GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Wkłady filtrujące w akwarium
Wkłady filtrujące w akwarium

Wkłady filtrujące w akwarium

Wkłady filtrujące w akwarium zamontowane są w różnych typach filtrów, które służą do czyszczenia wody w zbiorniku. Wydajność filtra powinna być dwa razy większa niż pojemność akwarium. Filtr dobrze dobrany przefiltruje zawartość zbiornika dwa razy w ciągu godziny.

Wkłady filtrujące w akwarium trzeba co pewien czas wymieniać na nowe. Największy nacisk należy położyć na systematyczne czyszczenie wirników pomp filtrów. Trzeba również czyścić komory, w których znajdują się wirniki, ponieważ zamulone zmniejszają wydajność nawet najbardziej wydajnych filtrów renomowanych firm.

Popularne wkłady filtrujące

Wkłady filtrujące w akwarium wraz z filtrami stanowią wyposażenie zbiornika. Filtr w akwarium musi nieustanie pracować, aby utrzymać w nim klarowną wodę. Wkład umiejscowiony jest we wnętrzu filtra i podlega okresowej wymianie.

Do najczęściej wykorzystanych wkładów filtrujących należą:

  • Gąbka, która doskonale sprawdza się jako filtr mechaniczny. Może być wykorzystana jako dobry filtr biologiczny. Przeważnie przepuszcza tylko najdrobniejsze zanieczyszczenia. W gąbkę wyposażone są przeważnie filtry wewnętrzne.
  • Wata perlonowa która dobrze sprawdza się jako prefiltr wyłapujący zanieczyszczenia mechaniczne w filtrach biologicznych i nadaje się do filtrów mechanicznych. Wata perłowa służy do czyszczenia wody z grubszych cząsteczek brudu.
  • Piasek, żwir, które stosowane są najczęściej w filtrach przepływowych i dennych.
  • Torf, który posiada dużą powierzchnię filtracyjną i obniża pH wody oraz uwalnia związki humusowe. Dzięki wprowadzonym garbnikom zmienia barwę wody.
  • Węgiel aktywny, który skutecznie usuwa leki z wody. Nie nadaje się do długiego stosowania, ponieważ łatwo się zapycha. Nie wykrywa wszystkich szkodliwych związków w wodzie. Po wykorzystaniu węgiel aktywny powinien natychmiast zostać usunięty z filtra.
  • Rozmaite wymieniacze jonowe, zeolity, które zmieniają skład chemiczny wody. Wymagają regeneracji bądź  po zużyciu wymiany. Służą do usuwania z wody niepożądanych substancji. Pozytywnie wpływają na rozwój ryb. Zeolit wykorzystywany jest w zbiorniku do usuwania amoniaku i fosforanu.
  • Grys koralowy, który może być stosowany w filtrach biologicznych, służy do podniesienia pH wody. Doskonale sprawdza się w morskich zbiornikach, gdzie woda musi być twarda i zasadowa.
  • Biokulki z tworzyw sztucznych, które posiadają duże powierzchnie oczyszczające. Zwane są także biobalami. Znalazły zastosowane wyłącznie w dużych filtrach akwariowych ze względu na średnie około 3,5 cm. Nierzadko używane są również w filtrach zraszanych.  

Wkłady filtrujące w akwarium spełniają bardzo ważną rolę. Nie mogą ulegać rozkładowi ani wprowadzać do wody substancji szkodliwych. Każdy filtr, który dłużej nie pracował musi zostać wypłukany przed uruchomieniem. Filtry z wkładami nie są potrzebne w naturze, ponieważ woda oczyszcza się samoczynnie, nie wymagając ingerencji człowieka. Natomiast akwaria wymagają zamontowania filtrów, gdyż są znacznie mniejsze od zbiorników naturalnych.


ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...