GeoZoo » Pies » Zabawa z psem
Zabawa z psem

Zabawa z psem

Zabawa z psem przynosi wiele radości człowiekowi i jego pupilowi. Szczenięta podczas zabawy uczą się określonych zachowań. Ułatwia to zwierzętom oswajanie się z otoczeniem i poznawanie świata. Zabawa z czworonogiem wskazana jest w każdym wieku zwierzęcia. Psa należy niekiedy zachęcić do figlowania i wspólnej zabawy.

Zabawa z psem nie jest tylko samą przyjemnością. Przede wszystkim jest to nawiązywanie więzi pomiędzy opiekunem, a jego podopiecznym. Niektóre osobniki po przekroczeniu wieku dojrzałego i w wieku geriatrycznym mogą wykazywać mniejsze zainteresowanie zabawą, co należy uszanować. Niektóre czworonogi ze względu na stan zdrowia nie są zdolne do uczestniczenia w zabawach.

Zabawki dla psa

Zabawa z psem to cenne doświadczenie dla czworonogów w każdym wieku. Szczenięta nie jest trudno zainteresować jakimś obiektem, ponieważ chętnie bawią się prawie wszystkim. Jednak należy pamiętać, żeby w ich zasięgu nie znalazły się zbyt małe elementy. Niebezpieczne są: sznurki, przewody elektryczne, preparaty chemiczne czy plastikowe torby. Młode osobniki powinny bawić się w bezpiecznych warunkach.

Warto jest kupić podopiecznemu wiele różnorodnych zabawek, Niektóre z nich po figlowaniu warto jest  schować. Psią ciekawość pobudzi zabawka poruszająca się, świecąca, wydająca dźwięki i o różnych kształtach. Należy zmieniać prędkość poruszającej się zabawki i jej kierunek. Do zabawy dla szczeniaków mogą być również wykorzystane kartonowe pudła z ukrytymi smakołykami, po które pies będzie się wspinał.

Ciekawym rozwiązaniem jest zakup nie tylko rozmaitych zabawek ale także gryzaków na swędzące dziąsła podczas ząbkowania. Doskonale pod tym względem sprawdzają się drewniane zabawki. Do figlowania z czworonogiem można także wykorzystać różne pachnące zabawki i kolorowe piłeczki czy słomki. 

Pudełko i kłębek wełny

Zabawa z psem to również kartonowe pudełko, które będzie kryjówką dla naszego pupila. Pies lubi wchodzić do pudełka i obwąchiwać jego rogi. W kartonowym pudełku można powycinać otwory, co uatrakcyjni zabawę. Warto jest również chować ulubione smakołyki pupila, który będzie radosny po ich znalezieniu. Zainteresowanie psich towarzyszy wzbudzają też kartonowe tuby.

Poza tym psy lubią toczący się kłębek z wełną. Chętnie gonią toczący się po pokoju, pomiędzy meblami kłębuszek Jednak należy pamiętać, żeby nie zostawiać podopiecznego bez opieki, ponieważ może połknąć kawałek włóczki. Zabawa z kartonowym pudełkiem czy kłębkiem wełny wnosi w życie psów wiele radości.

Zabawki jadalne i interaktywne

Zabawa psem może przebiegać w różnych miejscach i na wiele sposobów. Najbardziej interesujące są zabawki interaktywne i jadalne, które rozwijają sprawność umysłową pupila. W zabawkach interaktywnych umieszcza się ulubiony smakołyk pupila. Przykładem takich zabawek są: buty, specjalne kości czy wędzone uszy.

Podstawowym celem zabawek jadalnych i interaktywnych jest wyciszenie i uspokojenie czworonoga. Poza tym tego rodzaju zabawki doskonale sprawdzają się, gdy pies zostaje w domu sam na kilka godzin. Pozwala to psu wypełnić czas w samotności i nie gryźć kapci czy mebli.

Zabawa z psem

Gry strategiczne

Zabawa z psem powinna być dla zwierzęcia przyjemnością i również pokonaniem nudy. Gry strategiczne powinny być o różnym poziomie trudności i dostosowane do wieku czworonoga. Tego rodzaju zabawki doskonale wpływają na rozwój psychiczny psa, rozwijając jego koncentracje i inteligencję. Poza tym zabawki te pomagają psu węszyć i znaleźć ukryty przez opiekuna ulubiony smakołyk czworonoga.

Gry strategiczne urozmaicają życie psom. Poziom gry nie powinien być zbyt łatwy, gdyż pies szybko zniechęci się do zabawy. Podobnie będzie przy zbyt trudnej grze, gdzie pupil również nie będzie chciał kontynuować zabawy. Zaistniałe trudności przy wydobywaniu ukrytego smakołyka może doprowadzić czworonoga do frustracji.

Zabawa z psem może odbywać się na wiele rozmaitych sposobów zarówno w domu, jak i na dworze. Jednak nie należy zapominać o przestrzeganiu określonych zasad.

Zabawy nie powinny odbywać się:

 • podczas upałów,
 • zaraz przed posiłkiem,
 • natychmiast po spożyciu pokarmu,
 • po wysiłku fizycznym.

Zabawa z psem

Zabawa na dworze

Zabawa z psem na dworze to bardzo częsta forma uaktywniania czworonoga, rozwijania jego kondycji i sprawności fizycznej oraz wszystkich zmysłów. Można stosować na powietrzu różne rodzaje zabaw a szczególnie te, które najbardziej lubi nasz pupil.

Ciekawymi zabawami i najczęściej stosowanymi na powietrzu są:

 • Aportowanie, które polega na rzucaniu na trawie piłki czy ringo i czekanie, że pies przyniesie nam ten przedmiot. Po przyniesieniu piłki pies powinien otrzymać pochwałę lub ulubiony smakołyk. Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie czworonogi stworzone są do aportowania.
 • Zabawa z liną, która polega na jej przeciąganiu. Jeden koniec ciągnie pies, a drugi człowiek. Kiedy nasz podopieczny wygra będzie bardzo szczęśliwy i należy się jemu za to pochwała lub smakołyk.
 • Zabawa w szukanie skarbu, doskonale sprawdza się w ogrodzie czy innym ogrodzonym terenie. Polega ona na ukryciu w różnych miejscach smakołyków, które pies odnajdzie po zapachu. Wspaniale wpływa ta zabawa na zmysł węchu.
 • Skakanie przez przeszkody, co doskonale wpływa na sprawność fizyczną psa. Kawałek patyka można użyć jako poprzeczki, którą należy stopniowo podnosić w zależności od umiejętności czworonoga. Po udanych próbach przeskoczenia przeszkody należy każdy raz psa nagradzać pochwałą albo smakołykiem.
 • Zabawa w chowanego, dobrze sprawdza się na dworze, ale również w domu. Możemy schować się naszemu psu za dużym drzewem w ogrodzie czy znaleźć inny schowek. Kiedy pupil nas znajdzie to trzeba go odpowiednio za to nagrodzić. W domu jest również wiele zakamarków gdzie można ukryć się przed czworonogiem.

Zabawa z psem

Zabawa ze szczeniakiem

Zabawa z psem jest bardzo ważna zwłaszcza w życiu szczeniąt. Maluchy chętnie dokazują z rodzeństwem, ucząc się walki o pozycję w stadzie oraz zręczności. Nie należy dopuszczać żeby szczeniaczek dominował w stadzie. Szczenię lubi gryźć rozmaite przedmioty, co sprawia mu ulgę w czasie ząbkowania oraz pozwala zbadać otoczenie.

Zabawki i gryzaki dla czworonoga powinny być:

 • wyprodukowane z bezpiecznych trwałych materiałów,
 • odpowiedniej wielkości, aby pupil nie był w stanie ich połknąć.

Dobrym rozwiązaniem jest puszczanie szczeniakowi różnych odgłosów. Najlepiej jak jest to głos różnych ludzi, przedmiotów czy odgłosy przyrody: burzy, deszczu bądź wiatru. Wskazane jest również puszczanie różnych gatunków muzyki. Doskonale na odpoczynek wpływa muzyka relaksacyjna czy klasyczna.

Na początku rozmaite odgłosy i dźwięki powinny być puszczane cicho, aby nie wywołać u pupila strachu. Po puszczaniu naszemu podopiecznemu różnej muzyki zorientujemy się, jaka jemu najbardziej odpowiada. Muzyka relaksacyjna czy klasyczna wspaniale nadaje się również, gdy szczenię samo zostaje w domu.

Zabawa z psem jest w jego życiu bardzo cenna, zwłaszcza w przypadku szczeniąt. Wpływa również na ich prawidłowy rozwój i kondycję. Uczy także sprawności fizycznej. Gonitwa za ulubioną zabawką powinna w rezultacie zakończyć się sukcesem dla pupila. Wspólna zabawa człowieka z psem to doskonały moment na uwolnienie psiej agresji. Poza  tym takie zabawy wpływają korzystnie na dobrostan czworonoga.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top