GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie ślimaków
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w wodzie. Bogate są w liczne gatunki i w dużym stopniu zróżnicowane są pod względem rozmiarów, barw i kształtów oraz stylu życia. Ślimaki wymagają najczęściej dużej wilgotności środowiska.

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich prawidłowy rozwój i rozmnażanie. Chore ślimaki można rozpoznać po ich wyglądzie i zachowaniu. Nowo zakupione mięczaki należy poddać kwarantannie. Ślimaki racjonalnie żywione i trzymane w odpowiednich warunkach będą cieszyły się dobrym zdrowiem. Zwierzęta te mają swoich zwolenników na całym świecie. W Polsce również nie brakuje hodowli ślimaków.

Catering ślimaków akwariowych

Żywienie i zdrowie ślimaków to bardzo ważne aspekty w ich chowie i hodowli. Zwierzęta te w zależności od gatunku przyjmują różne pokarmy. Ślimaki w większości są roślinożercami. Mogą być również padlinożerne lub prowadzić drapieżny tryb życia, co uzależnione jest od gatunku.

Ślimaki bytujące w wodzie odżywiają się roślinami wodnymi. Większość gatunków, które pochodzą z tropików pełni w hodowli akwariowej funkcje czyścicieli. Niektóre z nich są inwazyjne i drapieżne. Z tego względu mogą narobić w akwarium wiele szkód i stanowią niebezpieczeństwo dla narybku.

Ślimaki często trzymane są w akwarium i terrarium. Gatunki o spokojnym usposobieniu mają za zadanie utrzymać zbiornik w czystości. Ślimaki akwariowe usuwają z szyb, sprzętu i roślin algi. Ponadto odżywiają się obumarłymi roślinami i resztkami pokarmu niezjedzonego przez ryby.

Można im równie podawać owoce i warzywa oraz pokarm roślinny. Takie gatunki ślimaków cenione są przez akwarystów i nazywane są czyścicielami zbiorników. W akwarium żywią się martwą materią organiczną i glonami, które niekiedy są ich podstawowym pokarmem.

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie ślimaków jadalnych

Żywienie i zdrowie ślimaków przekłada się na ich potomstwo. Specjalne gatunki ślimaków hodowane są w celach konsumpcyjnych. Te jadalne ślimaki są roślinożercami. Karmione są mieszankami pasz i pokarmem naturalnym w postaci roślin. Żywienie ich powinno  być głównie oparte na mieszankach zbóż i wypasaniu na trawie.

Pasza w swoim składzie powinna zawierać: fosfor, wapń, magnez i sód. Do prawidłowego wzrostu muszli potrzebna jest kreda pastewna. Muszla młodych ślimaków jest bardzo delikatna i cienka. Z czasem staje się twarda i chroni narządy wewnętrzne, ale do tego potrzebny jest wapń. Ślimaki jadalne uwielbiają również warzywa i zioła.

Ślimaki jadalne chętnie spożywają:

  • marchew,
  • kapustę i sałatę,
  • karczochy,
  • jarmuż,
  • babkę lancetowatą,
  • mniszek lekarski,
  • pokrzywę.

Żywienie i zdrowie ślimaków

Zdrowotne problemy ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich funkcjonowanie. Zwierzęta te znalazły swoich zwolenników w domowej i konsumpcyjnej hodowli. Ślimaki chorują podobnie jak inne zwierzęta. Najczęściej narażone są na inwazję niebezpiecznych dla ich zdrowia, a nawet życia pasożytów.

Leczenie ślimaków jest dosyć trudne i nastręcza wiele kłopotów. Niewielu jest w Polsce weterynarzy, którzy podejmą się leczenia tych zwierząt. Na rynku brakuje również podręczników w zakresie ich stylu życia i potrzeb. Z tego względu warto skorzystać z porad doświadczonych hodowców ślimaków.

Ślimaki mogą zostać zaatakowane przez:

  • Bakterie Salmonelli, które wywołują Salmonellozę. Jest to choroba bakteryjna, atakującą przewód pokarmowy. Wynika to często z zanieczyszczenia paszy, podawanej jadalnym ślimakom.
  • Bakterie Aeromonas, które są przyczyną groźnej choroby o nazwie Erytrodermatoza. Jest to zakaźne zapalenie skóry. Wynika to z braku higieny pomieszczeń hodowlanych.
  • Grzyby pleśniowe, które wynikają w hodowlach z powodu braku wymiany ziemi w kuwetach i kubkach lęgowych.
  • Pasożyty zewnętrzne, jak np. kleszcze.
  • Pasożyty wewnętrzne, jak nicienie atakujące ślimaki.
  • Zatrucia, urazy, udar cieplny czy odwarstwianie muszli od ciała, najczęściej w skutek złej diety.
  • Mechaniczne uszkodzenia muszli, co przyczyną często są zbyt ciasne pomieszczenia, zbyt duże zagęszczenie mięczaków.

Żywienie i zdrowie ślimaków zależy od wiedzy i doświadczenia hodowców tych zwierząt. Mięczaki te wymagają właściwego zakresu temperatury, dokładnie określonego dla każdego gatunku. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ warunkuje apetyt, trawienie, tempo metabolizmu i przyswajanie składników pokarmowych.

Podsumowując żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich długość życia. Ilość pokarmu trzeba dostosować do ich dobowego zapotrzebowania. Oznaką dobrego żywienia zwierząt jest ich aktywność i wygląd nieodbiegający od normy. W hodowli jadalnych ślimaków pożądane są gatunki, które w krótkim czasie się rozwijają i szybko rozmnażają.