Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej

Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej

15/08/2021 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej wpływa na jej rozwój. Każdy ptak źle reaguje na nieświeży pokarm. Łąkówka właściwie żywiona i trzymane w czystej i przestronnej wolierze rzadko choruje. Papugi przeważnie źle reagują na nieświeży pokarm. Ten gatunek ptaka nie sprawia trudności w hodowli.

Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej przekłada się na długość jej życia. Papuga, która jest nadmiernie wychudzona przy zbilansowanej diecie sygnalizuje o zarobaczeniu ptaka. Leczenie nie należy podejmować samodzielnie. Powinien dokonać tego lekarz weterynarii po uprzednim zbadaniu ptasiego kału. Troskliwy opiekun dba  regularnie o zdrowie swoich zwierząt.

Jadłospis łąkówki turkusowej

Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej to priorytety w jej życiu. Należy przestrzegać potrzeb żywieniowych ptaka, które pokryją jego zapotrzebowanie. Dostarczą zwierzęciu podstawowych substancji, a także mikro i makroelementów oraz witamin. Żywienie tego rodzaju ptaków nie jest trudne, ponieważ papugi są ziarnojadami.

Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej wpływa na jej samopoczucie i wygląd. W naturze żywią się przeważnie nasionami, kwiatami, owocami i liśćmi. Dietę uzupełniają nektarem i pączkami kwiatów. Żywienie w domowych warunkach nie jest trudne. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe, które uwzględniają potrzeby egzotycznych ptaków.

W życiu ptaków priorytetową rolę odgrywa zawsze czysta i świeża woda, najlepiej źródlana czy filtrowana. Głównym źródłem białek roślinnych, węglowodanów, witamin, substancji mineralnych i wody jest ziarno. W hodowli domowej podstawowym ziarnem jest: proso, kanar i siemię lniane, które powinny być podawane w stosunku: 2:2:1. W mniejszych ilościach należy podawać konopie czy płatki owsiane.

Uzupełniającym pokarmem tych papug jest pokarm miękki. Wskazane są wszelkie owoce podawane w formie rozdrobnionej, co ułatwia papugą pobieranie pożywienia. Mogą to być również rozmaite owoce czy musy. Wskazane jest podawanie warzyw z wyjątkiem kapusty, która może być przyczyną biegunek. Łąkówki z warzyw chętnie zjadają marchew.

W czasie gniazdowania wskazane jest podawanie dodatkowo mieszanki jajecznej, która konsystencja powinna być sypka. Ugotowane na twardo jajko rozgniata się i miesza z kaszą kukurydzianą czy sucharem. Do mieszanki można dodać zmielone skorupki kurzych jaj.

Podstawowym zapotrzebowaniem ptaków są podawane w odpowiednich proporcjach: białka, tłuszcze i węglowodany.

Papugi lubią zieleninę i dlatego chętnie jedzą: liście mniszka lekarskiego czyli mleczu, gwiazdnicy i koniczyny. Zielenina powinna być świeża i zbierana w miejscach odległych od największych zanieczyszczeń. W okresie zimowym zamiennie można podawać młodą pszenicę. Jej ziarno można wysiać w doniczce.

Zapotrzebowanie pokarmowe łąkówek powinno być uzupełniane specjalnymi preparatami witaminowanymi. Wskazane jest podawanie ich do wody lub pokarmu. Niezbędnymi mikroelementami ptaka potrzebnymi do jego prawidłowego rozwoju jest wapń. Podawany on jest zwykle w formie kawałków szkolnej kredy lub kostek wapiennych. Wapń należy zawiesić na prętach klatki.

Problemy zdrowotne

Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej regularnie kontrolowane zminimalizuje zachorowanie ptaka. Lepiej jest zapobiegać chorobom niż je później leczyć. Samodzielne leczenie ptaków egzotycznych prawie zawsze skazane jest na porażkę. Rola opiekuna powinna być ograniczona do codziennej obserwacji ptaków, w celu wykrycia zmian w ich wyglądzie czy zachowaniu. 

Najczęstszym objawem złego samopoczucia papug to ospałość i nastroszone pióra. U chorego ptaka widoczne są zmiany w jego wyglądzie i zachowaniu. Wszelkie nieprawidłowości opiekun powinien skonsultować z lekarzem weterynarii.

Do najczęstszych chorób papug należą:

  • Choroba papuzia, której inna nazwa to papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach wyleczenie papuzicy nie jest trudne.
  • Biegunka, która może być spowodowana różnymi czynnikami. Najczęściej przyczyną jest zjedzenie przez papugę nieświeżego pokarmu.
  • Pasożyty przewodu pokarmowego czyli nicienie lub tasiemce pasożytujące w przewodzie pokarmowym ptaka. Objawy to chudnięcie pomimo apetytu ptaka.
  • Świerzb, który należy do jednych z groźniejszych chorób papugowatych. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady na dziobie i w okolicy oczu.
  • Zaparcie jaja mające miejsce u młodych i niedoświadczonych lub osłabionych samiczek. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie.
  • Złamania najczęściej zdarzające się oswojonym papugą, które swobodnie poruszają się po mieszkaniu.
  • Wyskubywanie piór, które może następować na skutek stresu, samotności czy niedoboru mikroelementów i witamin. Mało urozmaicona dieta powinna być zmieniona na bogatszą w witaminy.

Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej ma wpływ na jej wygląd i zachowanie. Jadłospis papug należy prawidłowo ułożyć. Wraz ze świeżą wodą i warunkami higienicznymi w klatce minimalizowany jest nieprawidłowy rozwój ptaków.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych zwierząt.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad bystrzykiem neonowym

Opieka nad bystrzykiem neonowym

Opieka nad bystrzykiem neonowym to pełnowartościowe dieta i odpowiednie warunki bytowania. Decydując się na zakup rybich okazów należy sprostać ich ...
Czytaj Dalej
Piżmak amerykański

Piżmak amerykański

Piżmak amerykański to królestwo: zwierząt, gromada: ssaki, typ; strunowce, rząd: gryzonie. Należy on do rodziny chomikowatych i rodzaju piżmaków. Gryzonie ...
Czytaj Dalej
Kastracja psa

Kastracja psa

Kastracja psa polega na całkowitym usunięciu gruczołów rozrodczych czyli jajników albo jąder. Taki zabieg eliminuje rozrodczość. Dobrze przeprowadzony zabieg kastracyjny przez ...
Czytaj Dalej
Opieka nad aleksandrettą

Opieka nad aleksandrettą

Opieka nad aleksandrettą wymaga podstawowej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza należy zapoznać się ze specjalistyczną literaturą. Warto jest ...
Czytaj Dalej
Kot z najdłuższym ogonem

Kot z najdłuższym ogonem

Kot z najdłuższym ogonem znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. Jest to kot rasy maine coon, który wywodzi się z Ameryki ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie fretki

Żywienie i zdrowie fretki

Żywienie i zdrowie fretki to podstawa prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Wpływa także na styl życia i właściwe funkcjonowanie tego gatunku.  Oswojona ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego przekłada się na jego kondycję i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być urozmaicona i ...
Czytaj Dalej
Najdłużej żyjący gryzoń

Najdłużej żyjący gryzoń

Najdłużej żyjący gryzoń na świecie to golec piaskowy. Nazywany jest również nagim kretoszczurem. Jest to ssak z królestwa: zwierząt, typu: ...
Czytaj Dalej
Pudel

Pudel

Pudel jest rasą zróżnicowaną pod względem wielkości i umaszczenia. Czworonogi te nie tylko różnią się między sobą wzrostem, ale również ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty wpływa na jej rozwój i samopoczucie. Papugi źle reagują na nieświeży pokarm. Aleksandretta właściwie żywiona i ...
Czytaj Dalej
Kot czy kotka, co wybrać?

Kot czy kotka, co wybrać?

Kot czy kotka, co wybrać? Przed zakupem futrzaka należy podjąć decyzję o jego płci, wieku i rasie. Dorosłe koty nie ...
Czytaj Dalej
Fretka

Fretka

Fretka należy do królestwa: zwierząt, gromady: ssaków, rzędu: drapieżników, rodziny: łasicowatych, a gatunku: fretek. To nieduże zwierzątko jest udomowioną formą ...
Czytaj Dalej