GeoZoo » Pies » ZDROWIE AMERYKAŃSKIEGO PIT BULL TERRIERA
amerykański Pit Bull Terrier pod kocykiem

ZDROWIE AMERYKAŃSKIEGO PIT BULL TERRIERA

Zdrowie amerykańskiego Pit Bull Terriera to zbilansowana dieta, spacery i ochrona przed wszelkimi chorobami. Zwierzęciu należy również zapewnić bezstresowe wychowanie i higieniczne warunki życia. Czynniki te są niezbędne do prawidłowego rozwoju psiego przyjaciela.

Zdrowie amerykańskiego Pit Bull Terrierato przede wszystkim profilaktyczne badania. Poza tym bardzo ważne jest zapobieganie chorobom zakaźnym i wszelkim dolegliwością. Dbając o zdrowie psa należy go regularnie odrobaczać i szczepić. Natomiast po specjalistyczną pomoc trzeba udać się lekarza weterynarii.  

Gabinet weterynaryjny

Zdrowie amerykańskiego Pit Bull Terrierai jego kondycja zależna jest od właściwego odżywiania pupila i odpowiedniej opieki. Bardzo ważne w życiu czworonoga są codzienne spacery i bieganie minimum dwie godziny dziennie. Koniecznie należy zapewnić nieprzerwany dostęp do świeżej wody. Pamiętać trzeba również o regularnych szczepieniach, wykonywanych w lecznicy dla zwierząt.

Weterynarz nie zajmuje się tylko leczeniem chorych zwierząt. Udziela on również pożytecznych porad i cennych wskazówek, dotyczących opieki nad psem. Często w gabinecie weterynaryjnym można uzyskać informacje na temat hoteli dla psów czy usług fryzjerskich. Można tam również kupić karmę czy niezbędne witaminy. W niektórych lecznicach udostępnione są nawet tablice w celu wywieszenia własnego ogłoszenia.

W ostatnich latach doszło do wyraźnego postępu w rozwoju weterynarii.

W klinikach dla zwierząt można nie tylko zrobić badanie krwi czy prześwietlenie rentgenowskie, ale również wykonać:

 • rezonans magnetyczny,
 • diagnostykę w postaci ultrasonografii,
 • tomografię komputerową.

W badaniach wykorzystywane są stare i innowacyjne metody terapeutyczne oraz diagnostyczne. W wielu miastach znajdują się specjalistyczne kliniki dla zwierząt, gdzie wykonywane są zabiegi i skomplikowane operacje pod narkozą.

Szczepienia

Zdrowie amerykańskiego Pit Bull Terrierato zapobieganie groźnym chorobom poprzez szczepienie psiego towarzysza. Pierwszą szczepionkę przeciwko nosówce, parwowirozie i zakaźnemu zapaleniu wątroby otrzymują niektóre szczeniaki już w wieku 6 tygodni. W wieku 9 tygodni szczenię powinno być ponownie zaszczepiony przeciwko tym chorobom, a dodatkowo przeciw kaszlowi kenelowemu.

Psy szczepimy przeciwko niżej podanym chorobom:

 • wściekliźnie, przeciwko której zaszczepienie pupila jest w Polsce obowiązkowe, a pierwsze szczepienie ma miejsce, gdy pupil ma od 3 do 6 miesięcy,
 • nosówce,
 • parwowirozie,
 • leptospirozie,
 • zakaźnemu zapaleniu wątroby,
 • coronawirozie.

Często produkowana jest jedna szczepionka przeciwko kilku chorobom. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ zmniejsza liczbę szczepień i stresujących dla amerykańskiego Pit Bull Terriera wizyt u weterynarza. Szczepionki mogą być podawane czworonogowi w postaci zastrzyków, jak również kropli do nosa.

Amerykański Pit Bull Terrier

Pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne

Psy narażone są na cierpienia z powodu wielu pasożytów, które dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Przykładem mogą być pchły, świerzbowce czy kleszcze, które atakują skórę. Natomiast do pasożytów wewnętrznych, umiejscawiających się w organizmie psa  należą glisty i tęgoryjce. Większość pasożytów atakuje tylko określone gatunki zwierząt.

Wyjątkiem jest kocia pchła, która gryzie również psy.

Pchły przenoszą wewnętrzne pasożyty. Pies po połknięciu pchły może zarazić się psim tasiemcem. Nie wystarczy tylko odpchlenie psa. Środki przeciwko pchłom należy zastosować u pozostałych zwierząt i w miejscach przebywania podopiecznego. Kleszcze można spryskać płynem przeciwko pchłom lub wyjąć je wraz z ryjkami. Pozostałości pasożytów  mogą wywołać zapalenie skóry, dlatego nie wolno ich pozostawiać.

W orgazmie amerykańskiego Pit Bull Terriera mogą pasożytować różne gatunki robaków.

Pies najczęściej atakowany jest przez: glisty, tęgoryjce, tasiemce, włosogłówki, nicienie sercowe i płucne. Czworonoga należy odrobaczyć podając mu do połknięcia tabletkę. Jajami tęgoryjców i glist może zarazić się również człowiek. Jaja pasożytów wydalane są z odchodami zarobaczonych psów.

Amerykański Pit Bull Terrier

Główne problemy zdrowotne

Zdrowie amerykańskiego Pit Bull Terrierauzależnione jest również od prawidłowej diety i opieki zwierzęcia. Rasa ta wymaga codziennego ruchu i regularnych treningów posłuszeństwa. Powinien być szkolony od szczeniaka. Wystarczy wyczesywać zwierzę raz w tygodniu, kiedy linieje to częściej. Wskazana jest kąpiel szczególnie wtedy, gdy wytarza się w błocie.

Do głównych problemów zdrowotnych amerykańskiego Pit Bull Terriera należy zaliczyć:

 • skręt żołądka, dla tego po jedzeniu psy nie powinny mieć wysiłku fizycznego,
 • schorzenia oczu, gdzie w ich kącikach często zbiera się wydzielina,
 • problemy z zębami, na których zbiera się kamień i należy go usuwać.

Zdarzają się również inne schorzenia, typowe dla tej rasy. Amerykański Pit Bull Terrier może doznać:

 • dysplazji stawów biodrowych,
 • choroby skóry na tle alergicznym. Uczulenie może powodować mięso z kurczaka.

Rasa ta genetycznie odziedziczyła wyjątkową odporność na ból, dlatego amerykański Pit Bull Terrier nie zawsze daje znać, że coś mu dolega.

Zalecane jest sprawdzanie regularnie:

 • oczu,
 • zębów.

Zdrowie amerykańskiego Pit Bull Terriera to regularna obserwacja i szybka reakcja na nietypowy wygląd czy zachowanie zwierzęcia. Pierwszymi oznakami choroby psa, mogą być zmiany w jego zachowaniu. Nigdy nie należy dopuszczać do przekarmiania zwierzęcia. Nie wolno stresować Pit Bull Terriera czy pozwalać mu na agresywne zachowanie.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top