GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej
Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej

Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej

Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej wpływa na jej rozwój. Każdy ptak źle reaguje na nieświeży pokarm. Łąkówka właściwie żywiona i trzymane w czystej i przestronnej wolierze rzadko choruje. Papugi przeważnie źle reagują na nieświeży pokarm. Ten gatunek ptaka nie sprawia trudności w hodowli.

Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej przekłada się na długość jej życia. Papuga, która jest nadmiernie wychudzona przy zbilansowanej diecie sygnalizuje o zarobaczeniu ptaka. Leczenie nie należy podejmować samodzielnie. Powinien dokonać tego lekarz weterynarii po uprzednim zbadaniu ptasiego kału. Troskliwy opiekun dba  regularnie o zdrowie swoich zwierząt.

Jadłospis łąkówki turkusowej

Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej to priorytety w jej życiu. Należy przestrzegać potrzeb żywieniowych ptaka, które pokryją jego zapotrzebowanie. Dostarczą zwierzęciu podstawowych substancji, a także mikro i makroelementów oraz witamin. Żywienie tego rodzaju ptaków nie jest trudne, ponieważ papugi są ziarnojadami.

Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej wpływa na jej samopoczucie i wygląd. W naturze żywią się przeważnie nasionami, kwiatami, owocami i liśćmi. Dietę uzupełniają nektarem i pączkami kwiatów. Żywienie w domowych warunkach nie jest trudne. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe, które uwzględniają potrzeby egzotycznych ptaków.

W życiu ptaków priorytetową rolę odgrywa zawsze czysta i świeża woda, najlepiej źródlana czy filtrowana. Głównym źródłem białek roślinnych, węglowodanów, witamin, substancji mineralnych i wody jest ziarno. W hodowli domowej podstawowym ziarnem jest: proso, kanar i siemię lniane, które powinny być podawane w stosunku: 2:2:1. W mniejszych ilościach należy podawać konopie czy płatki owsiane.

Uzupełniającym pokarmem tych papug jest pokarm miękki. Wskazane są wszelkie owoce podawane w formie rozdrobnionej, co ułatwia papugą pobieranie pożywienia. Mogą to być również rozmaite owoce czy musy. Wskazane jest podawanie warzyw z wyjątkiem kapusty, która może być przyczyną biegunek. Łąkówki z warzyw chętnie zjadają marchew.

W czasie gniazdowania wskazane jest podawanie dodatkowo mieszanki jajecznej, która konsystencja powinna być sypka. Ugotowane na twardo jajko rozgniata się i miesza z kaszą kukurydzianą czy sucharem. Do mieszanki można dodać zmielone skorupki kurzych jaj.

Podstawowym zapotrzebowaniem ptaków są podawane w odpowiednich proporcjach: białka, tłuszcze i węglowodany.

Papugi lubią zieleninę i dlatego chętnie jedzą: liście mniszka lekarskiego czyli mleczu, gwiazdnicy i koniczyny. Zielenina powinna być świeża i zbierana w miejscach odległych od największych zanieczyszczeń. W okresie zimowym zamiennie można podawać młodą pszenicę. Jej ziarno można wysiać w doniczce.

Zapotrzebowanie pokarmowe łąkówek powinno być uzupełniane specjalnymi preparatami witaminowanymi. Wskazane jest podawanie ich do wody lub pokarmu. Niezbędnymi mikroelementami ptaka potrzebnymi do jego prawidłowego rozwoju jest wapń. Podawany on jest zwykle w formie kawałków szkolnej kredy lub kostek wapiennych. Wapń należy zawiesić na prętach klatki.

Problemy zdrowotne

Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej regularnie kontrolowane zminimalizuje zachorowanie ptaka. Lepiej jest zapobiegać chorobom niż je później leczyć. Samodzielne leczenie ptaków egzotycznych prawie zawsze skazane jest na porażkę. Rola opiekuna powinna być ograniczona do codziennej obserwacji ptaków, w celu wykrycia zmian w ich wyglądzie czy zachowaniu. 

Najczęstszym objawem złego samopoczucia papug to ospałość i nastroszone pióra. U chorego ptaka widoczne są zmiany w jego wyglądzie i zachowaniu. Wszelkie nieprawidłowości opiekun powinien skonsultować z lekarzem weterynarii.

Do najczęstszych chorób papug należą:

  • Choroba papuzia, której inna nazwa to papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach wyleczenie papuzicy nie jest trudne.
  • Biegunka, która może być spowodowana różnymi czynnikami. Najczęściej przyczyną jest zjedzenie przez papugę nieświeżego pokarmu.
  • Pasożyty przewodu pokarmowego czyli nicienie lub tasiemce pasożytujące w przewodzie pokarmowym ptaka. Objawy to chudnięcie pomimo apetytu ptaka.
  • Świerzb, który należy do jednych z groźniejszych chorób papugowatych. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady na dziobie i w okolicy oczu.
  • Zaparcie jaja mające miejsce u młodych i niedoświadczonych lub osłabionych samiczek. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie.
  • Złamania najczęściej zdarzające się oswojonym papugą, które swobodnie poruszają się po mieszkaniu.
  • Wyskubywanie piór, które może następować na skutek stresu, samotności czy niedoboru mikroelementów i witamin. Mało urozmaicona dieta powinna być zmieniona na bogatszą w witaminy.

Żywienie i zdrowie łąkówki turkusowej ma wpływ na jej wygląd i zachowanie. Jadłospis papug należy prawidłowo ułożyć. Wraz ze świeżą wodą i warunkami higienicznymi w klatce minimalizowany jest nieprawidłowy rozwój ptaków.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych zwierząt.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top