GeoZoo » Ptak » Papuga mająca zdumiewający kołnierz
Papuga mająca zdumiewający kołnierz

Papuga mająca zdumiewający kołnierz

Papuga mająca zdumiewający kołnierz to kapturnica z Ameryki Południowej. Należy ona do królestwa: zwierząt, gromady: ptaków, rzędu: papugowych. Pochodzi z rodziny papugowatych i podrodziny papug neotropikalnych. Kapturnica jest rzadkim okazem i obiektem marzeń wielu hodowców. 

Papuga mająca zdumiewający kołnierz podnosi go, gdy jest podekscytowana lub zła. Kapturnica zwana jest też papugą wachlarzową lub jastrzębiogłową. Te niezwykłe i piękne okazy najczęściej hodowane są w Niemczech, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Gatunek ten po raz pierwszy został opisany w 1758 roku przez Linneusza.

Kapturnica jest jedynym przedstawiciel z rodzaju Deroptyus. Papugi te przeważnie zamieszkują wnętrze dżungli. Unikają miejsc wylesionych i podmokłych obszarów, żyjąc w gęstych lasach tropikalnych. Kapturnice są ptakami łatwymi do zauważenia. Wyróżniają się nieziemsko kolorowym upierzeniem i wybitną inteligencją.

Zasięg występowania

Papuga mająca zdumiewający kołnierz zasiedla w naturalnym środowisku nizinne lasy deszczowe sawanny. Łączy się w pary albo występuje w małych grupach lub w niedużych stadach do 20-30 osobników. Najczęściej bytuje wysoko w koronach drzew. Te piękne ptaki można też spotkać na plantacjach owoców, gdzie mogą spowodować nieduże straty.

Gatunek ten obejmuje 2 podgatunki kapturnic, które w niewielkim stopniu różnią się między sobą wyglądem:

  • Deroptyus accipitrinus accipitrinus występujący w północnej części Ameryki Południowej.
  • Deroptyus accipitrinus fuscifrons zamieszkujący tereny Brazylii na południe od Amazonki. Podgatunek ten nazywany jest brazylijskim. Posiada ciemniej ubarwioną głowę, koloru brązowego. Zewnętrzne sterówki nie mają czerwono-brązowych nasad. 

Papuga mająca zdumiewający kołnierz

Wygląd zewnętrzny

Papuga mająca zdumiewający kołnierz jest pięknie ubarwionym okazem egzotycznym. Osiąga długość do 35 cm. Kryza wokół szyi w formie wachlarza jest jej największą ozdobą. Posiada prawie czarne policzki, które są nakrapiane dość regularnymi jaśniejszymi plamkami, co przypomina głowę jastrzębia. W ubarwieniu dominuje kolor zielony.

Oczy mają żółte tęczówki, dziób jest mocny w kolorze szaro-czarnym, a kończyny szare. Czoło i zewnętrzna część głowy są jasne. Upierzenie na piersi ma barwę czerwono-niebiesko-zieloną. Kołnierz złożony jest z krwistoczerwonych piór z lazurowymi końcówkami. Pióra na grzbiecie, skrzydłach i ogonie są koloru zielonego.

Styl życia

Papuga mająca zdumiewający kołnierz nie jest ptakiem trudnym do oswojenia. Kapturnica jest głośną papugą, wydającą hałaśliwe dźwięki. Potrafi również naśladować ludzką mowę. Wykarmiona ręcznie jest świetnym towarzyszem człowieka. Hodowana w pojedynkę potrafi być bardzo zazdrosna o swojego opiekuna, a nawet reagować agresywnie wobec innych domowników.

Trzeba umiejętnie wychowywać te ptaki, zwłaszcza utrzymywanej pojedynczo kapturnicy należy poświęcić dość dużo czasu. Papuga ta jest chętna do zabaw i figlowania. Posiada radosne usposobienie, lecz lubi niszczyć napotkane na swej drodze przedmioty czy meble. Jako stworzenie stadne nie lubi samotności. Ptak zestresowany może się samookaleczać, wyrywając sobie pióra.

Papuga mająca zdumiewający kołnierz ma mocny dziób, którym w środowisku naturalnym odrywa duże i ciężkie owoce, a także może je przenosić. Uwielbia owoce palm Cuyuru i Awarra. Spożywa również jagody, kiełki, nasiona, młode pędy, kwiaty i owady. W niewoli chętnie zjada orzechy, ziarno oraz rozmaite warzywa i owoce, z których odrzuca pestki.

Papuga mająca zdumiewający kołnierz

Rozmnażanie kapturnic

Papuga mająca zdumiewający kołnierz rozmnaża się od lutego do marca. Przeważnie na gniazda obiera opuszczone dziuple dużych dzięciołów w pniach drzew, na wysokości 10-20 metrów nad poziomem morza. Mało wiadomo jest o rozmnażaniu tych papug w środowisku naturalnym. Prawdopodobnie samice składają w gnieździe 2-3 jaja.

Kapturnica nie jest często hodowanym ptakiem, a tym bardziej ograniczona jest ilość lęgów. Potrzebuje dużej woliery o minimalnych wymiarach wynoszących: 80 x 80 x 120 cm.  Natomiast budka lęgowa powinna mieć wymiary: 40 x 40 x 60 cm z otworem o średnicy  około 12 cm. Najlepiej jest umieścić w wolierze pień z wydrążoną dziuplą.

Podczas zalotów ptaki stroszą swoje kołnierze i samce karmią samice, które składają w gnieździe 2-4 jaja. Samica wysiaduje jaja przez 26-28 dni. Po 2 miesiącach pisklęta opuszczają gniazdo. Matka karmi młode jeszcze przez kilka tygodni. W naturze populacja tych papug ulega ciągłemu zmniejszeniu ze względu na degradacje ich środowiska.

Podsumowując papuga mająca zdumiewający kołnierz to niezwykle atrakcyjny i inteligentny okaz. Kapturnica w Polsce jest ptakiem trudno dostępnym i rzadko hodowanym, raczej na indywidualne zamówienie. Kapturnice polecane są doświadczonym hodowcom ptaków egzotycznych, a zwłaszcza pasjonatom papug.

Scroll to Top