GeoZoo » Ptak » Opieka nad amarantką czerwonodziobą
Opieka nad amarantką czerwonodziobą

Opieka nad amarantką czerwonodziobą

Opieka nad amarantką czerwonodziobą wymaga podstawowej wiedzy i zaangażowania. Najlepiej, jak jest to miłośnik zwierząt, który kocha ptaki. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza, trzeba zapoznać się z fachową literaturą na temat życia amarantek. Ważne jest zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane w tym zakresie.

Opieka nad amarantką czerwonodziobą nie jest kłopotliwa, jeżeli został kupiony zdrowy osobnik. Codziennie trzeba poświęcić mu trochę czasu. Nie może być on uciążliwym domowym dodatkiem. Decyzja o zakupie skrzydlaka powinna być skonsultowana ze wszystkimi domownikami. Na czas wyjazdu na urlop lub w delegację należy znaleźć osobę, która zaopiekuje się naszymi ptakami.

Klatka lub woliera

Opieka nad amarantką czerwonodziobą nie jest trudna. Potrzeby tych ptaków nie są wygórowane i dobrze czują się w dużych klatkach. Do małego stadka najlepiej nadają się zewnętrzne woliery. Dobrym rozwiązaniem są także witryny mieszkaniowe, gdzie pokój połączony jest z balkonem. Jest wiele możliwości i wszystko zależy od inwencji twórczej ptasiego opiekuna.

Klatka metalowa z plastykowym dnem i szufladą jest dobrym wyborem,  ze względu na funkcjonalność i łatwość dezynfekcji. Pomieszczenie takie powinno być obszerne. Rozstaw pomiędzy prętami nie mniejszy, jak 1,3 cm i nie powyżej 1,5 cm. Jest to ważne, żeby ptaki nie zrobiły sobie krzywdy. Na przykład nie udusiły się wkładając głowę pomiędzy pręty.

W klatce istotną rolę pełnią drzwiczki, które powinny posiadać odpowiednią wielkość. Należy przystosować je do swobodnego wkładania naczyń z pokarmem, żerdek oraz odłapywania ptaków. Najlepiej, jak są dwie pary drzwiczek.

Niedopuszczalne są klatki okrągłe, ponieważ źle wpływają na psychikę ptaków. Mogą doprowadzić do choroby nerwowej amarantki.

Woliera to duże i przestronne pomieszczenie, które jest obciągnięte metalową siatką. Może być niskie lub wysokie. Dobrze jest wybudować wolierę balkonową lub ogrodową. Trzeba ją zabezpieczyć od wiatru i słońca. Można również połączyć z pomieszczeniem wewnętrznym. W takim przypadku ptaki mają możliwość schronienia przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Kształt i wielkość woliery zależy od kreatywności i możliwości powierzchniowych. Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i szczurami. Ozdobne ptaki, które przebywają w mieszkaniowej wolierze bardzo upiększają wygląd pokoju. Woliery zewnętrzne mogą zostać obsadzone roślinnością, a także zaopatrzone w baseniki z wodą przepływową. Istnieją nieograniczone możliwości.

Amarantka czerwonodzioba

Wyposażenie klatki lub woliery

Opieka nad amarantką czerwonodziobą dotyczy również odpowiednio wyposażonej klatki lub woliery.  Głównym elementem składowym klatki są żerdki. Na nie najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, topoli i klonu. Obok klatki powinny stać wysokie rośliny doniczkowe. Natomiast woliery należy obsadzać roślinami. W kącie witryny powinny stać suche i wysokie trawy.

W klatce powinny znajdować się gałązki z nieopryskiwanych drzew owocowych i drzew o miękkim drewnie. Dobrze, żeby na gałązkach znajdowały się drobne pączki, które stanowią dla ptaków pożywienie. Dostarczają również na dłuższy czas zajęcia. Amarantki chętnie również kąpią się w specjalnym basenie, dostosowanym do swoich rozmiarów.

Opieka nad amarantką czerwonodziobą jest ciekawym zajęciem dla miłośników egzotycznych ptaków. Należy je chronić przed wilgocią i chłodem. Karmniki i poidełka powinny być umiejscowione w dogodnym miejscu dla ptaków i ich opiekuna. Trzeba uniemożliwić zanieczyszczenie ich kwasem moczowym i kałem.

Temperatura w hodowlanym pomieszczeniu nie może spaść poniżej 10oC.    

W naturze skrzydlaki te budują gniazda w dziuplach, wysokich trawach, ciernistych krzewach i nawet pod strzechami domów. Jako budulca wykorzystują trawy, korzonki i włókna suchych roślin. Wnętrze wykładają przeważnie białym puchem. W warunkach hodowlanych trzeba dostarczyć im otwarte budki i materiały do ich wyścielenia.  

Żywienie i zdrowie amarantki czerwonodziobej
By Charles J. Sharp – Own work, from Sharp Photography, sharpphotography, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55607026

Transporter

Opieka nad amarantką czerwonodziobą powinno być przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem. Do transportu tego ptaka potrzebne jest nieduże pudełko. Powinno być one ciemne we wnętrzu i ze stałym dopływem powietrza. W czasie podróży powyżej trzech godzin należy umieścić w transporterze małą ilość karmy.

Trzeba podawać świeżą i wilgotną karmę w celu pokrycia zapotrzebowania na płyny, np. owoce

Opiekując się tymi ptakami należy posiadać odpowiedni zasób wiedzy na temat ich żywienia i chorób. Trzeba zapewnić im odpowiednie warunki bytowania. Posiadane w domu zwierzę należy zapoznać z nowym domownikiem. W przypadku kota istnieje niebezpieczeństwo, że amantka wypuszczona z klatki może stać się ofiarą tego drapieżnika. 

Opieka nad amarantką czerwonodziobą jest bardzo ważna w życiu tych małych i ślicznych ptaków. Odpowiednie warunki bytowania i zapewniona należyta opieka przedłuża ptakom życie. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury możemy pomóc pupilowi w kłopotach. Zdrowe amarantki są radosne i żywotne.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]