GeoZoo » Ptak » Opieka nad kakadu białą
Opieka nad kakadu białą

Opieka nad kakadu białą

Opieka nad kakadu białą wymaga fachowej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem skrzydlatego przyjaciela, trzeba się zapoznać z jego stylem życia. Ważne jest również zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane w tym zakresie. Kakadu biała jest wymagającą papugą. Trzeba poznać jej charakter i temperament.

Opieka nad kakadu białą jest zajęciem czasochłonnym. Z tego względu ten gatunek papug nie jest polecany ludziom zapracowanym. Nie nadaje się również dla alergików, którzy uczuleni są na puder rozpylany przez gruczoły pudrowe. Nowego ptaka należy zapoznać ze wszystkimi zwierzętami domowymi, które zamieszkują w domu.

Zakup papugi

Opieka nad kakadu białą to bardzo ciekawe zajęcie dla odpowiedzialego  jej właściciela. Polecany jest rodzinom z większymi dziećmi i osobom samotnym, które mają dużo wolnego czasu. Ptak ten chce być traktowany podmiotowo w relacji ze swoim opiekunem. Dobrze jest kupić młodą papugę w okresie wakacyjnym. Nie należy nabywać ptaka, który przebywa w wolierze i w wielopokoleniowym stadzie.

Papuga taka nie będzie pełnić roli domowego pupila i nie nawiąże bliższej relacji z człowiekiem. Opiekuna będzie traktowała wyłącznie jako karmiciela, który przynosi jej pożywienie. Nie jest dobrze również kupować dorosłej kakadu białej, która wcześniej chowana była przez innego człowieka. Trudno będzie wtedy nawiązać z nią pozytywne relacje.

Dobrze jest nabyć papugę przed osiągnieciem dojrzałości płciowej i rozpocząć jej socjalizację. Kakadu biała powinna wiedzieć, że najwyżej w hierarchii stoi opiekun. Najlepiej jest kupić ptaka ręcznie wykarmionego, który jest już samodzielny i nie miał wcześniej żadnego opiekuna. Zakup papugi powinien zostać skonsultowany z pozostałymi członkami rodziny.

Trzeba również zwracać uwagę na zachowanie i wygląd ptaka. Nie powinno kupować się papugi okaleczonej, z wyskubanymi piórami, wychudzonej czy osowiałej. Może to świadczyć o chorobie, stresie, a także o złych warunkach w hodowli czy niedożywieniu. Trzeba liczyć się z tym, że kakadu biała jest kosztownym ptakiem.

Mieszkanie kakadu białej

Opieka nad kakadu białą wymaga poświecenia papudze kilka godzin dziennie. Obszerna klatka czy pokojowa witryna powinna być stałym pomieszczeniem dla papugi. Gatunek ten jest bardzo towarzyski i szybko przywiązuje się do opiekuna. Lubi, aby jej pieszczoty były odwzajemniane przez człowieka.

Witryna pokojowa jest dobrym rozwiązanie dla kakadu białej, gdy opiekuna nie ma w domu. Papuga ta pozostawiona sama w mieszkaniu, potrafi z nudów zdemolować pokój. Może zniszczyć meble, sprzęt elektroniczny, a nawet ściany swoim mocnym i zakrzywionym dziobem. Lubi towarzystwo innych zwierząt domowych i człowieka.

Witryna pokojowa jestdostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Przeważnie wyposażona jest ona w kółka, co ułatwia przesuwanie jej  po mieszkaniu, na balkon czy taras. Woliera taka jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania pary kakadu. Szkielet woliery może być z metalowych prętów i całość powinna być obciągnięta mocną siatką.

Wymiary klatki na kółkach to zwykle: 200 cm długość, szerokość 100 cm, a wysokość 150 cm. Woliera może być skonstruowana samodzielnie i dostosowana do wysokości pokoju. Dobrym rozwiązaniem jest również wybudowanie woliery balkonowej. Najlepiej połączyć ją z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym egzotyczne ptaki mogłyby się schronić.

Wyposażenie ptasiego mieszkania

Opieka nad kakadu białą wymaga znajomości specyficznych wymagań tego gatunku papug. Podstawowym wyposażeniem ptasiego mieszkania są naczynia na wodę i pokarm. Powinny one być łatwe do mycia i stabilne, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Głównym elementem składowym klatki są żerdki o różnej grubości.

W mieszkaniu kakadu nie powinno zabraknąć  krzaków, trawy, gałęzi i pni. Do woliery należy włożyć zabawki, aby papugi miały zajęcie. Kakadu w hodowli domowej nie są łatwe do rozmnażania. Pod tym względem sukcesami mogą pochwalić się niektóre ogrody zoologiczne. W środowisku naturalnym ptaki te budują gniazda w dziuplach.

Naśladując zachowanie papug na wolności, należy parze dorosłych kakadu umieścić w wolierze pień z wydrążoną dziuplą. Można również wyposażyć mieszkanie papug w obszerną budkę lęgową. Jej wymiary należy dostosować do wielkości ptaków. Papugi te mogą rozmnażać się w budce lęgowej o wymiarach: 50 x 40 x 30 cm.

Należy pamiętać, że samice po raz pierwszy rozmnażają się od 3 roku życia. Natomiast samce są niejednokrotnie starsze. Czas inkubacji kakadu białej wynosi około 84 dni. Papuga ta uwielbia wodne kąpiele. Przez cały rok powinna zraszana być codziennie wodą, co wpływa dobrze na kondycję jej upierzenia.

Miskę ze świeżą i czystą wodą można umieścić w wolierze. Woda powinna sięgać maksymalnie do ptasiego brzucha. Nie należy niczym wycierać mokrych ptaków. Wystarczy umieścić je w ciepłym pomieszczeniu i poczekać, jak same wyschną. Nie są wskazane przeciągi i zbyt wysoka wilgotność w mieszkaniu.  

Opieka nad kakadu białą

Bezpieczny dom

Opieka nad kakadu białą powinna być przyjemnością. Trzeba znać upodobania, charakter i potrzeby zakupionego gatunku papug. Papuga źle wychowana będzie w przyszłości stwarzała problemy. Często staje się krzykliwym ptakiem, a nawet agresywnym w stosunku do swojego opiekuna.

Papuga z klatki powinna być wypuszczana codziennie. Ptaka nie należy bez nadzoru człowieka pozostawiać w pokoju, poza wolierą. Kakadu biała musi mieć ciągle jakieś zajęcie. Stresuje ją nuda, ponieważ jest bardzo towarzyskim ptakiem. Ceni relacje z ludźmi i zwierzętami domowymi. Ptaki te uwielbiają też dużo różnorodnych zabawek.

Decydując się na kakadu białą należy zadbać o jej zdrowie psychiczne i fizyczne. Dla tej papugi warto być najlepszym przyjacielem. Jednak nigdy nie należy się starać, żeby być partnerem. Papudze nie wolno wymierzać żadnych kar. Można jedynie nagradzać ptaka za nienaganne zachowanie czy prawidłowo wykonane ćwiczenie.  

Wypuszczając kakadu białą z klatki należy:

  • Pozamykać wszystkie okna i drzwi, aby ptak nie wydostał się z mieszkania.
  • Zabezpieczyć kable elektryczne, żeby nie doszło do porażenia pupila prądem.
  • Nie rozpylać środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajduje się nasz podopieczny.
  • Nie pozostawiać papugi bez opieki w mieszkaniu, ponieważ może go zniszczyć.
  • Zapewnić pupilowi rozrywkę, aby nie miał czasu na nudę. Najlepiej żerdzia, pnie i dużo ciekawych zabawek.

Socjalizacja kakadu białej

Opieka nad kakadu białą wiąże się z jej odpowiednim wychowaniem. Lubi nie tylko pieszczoty człowieka, ale także zabawy z psem czy innym zwierzęciem domowym. Kakadu biała uwielbia być w centrum uwagi. Zaczepia opiekuna w celu wspólnej zabawy. Gatunek ten pragnie stać najwyżej w hierarchii. Z tego względu dąży do zdominowania człowieka.

Nie należy pozwolić wchodzić papudze na głowę, ponieważ takie zachowanie stanie się dla niej nawykiem. Wszystkie żerdzia czy zabawki  w pokoju, gdzie urzęduje papuga z opiekunem, powinny znajdować się na wysokości ramion człowieka. Kakadu biała uwielbia pieszczoty. Można głaskać papugę po głowie i szyi.

Nie wolno pod skrzydłami czy ogonie, ponieważ ptak może to źle zrozumieć. Będzie dopominał się bliższej relacji z człowiekiem. W takiej sytuacji podniecona papuga będzie uważała opiekuna za swojego partnera. Stanie się sfrustrowana, a nawet może wykazywać agresywne zachowanie. Bardzo ważna jest prawidłowa socjalizacja ptaka.

Opieka nad kakadu białą

Opieka nad kakadu białą to również znalezienie podopiecznemu ciekawego zajęcia, gdy nie mamy dla pupila czasu lub nie ma nas w domu. Papudze trzeba zostawić dużo ciekawych zabawek, które będzie mogła niszczyć. W ten sposób nie tylko zabije nudę i rozładuje nadmiar energii, ale również będzie ścierała swój ciągle rosnący dziób.  

Papugę można nauczyć różnych interesujących sztuczek. Jest to ciekawski ptak i bardzo aktywny oraz podatny na umiejętną tresurę. Kakadu białą można nauczyć jeździć na rowerku i wykonywać na drążku akrobacje. Papuga ta chętnie wkłada przedmioty o różnych kształtach do właściwych otworów. Posiada ona cyrkowe umiejętności.

Ten gatunek papug trzymany parami nadal utrzymuje relacje ze swoim opiekunem. Nie staje się wobec niego obojętna, jak większość innych papug. Mogą wykazywać agresję w stosunku do ludzi, gdy zostanie zagrożone ich terytorium. Niewłaściwie przeprowadzona socjalizacja, to często zagrożenie dla mebli i opiekuna.

Opieka nad kakadu białą w niewoli jest bardzo ważna w życiu tego pięknego ptaka. Jest to długowieczna papuga, która niejednokrotnie dożywa 80 lat. Do domów często trafiają młode osobniki, które pochodzą z odłowów. Cena kakadu białej jest wysoka, wynosi w granicach 6-7 tysięcy zł. W środowisku naturalnym gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top