GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie aleksandretty
Żywienie i zdrowie aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty wpływa na jej rozwój i samopoczucie. Papugi źle reagują na nieświeży pokarm. Aleksandretta właściwie żywiona i trzymane w higienicznych warunkach choruje sporadycznie. Aleksandretta obejmuje podgatunki. Najpopularniejsze w Europie to: aleksandretta większa i aleksandretta obrożna.

Żywienie i zdrowie aleksandretty jest bardzo ważne w ich chowie i hodowli. Trzeba pamiętać, że nadmiernie wychudzona papuga przy zbilansowanej diecie świadczy o zarobaczeniu ptaka. Leczenia nie należy podejmować samodzielnie. Z chorym ptakiem należy udać się do lecznicy dla zwierząt. Często weterynarz przed postawieniem diagnozy odda do badania ptasi kał.

Catering aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty wpływa na jej wygląd i samopoczucie. W naturze ptaki te żywią się przeważnie: nasionami roślin uprawnych i dziko rosnących, pąkami, kwiatami oraz owocami i nektarem. Ulubionym ich przysmakiem są orzechy. Potrafią one na wolności zadbać o swoje pożywienie. Aleksandretty preferują pokarm roślinny. Ptaki te żyją w parach lub  stadach. Ulubionym przysmakiem ptaków powinny być podawane w nagrodę.

Mieszanka ziaren   

Żywienie w niewoli nie powinno sprawiać kłopotów, ponieważ w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe. Uwzględniają one wymagania i potrzeby egzotycznych ptaków. W sklepach zoologicznych dostępne są słoiki z naturalnymi kiełkami. Najlepiej kupować mieszanki renomowanych firm, które są urozmaicone i właściwie zbilansowane.

Najlepiej podawać jest nasiona i ziarna w małych ilościach kilka razy w ciągu dnia. Karma może być także w formie granulek. Każdego dnia należy myć karmniki i poidełka oraz usuwać z klatki niedojedzony pokarm. Tak trzeba ustawić karmniki poidełka, żeby ptaki mogły pokonać pewien dystans. Sprawi to, że będą musiały się poruszać. Ponadto karmniki nie powinny być zanieczyszczane przez ptaki.

Zapotrzebowanie pokarmowe można zaspokoić w formie granulek. Smakołyki można podawać po zjedzeniu dziennej dawki pokarmowej.

Podstawowa mieszanka powinna być złożona z:

 • prosa 30%,
 • owsa 15%,
 • słonecznika 15%,
 • konopi 15%,
 • pestek dyni 10%
 • kukurydzy 10%,
 • nieprażonych orzeszków ziemnych 5%.

Mieszanka ziaren zawiera małe ilości witamin i wapnia. Z tego względu należy uzupełniać dobową dawkę pokarmową preparatami witaminowymi i minerałami. Aleksandretty uwielbiają orzechy i nasiona słonecznika. Dawka dzienna słonecznika nie powinna przekroczyć 20% mieszanki. Nieodpowiednia dieta jest przyczyną wielu chorób i otłuszczania ptaków.

Pokarm jajeczny

W żywieniu aleksandretty niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajo kurze trzeba ugotować na twardo. Następnie po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką lub kaszą kukurydzianą bądź biszkoptem czy sucharem. Można dodać również zmielone skorupki kurzych jaj. Takie pożywienie jest wskazane szczególnie dla młodych papug. Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka.

Owoce i warzywa

Papugi lubią jabłka, gruszki, banany, czereśnie, brzoskwinie, śliwki, morele z jagody. Nie wszystkie owoce czy warzywa będą spożywane, ponieważ aleksandretty posiadają różne gusta. Niekiedy nieznany wcześniej owoc czy warzywo papuga zaczyna konsumować dopiero po kilku dniach. Można podawać różnorodne owoce i warzywa wraz z egzotycznymi i leśnymi. Podawany świeży pokarm pokrywa zapotrzebowanie na witaminy.

Zielenina i dodatki mineralne

W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Papugi lubią młode listki mniszka lekarskiego. Rośnie on w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia. Nie należy karmić ptaki przydrożnymi roślinami z powodu ich zanieczyszczenia. Powinno się również podawać gałązki krzewów i drzew, które papugi obdzierają z kory.

Aleksandretty chętnie jedzą liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty oraz liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać liście koniczyny i cykorii. W przypadku posiadania przydomowego ogródka warto jest wysiać sałatę, szpinak czy inne zboża w doniczkach bądź kuwetach. Do prawidłowego trawienia potrzebny jest drobny żwirek. Trzeba rozłożyć na dnie klatki, która wyposażona jest w podłogę rusztową.

Grys można też dodać do posiłku. Niektóre osobniki nie lubią spożywać żwirku, żeby im to ułatwić, warto jest posypać nim owoce. Grys jest niezbędny przy wchłanianiu wielu składników pokarmowych. Poza tym żwirek rozdrabnia pokarm w żołądku mięśniowym. Do organizmu aleksandretty potrzebne są też sole mineralne, które dostarczamy papudze poprzez kostkę wapienną bądź muszlę kałamarnicy. 

Smakołyki należy podawać dopiero po zjedzeniu dziennej dawki pokarmowej. Papugi dziennie spożywają pokarm w ilości 5-10% masy ciała. Pożywienie powinno być urozmaicone i pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe. Węglowodanów i tłuszczów nie należy ptakom podawać w nadmiernej ilości. Zawartość białka w pokarmie powinna wynosić 5-10% masy ciała.

Żywienie i zdrowie aleksandretty

Zdrowie aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty wpływa na jej kondycję i wygląd. Należy zapobiegać chorobom, żeby nie trzeba było leczyć pupila. Najczęstszym objawemzłego samopoczucia papug to nastroszone pióra i osowiałość. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować w lecznicy dla zwierząt. Opiekun nie powinien leczyć zwierząt samodzielnie.

Należy codziennie obserwować papugę, zwracając uwagę na jej zachowanie i wygląd.

Do najczęstszych chorób aleksandretty należą:

 • Ornitoza czyli choroba papuzia, nazywana również papuzicą. Podstawowe objawy tego schorzenia to: katar, biegunka, światłowstręt i zapalenie spojówek. Jest ona groźną chorobą wirusową, którą chory ptak może przenieść na człowieka. Współcześnie ryzyko zachorowania jest minimalne, ponieważ aleksandretty zostały udomowione. Ponadto obecnie wyleczenie papuzicy nie stanowi problemu.
 • Przewlekłe zapalenie wątroby, której objawami mogą być zbyt długie pazury i dziób. Koniecznie ptaka powinien obejrzeć weterynarz, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań zdiagnozuje chorobę.
 • Salmoneloza, której źródłem zakażenia są ziarna zanieczyszczone odchodami gryzoni.Choroba ta może mieć postać stawową bądź jelitową. Chore osobniki nie chcą pobierać pożywienia i są osowiałe. Natomiast odchody ptaków pod względem barwy i konsystencji odbiegają od normy.
 • Zapalenie dróg oddechowych podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną jest przeziębienie. Najczęściej jest to spowodowane klatką stojącą w przeciągu.
 • Choroba dzioba i piór psittacine, która  powoduje utratę piór, zniekształcenie dzioba i pazurów ptaka. Infekcja wirusowa zmniejsza odporność papugi.
 • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu.
 • Pasożyty zewnętrzne, do których najczęściej zaliczane są:
 • Wszoły, które są drobnymi insektami występującymi na skórze ptaka prze całą dobę. Pożywieniem ich jest złuszczony naskórek, którego mogą uszkodzić. W takiej sytuacji zaczynają odżywiać się krwią ptaka. Insekty te mogą być źródłem zakażenia wirusowego bądź bakteryjnego. 
 • Świerzbowce, które występują na ciele papug.
 • Ptaszyńce, które żerują na papugach przeważnie nocą. Rozmnażają się szybko i żywią się krwią. W konsekwencji doprowadzają zarażonego ptaka do anemii i śmierci.  
 • Pasożyty wewnętrzne to tasiemce, glisty lub nicienie. Objawy to chudnięcie pomimo ptasiego apetytu. Tasiemiec może pojawiać się u osobników z odłowu. Glisty i nicienie nie należy lekceważyć i przy pomocy weterynarza trzeba je zwalczać.
 • Zaparcie jaja ma miejsce u młodych i niedoświadczonych samiczek lub osłabionych. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skorzystać z pomocy weterynarza. 
 • Wyskubywanie piór może następować na skutek samotności ptaka czy niedoboru mikroelementów i witamin. Nie należy dopuszczać do takiej sytuacji.

Żywienie i zdrowie aleksandretty wpływa na jej zdrowie psychiczne i fizyczne. Catering papugi powinien być prawidłowo wyważony. Zbilansowana dieta i troskliwa opieka w higienicznych warunkach, przekłada się na długość życia ptaków. W życiu aleksandretty bardzo ważną rolę pełni świeża i czysta woda, która jest źródłem życia. Higieniczne warunki bytowania wpływają decydująco na dobrostan papug.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top