Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej opiece nie chorują często. Przed zakupem mastomysy warto jest zapoznać się ze specjalistycznym podręcznikiem w zakresie stylu życia tych zwierząt.
Żywienie i zdrowie mastomysy przekłada się na dobrostan tego gryzonia. Zwierzęta zadbane w odpowiednio dużej klatce cieszą się dobrym zdrowiem. Mastomysy to stworzenia stadne i towarzyskie. Z tego powodu powinny być trzymane parami bądź w małym haremie z 1 samcem i 2 czy 3 samicami. Zachowanie i ich wygląd należy regularnie obserwować.
Catering mastomysów
Żywienie i zdrowie mastomysy przekłada się na jej wygląd i kondycję. Zwierzęta te są wszystkożerne. Należy podawać im pokarm zbliżony do życia na wolności. Dieta powinna zawierać małą ilość tłuszczy i być wzbogacona dużą ilością włókna surowego. Ulubione smakołyki gryzoni bez słodkich przysmaków, powinny być w liczone w ich dobową dietę.
W składzie posiłku powinny znaleźć się dobrze wymieszane ziarna: pszenicy, jęczmienia, ryżu, kukurydzy, płatków owsianych, siemienia lnianego, a także pestki dyni i słonecznika. Taka mieszanka może być przygotowana na kilka miesięcy. Składniki te trzymane w suchym pomieszczeniu nie ulegają psuciu.
Mieszankę zbóż należy wzbogacić warzywami, owocami, a także zieleniną i produktami nabiałowymi. Uzupełnieniem diety mastomysy są owoce i warzywa oraz siano. Zielone łodygi owsa czy zdrowe kiełki sprawią gryzoniom dużo radości. Jest to cenny pokarm i pożądany posiłek zwłaszcza zimą. Natomiast gotowy granulat warto wzbogacić nasionami.
Stosowanie granulatów nie jest konieczne w domowym chowie, ponieważ nie są one tanie ani łatwo dostępne. Należy zadowolić się paszami naturalnymi o rozmaitym składzie. Warto jest żywić mastomysy zgodnie z ich zapotrzebowaniem i upodobaniem. Mniszek lekarski i natkę z pietruszki podajemy w małych dawkach ze względu na ich moczopędne właściwości.
Siano, które stanowi źródło błonnika i wspomaga trawienie można podawać bez ograniczenia. Niezjedzone siano doskonale nadaje się na budowę gniazda. Czerstwy i pełnoziarnisty chleb jest wartościowym dodatkiem w diecie gryzoni, którym rosną siekacze przez całe ich życie. Niespożyty miękki pokarm powinniśmy niezwłocznie usunąć z klatki.
Żywienie i zdrowie mastomysy opiera się nie tylko na pożywieniu, ale także na wodzie. Posiłek należy podawać w ciężkich, najlepiej ceramicznych bądź metalowych miskach. Takich naczyń gryzoń nie będzie w stanie przewrócić czy przesunąć. Można również umocować pojemnik na odpowiedniej wysokości w klatce.
Do funkcjonowania zwierząt poza pokarmem niezbędna jest woda, która jest źródłem życia. Najlepiej, jak będzie znajdowała się w kulkowym poidełku z metalową końcówką dozującą. Woda podana w takim naczyniu nie zostanie zanieczyszczona odchodami gryzonia, ani nie zamoczy podłoża. Wskazówką do umycia poidełka jest osad na jego ściankach.
Zdrowy styl życia
Żywienie i zdrowie mastomysy to bardzo ważne aspekty w życiu tego zwierzęcia. W ten sposób jest ono chronione przed wieloma chorobami i różnymi niedomaganiami. Przyczyną różnych schorzeń najczęściej jest niewłaściwy pokarm, który podawany jest zbyt często, albo w nadmiernej ilości.
Niektóre gatunki tych zwierząt mogą być uczulone na określone składniki żywieniowe. Wprowadzony nowy pokarm może również wywołać alergię, która objawia się niekiedy krwawieniem z nosa i łysieniem pyszczka. Mastomysy nie powinny być narażone na przeciągi, dym z papierosów czy nadmierną ilość kurzu.
Czasami u gryzoni może dojść do infekcji oczu, a wydzielina skleić powieki. Wskazana jest wówczas wizyta w lecznicy dla zwierząt, która specjalizuje się w leczeniu gryzoni. Po zdiagnozowaniu choroby, lekarz weterynarii przepisze potrzebne leki. Zwierząt nie wolno leczyć samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi.
Nieodpowiednia dieta może również spowodować biegunkę. Nie można doprowadzić do odwodnienia organizmu zwierzęcia. Typowym schorzeniem gryzoni są przerośnięte siekacze w wyniku podawania zbyt małej ilości twardego pokarmu. Jeżeli zachodzi konieczność skrócenia siekaczy powinien dokonać tego weterynarz.
Żywienie i zdrowie mastomysy przekłada się na funkcjonowanie tego gryzonia. Wpływa także na zdrowie psychiczne i fizyczne potomstwa. Prawidłowa dobrana dieta daje gwarancję sukcesu w chowie i hodowli tych gryzoni. Przy odpowiedniej opiece mastomysy odporne są na różne choroby i nie doznają żadnych urazów.