, która nie sprawia trudności. Pielęgnacja polega na czesaniu futrzaka  grzebieniem z twardym włosiem. Wystarczy wykonywać ten zabieg dwa razy w tygodniu.  Można również co pewien czas wykąpać podopiecznego w celu zapobiegania alergiom.

Nie należy również zapominać o regularnym czyszczeniu jego oczu, uszu i zębów, które są podatne na rozmaite choroby.

Oczy najlepiej przetrzeć delikatną tkaniną lub wacikiem. Ich kąciki należy utrzymywać w czystości. Efektem zatkanych kanalików łzowych mogą być przebarwienia blisko oczu. Wtedy okolicę każdego oka należy przetrzeć osobnym wacikiem. Do tego celu używamy ciepłej lub letniej wody. W żadnym razie nie wolno gorącej. W tym przypadku można również użyć słabej herbaty. Ma ona właściwości antywirusowe i antybakteryjne.

Z uszami kota należy obchodzić się ostrożnie, ponieważ są delikatne. Trzeba regularnie kontrolować uszy, czy nie mają oznak zakażenia. Ciemny wosk może oznaczać świerzb. W takim przypadku należy bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Można wtedy jedynie kawałkiem materiału zwilżonym w oliwce do ciała wytrzeć widoczną część uszu. Nie wolno zagłębiać się w ich wnętrze.

Zdrowie bobtaila kurylskiego to także regularne sprawdzanie zębów i dziąseł. Należy tego dokonać otwierając delikatnie kota pyszczek. Dziąsła powinny być różowe i zwarte. Trzeba zająć się pielęgnacją zębów i przyzwyczaić podopiecznego do ich regularnego czyszczenia.

Do tego celu powinna zostać użyta mała szczoteczka i specjalna pasta dla kocich przyjaciół.

Kot do weterynarza zawsze powinien podróżować w bezpiecznym transporterze. Dobrze jest umieścić w środku kocyk, zabawkę i ulubiony koci przysmak, żeby zachęcić pupila do wejścia. Powinno się zminimalizować stres zwierzęcia, poprzez przemawianie do niego spokojnym głosem. Należy zapamiętać, że nawet najspokojniejszy kot w obcym otoczeniu może się przestraszyć.

Podsumowując zdrowie bobtaila kurylskiego leży w gestii jego opiekuna. Dlatego koci właściciel powinien stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa i higieny. Takie postępowanie ogranicza choroby i nieszczęśliwe wypadki pupila. Dobrze traktując podopiecznego można zdobyć bezwarunkową miłość kociego towarzysza. Długowiecznością cieszą się najczęściej koty trzymane w mieszkaniu. Bobtail kurylski rzadko choruje.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top