GeoZoo » Ptak » ŻYWIENIE I ZDROWIE LORYSY GÓRSKIEJ
Siedząca lorysa górska

ŻYWIENIE I ZDROWIE LORYSY GÓRSKIEJ

Żywienie i zdrowie lorysy górskiej w dużym stopniu wpływa na jej prawidłowy rozwój. Ptak ten będzie źle reagował na nieświeży i nieodpowiednio dobrany pokarm. Lorysa górska właściwie żywiona i trzymane w higienicznych warunkach choruje rzadko lub nigdy.

Żywienie i zdrowie lorysy górskiej jest bardzo ważne w jej hodowli i chowie. O zarobaczeniu papugi przy zbilansowanej diecie, świadczy przeważnie nadmierne jej wychudzenie. Leczenia ptaków nie należy podejmować samodzielnie. Powinien dokonać tego lekarz weterynarii, po uprzednim zbadaniu ptasiego kału. Prawidłowe żywienie i troskliwa opieka przekłada się na długość życia tego pięknego i inteligentnego ptaka.

Ptasia stołówka

Żywienie i zdrowie lorysy górskiej ma wpływ na jej wygląd i samopoczucie. W naturze ptaki te żywią się głównie pyłkiem kwiatowym i nektarem. Jej pożywieniem są również owoce, nasiona, owady i bezkręgowce. W naturze zjada jagody, figi czy papaję. Najczęściej żeruje o zmierzchu. Przebija dziobem dojrzały owoc i językiem pobiera jego zawartość.

Lorysa górska ma duże wymagania pokarmowe.

Jej pożywienie różni się od pokarmu innych papug. W warunkach domowych jej podstawowym pokarmem powinien być nektar. Można bazować na dostępnych koncentratach. Z owoców należy podawać jej dojrzałe gruszki, jabłka czy banany. Pokarm powinien być świeży i urozmaicony.

Poza tym w jej jadłospisie powinny znaleźć się produkty takie, jak:

 • skondensowane mleko,
 • budyń,
 • odżywki dla dzieci,
 • miód,
 • soki owocowe,
 • naturalny jogurt,
 • kompoty,
 • miękki pokarm jajeczny,
 • larwy mączniaka,
 • białe pieczywo i biszkopty.

Lorysa górska chętnie zjada kwiaty wiśni i czereśni oraz innych drzew owocowych. Z owoców jej ulubionym przysmakiem jest papaja. W niedużych ilościach powinna spożywać również gotowany ryż i kukurydzę oraz kiełki kanaru.

Warto jest również podawać kłosy prosa czy namoczone ziarno słonecznika.

W sprzedaży dostępne są specjalnie skomponowane mieszanki pokarmowe. Uwzględniają one potrzeby lorysy górskiej. Pokarm tych papug powinien mieć konsystencję półpłynnej papki. Nie wolno jej podawać twardego pokarmu, aby nie uszkodzić jej brodawek, znajdujących się na czubku języka. To nimi papuga zbiera nektar

Po zakupie papugi w początkowym okresie nie należy dodawać do pokarmu preparatów z minerałami czy witaminami. Ich zapach może zniechęcić ptaka. Pokarm należy podawać w czystych pojemnikach, a niezjedzony usuwać z klatki. Jeżeli opiekun lorysy górskiej ma podejrzenie, co do stanu jej zdrowia, to warto wówczas skontaktować się z weterynarzem.

Para lorys górskich

Choroby papug

Żywienie i zdrowie lorysy górskiej zmniejszy możliwość zachorowania papugi. Najczęstszym objawemzłego samopoczucia papugi to ospałość i nastroszone pióra.Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Ptaków nie wolno leczyć samodzielnie. Rola opiekuna polega na codziennej obserwacji skrzydlatych pupili.

Do najczęstszych chorób ptaków z rzędu papugowych należą:

 • Choroba papuzia, której inna nazwa to papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorowania jest minimalne. Obecnie papuzice można wyleczyć.
 • Zapalenie dróg oddechowych, podczas których oddychanie jest utrudnione ze względu na niedrożność nozdrzy. Przyczyną tego schorzenia jest przeziębienie.
 • Świerzb, który jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Objawami świerzbowca są porowate ślady w okolicy oczu i na dziobie.
 • Pasożyty przewodu pokarmowego, do których należą tasiemce lub nicienie. Objawem tej przypadłości jest szybkie chudnięcie papugi, pomimo jej dużego apetytu. 
 • Zaparcie jaja mające miejsce u osłabionych samiczek lub młodych i niedoświadczonych. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak jest nerwowy i zestresowany. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skonsultować się z weterynarzem. 
 • Złamania, które zdarzają się często oswojonym papugom. Wypuszczony ptak z klatki i pozbawiony opieki może wyrządzić sobie krzywdę, fruwając po mieszkaniu.
 • Biegunka, która może być spowodowana różnymi czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu.
 • Wyskubywanie piór, które może następować w wyniku niedoboru mikroelementów  i witamin czy samotnego trybu życia. Dzieje się tak, jeżeli papuga większość czasu spędza bez towarzystwa innego ptaka lub człowieka.

Żywienie i zdrowie lorysy górskiej ma wpływ na jej wygląd i zachowanie. Jadłospis papugi powinien być odpowiednio wyważony i opierać się przede wszystkim na nektarze. Na prawidłowy rozwój lorysy górskiej ma także wpływ świeża i czysta woda oraz higieniczne warunki życia.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może mieć negatywny wpływ na zdrowie hodowanych ptaków egzotycznych.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top