GeoZoo » Ptak » Opieka nad kakadu
Opieka nad kakadu

Opieka nad kakadu

Opieka nad kakadu wymaga profesjonalnej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza, trzeba się zapoznać z jego potrzebami. Ważne jest również zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane w tym zakresie. Hodowla kakadu  polecana jest zwłaszcza miłośnikom egzotycznych ptaków.

Opieka nad kakadu nie jest łatwa, ponieważ należą one do wymagających papug. Wiedza zdobyta i doświadczenie w hodowli nimf ułatwi opiekę nad kakadu. Pomysł zakupu egzotycznych ptaków najlepiej skonsultować z członkami rodziny. Nowego ptaka należy zaznajomić ze zwierzętami bytującymi w domu. Na czas urlopu podopieczny powinien trafić pod opiekę zaufanej osoby. Kakadu nie są polecane dla alergików ze względu na pylenie piór.

Bezpieczny dom

Opieka nad kakadu powinno być przyjemnością dla ich opiekuna, a nie tylko obowiązkiem. Właściciel kakadu, który decyduje się na ptasiego przyjaciela powinien kochać świat ptaków. Najważniejsze, żeby znał ich upodobania i charakter oraz potrzeby.

Do podstawowych czynności, jakie trzeba wykonywać, żeby papugi były szczęśliwe i zdrowe należy:

  • Poświęcanie czasu na zaglądanie do woliery, minimum dwa razy dziennie. Jest to niezbędna czynność w celu sprawdzenia zachowania i wyglądu ptaka.
  • Zamontowanie witryny w zacisznym i widnym miejscu pokoju. Papugi nie powinny znajdować się w przeciągach. Nie jest wskazana również zbyt wysoka wilgotność w mieszkaniu.
  • Regularne przemywanie witryny pokojowej wilgotną gąbką lub ściereczką.
  • Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajdują się papugi.
  • Uniemożliwienie kakadu dostępu do gorącej wody i grzejników, czy lekarstw i toksycznych roślin.
  • Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli ptaki wypuszczone są z witryny. Zabezpieczenie kabli elektrycznych, żeby nie doszło do porażenia kakadu prądem.
  • Zamontowanie w odpowiednim miejscu poidła kulkowego i karmników czy pojemników oraz codzienne ich mycie. Pojemniki powinny być solidnie przytwierdzone do ścian klatki, aby papugi nie mogły ich przesuwać ani wyjmować.   
  • Podawanie codziennie świeżej wody, suchego pokarmu oraz czystych i świeżych owoców i warzyw. Nie należy zapominać o zieleninie ulubionych orzechach.
  • Zabranie miękkiego pokarmu, którego papugi nie zjadły.
  • Wymienianie w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w witrynie pokojowej lub wolierze ogrodowej.

Kakadu

Mieszkanie kakadu

Opieka nad kakadu nie należy do skomplikowanych zadań. Ptaki te mogą być trzymane w przestronnej witrynie czy w wolierze ogrodowej. Duże witryny są doskonałym rozwiązaniem dla pary kakadu tego samego gatunku, im większe wymiary tym lepiej.

Kakadu to średnie i duże papugi, które potrzebują obszernego własnego mieszkania.  

Witryna pokojowa jestdostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Przeważnie wyposażona jest ona w kółka, co ułatwia przesuwanie jej po mieszkaniu, na balkon czy taras. Woliera taka jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania pary kakadu. Szkielet woliery może być z metalowych prętów i całość powinna być obciągnięta siatką. Wymiary klatki na kółkach to zwykle: 200 cm długość, szerokość 100 cm, a wysokość 150 cm. Woliera może być skonstruowana samodzielnie i dostosowana do wysokości pokoju.

Woliera zewnętrzna to duże iprzestronne pomieszczenie, które jest obciągnięte metalową siatką i może być wysokie lub niskie. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej, która powinna być zabezpieczona od wiatru i promieni słonecznych.

Najlepiej połączyć ją z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym egzotyczne ptaki mogłyby się schronić.

Kształty i wielkości wolier może być rozmaita w zależności od kreatywności człowieka i możliwości powierzchniowych. Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i szczurami, a także silnym słońcem czy wiatrem. Woliery zewnętrzne mogą zostać obsadzone roślinnością, a także zaopatrzone w baseniki z wodą przepływową. Nadają się one do trzymania ptaków latem i wiosną.

Kakadu

Wyposażenie ptasiego mieszkania

Wyposażeniem witryny pokojowej lub woliery ogrodowej są naczynia na wodę i ziarno. Powinny one być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na wolierze dozowniki. Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli. Najlepiej, jak są to gałązki różnej grubości.

W mieszkaniu kakadu nie powinno zabraknąć krzaków, trawy, gałęzi i pni. Do woliery należy włożyć zabawki, aby papugi miały zajęcie. Kakadu w hodowli domowej nie są łatwe do rozmnażania. Najlepiej rozmnażają się w ogrodach zoologicznych. W środowisku naturalnym ptaki te budują gniazda w dziuplach. Z tego względu para dorosłych kakadu powinna w wolierze mieć umieszczony pień z wydrążoną dziuplą.

Budka lęgowa

Można również wyposażyć mieszkanie papug w obszerną budkę lęgową. Jej wymiary należy dostosować do wielkości ptaków. Średnie papugi mogą rozmnażać się w budce lęgowej o wymiarach: 50 x 40 x 30 cm. Należy pamiętać, że samice po raz pierwszy rozmnażają się od 3 roku życia. Natomiast samce są niejednokrotnie starsze. Czas inkubacji papug uzależniony jest od wielkości ptaków.

Papugi te przepadają za wodnymi kąpielami, co trzeba im umożliwić.

Miskę ze świeżą i czystą wodą można umieścić w wolierze. Woda powinna sięgać maksymalnie do ptasiego brzucha. Nie należy niczym wycierać ptaki. Wystarczy umieścić je w ciepłym pomieszczeniu i poczekać, jak same wyschną. Kakadu to bardzo towarzyskie papugi. Dlatego pod nadzorem opiekuna należy wypuszczać je z witryny, żeby swobodnie mogły przemieszczać się w pokoju.

Człowiek dla kakadu powinien być przyjacielem.

Kakadu nie nadają się dla ludzi zapracowanych, którzy nie mają wystarczająco wolnego czasu dla ptaków. Dlatego najlepiej zakupić parę kakadu. Pojedynczej papudze należy poświecić codziennie odpowiednią ilość czasu. Kakadu nie powinny się nudzić, co może doprowadzić do ich stresu. Ptaki powinny być w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.

Kakadu uwielbiają z opiekunem nawiązywać bliskie relacje.

Podsumowując opieka nad kakadu jest bardzo ważna w życiu tych pięknych papug. Niektóre gatunki kakadu mogą żyć nawet 80 lat. Na przykład do hodowli domowej przeważnie trafiają młode osobniki, które pochodzą z odłowów. Przede wszystkim dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury, możemy pomóc papugom w kłopotach lub skorzystać z pomocy weterynarza. Ponadto w naturze głównym zagrożeniem ptaków jest handel dzikimi zwierzętami i utrata siedlisk.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]